Ključno politično vprašanje v podnebnih pogajanjih je pravičnost razdelitve bremen za trajnostni razvoj vseh, je danes ob robu podnebnega vrha v Koebenhavnu poudaril premier Borut Pahor. Ob tem je podal svojo oceno, da podnebne spremembe in boj proti njim postajajo eno najbolj občutljivih vprašanj tega stoletja ali morda celo tisočletja. "Nobeno veliko globalno vprašanje ni tako hitro prišlo pred voditelje držav s predlogi za njihovo reševanje kot podnebne spremembe," je poudaril Pahor in pojasnil, da je to najbrž zato, ker "nihče ni izvzet, naj bo kriv ali nedolžen, vse zadeva v približno enaki meri".
'Razvite države naj prevzamejo večje finančne breme'
Za dogovor je po njegovem ključno, da razvite države prevzamejo večje finančne breme, saj so to dolžne storiti iz zgodovinskih razlogov in na podlagi obstoječih zmožnosti. "Tu gre zdaj za vprašanje, za kolikšno razmerje finančnih zneskov bo šlo in ali bodo države v razvoju privolile v nadzor porabe sredstev za ta namen," je pojasnil.
Še eno srečanje?
Pahor je ob tem nakazal možnost še enega srečanja v prihodnjih dneh, ki bi bilo nekakšno nadaljevanje te konference, če dogovor ne bo dosežen danes. Povedal je tudi, da utegne danes še enkrat zasedati Svet EU, da bi dosegli dogovor na ravni EU, ker so se pri teh vprašanjih pojavile "nekatere zadrege".
Zaveze EU
EU se je z zakonodajo zavezala, da bo izpuste zmanjšala za 20 odstotkov do leta 2020 v primerjavi z letom 1990, in obljubila, da bo cilj zvišala na 30 odstotkov, če bodo zaveze drugih enako ali bolj razvitih držav, predvsem ZDA in Japonske, primerljive. Prav tako je EU napovedala podnebno pomoč državam v razvoju v višini 7,2 milijarde evrov, a zahteva transparentnost pri njeni porabi.
Pahor je ob tem še poudaril, da je "prihodnost razvite Slovenije v bistvenem povečanju naše pozornosti na okoljski element trajnostnega razvoja". "Ključno vprašanje za Slovenijo je, ali bomo znali izhodno strategijo povezati z implementacijo zelene politike," je opozoril.
Na kateri strani bo Slovenija?
Med državami v svetu bodo vedno razlike, a vprašanje, ki se po njegovih besedah postavlja, je, na kateri strani bo Slovenija. "Slovenija mora biti na strani tistih, ki se z zeleno tehnologijo uvrščajo v konkurenčen del sveta," je poudaril. To pa pomeni trajnostni razvoj s poudarkom na okolju.
Gre za eksistenčno vprašanje
"Kar se je zdelo pred petimi leti akademsko, je danes eksistenčno vprašanje," je še opozoril premier. Če se bo Slovenija umestila v trend razvitega sveta, potem se ji po njegovih besedah za prihodnost ni treba bati. "Investirajmo danes in pojdimo z razvitim svetom naprej," je pozval.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.