Za celjskega sodnika Milka Škoberneta, osumljenega jemanja podkupnine, ki so ga pripeljali pred preiskovalnega sodnika v Ljubljani, je bilo odrejeno sodno pridržanje za 48 ur, je po zaslišanju povedala vodja posebne skupine državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu Blanka Žgajnar.
Iz Celja so k preiskovalnemu sodniku v Ljubljano odpeljali še druga dva osumljenca, celjskega podjetnika Esada Ramića in prvega moža Komunalnega podjetja Laško Marjana Salobirja. Tudi zanju je preiskovalni sodnik odredil sodno pridržanje. Zaslišanje pri preiskovalnem sodniku se bo nadaljevalo v petek ob 11. uri.
Pred preiskovalnega sodnika so Škoberneta lahko pripeljali po tem, ko je mandatno-volilna komisija državnega zbora sklenila, da mu ne podeli imunitete. To je omogočilo, da se za sodnika lahko odredi pripor in da se zoper njega lahko začne kazenski postopek.
Komisija je o imuniteti odločala na zahtevo vrhovnega državnega tožilstva in po predhodno pridobljenem mnenju sodnega sveta. Predlog bodo sedaj posredovali državnemu zboru, ki bo o tem odločal na naslednji redni seji.
Predsednik mandatno-volilne komisije Bojan Kontič (SD) je spomnil, da se redna seja začne že prihodnji ponedeljek. Kontič je tudi pojasnil mnenje sodnega sveta, ki je predlagal, da postopek teče naprej. Sodni svet prav tako soglaša s priporom. Podatka, ali se je Škoberne morda skliceval na imuniteto, Kontič nima.
Kot je znano, so kriminalisti včeraj na območju Celja v okviru preiskovanja gospodarske kriminalitete in korupcije pridržali tri osumljence. Med njimi je najbolj odmevalo ime Milko Škoberne, saj gre za celjskega okrožnega sodnika, ki dela na kazenskem oddelku. Da je Škoberne res eden izmed osumljencev, je potrdil predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, ki je dodal, da je celjski okrožni sodnik osumljen kaznivega dejanja v zvezi z zlorabo sodniške funkcije.
Po neuradnih informacijah naj bi se vse vrtelo okoli odprave mednarodne tiralice in s tem pripora za Esada Ćehajića, ki je pred leti zaradi kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami, pobegnil na Hrvaško. Ćehajić naj bi bil za svojo prostost pripravljen plačati, posrednika pri teh dogovorih pa naj bi bila po poročanju 24UR prvi mož Komunalnega podjetja Laško Marjan Salobir in celjski podjetnik Esad Ramić.
Ćehajić Škobernetu plačal 9.000 evrov
Esad Ćehajić je za oddajo Svet na Kanalu A potrdil, da je sodniku Škobernetu plačal 9.000 evrov za to, da mu je celjsko okrožno sodišče odpravilo pripor. Potrdil je tudi, da sta bila posrednika pri tem njegov znanec Esad Ramić ter "sodnikov sosed". Ob tem Svet navaja, da direktor Komunale Laško Marjan Salobir živi blizu Škoberneta.
Iz sklepov okrožnega sodišča v Celju iz 12. novembra 2010, predal naj bi jim jih sam Ćehajić, pa je razvidno, da je sodni senat, ki mu je predsedoval prav Škoberne, ugodil Ćehajićevi prošnji za odpravo pripora. Ćehajić je namreč v priporu čakal na sojenje zaradi posredovanja pri prostituciji.
Škoberne je v tistem sklepu navedel, da Ćehajić obljublja, da se med nadaljnjim kazenskim postopkom ne bo skrival, odšel neznano kam ali oviral kazenskega postopka, poroča Svet. V oddaji so še navedli, da se je Ćehajić, ko bi moral za dve leti v zapor, sedem let skrival v tujini, dokler primer ni zastaral. To je za Svet potrdil tudi sam Ćehajić.
Bo Škoberne brez zagovornika?
Po neuradnih informacijah naj bi bil Škoberne na včerajšnjem zaslišanju brez odvetnika, ni pa še jasno, ali bo zagovornika sploh iskal.
Kot nam je razložil predstavnik policije za področje kriminalitete Drago Menegalija so se včeraj preiskovalna dejanja zaključila, danes pa so nadaljevali z zbiranjem obvestil in pregledov predmetov, ki so jih zasegli.
Kar se zaslišanj osumljencev tiče, je Menegalija razložil, da je to sestavni del postopka, tako kot pregled dokumentacije in zbiranje obvestil. Na podlagi tega bodo policisti sestavili kazensko ovadbo z namenom predvidene privedbe osumljencev pred preiskovalnega sodnika.
V oddaji 24UR so sicer poročali, da naj bi policija imela trdne dokaze o jemanju podkupnine, saj naj bi vse tri osumljence že dlje časa spremljala in opazovala.
Sodni svet obsoja sodnikovo dejanje
Sodni svet je sporočil, da "najostreje obsoja vsako koruptivno ali drugo protipravno oziroma neetično ravnanje, še posebej takšno ravnanje sodnikov." V zvezi z aktualnim sodnim postopkom zoper sodnika Škoberneta pa pričakuje, "da bodo v tem postopku v najkrajšem možnem času in celovito ugotovljena vsa pravno pomembna dejstva ter da bo v skladu s pravnim redom sprejeta pravična sodna odločitev.“
V postopku še ena sodnica
A Škoberne ni osamljen primer. V postopku je po poročanju 24UR tudi sodnica Lena Medič, ovadena zaradi domnevnega kaznivega dejanja oškodovanja tujih pravic.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.