Kordiš je na Facebooku med drugim zapisal, da Ivo Boscarol in Igor Akrapovič "bogastva, ki si ga prisvajata iz delavskih rok in mozga, nočeta usmeriti drugam kot v lasten žep". In dodal "Rešitev? #Nationalize!"
V Šarčevi LMŠ so se zaradi burnih odzivov sestali s predsednikom GZS Boštjanom Gorjupom in generalno direktorico Sonjo Šmuc, skupaj pa so ugotovili, da bodo o pripravi ukrepov govorili šele po oblikovanju vlade.
V koaliciji naj bi bili sicer zaradi izjav Kordiša, pa tudi zaradi zoper gospodarstvo nastrojenega nastopa Luke Mesca v oddaji Tarča, precej slabe volje. V SMC so že sinoči poudarili, da se zavzemajo za ohranjanje vzpodbudnega gospodarskega okolja.
Šarec: Vojna med politiko in gospodarstvom ne koristi nikomur
Predsednik vlade Marjan Šarec se je prav tako odzval na Twitterju: "Sinočnja oddaja Tarča je povzročila precej burne odzive na vseh straneh. Potrebno je vedeti, da je do imenovanja nove vlade vsaj 14 dni. Šele takrat bomo lahko govorili o morebitnih ukrepih. Vojna med politiko in gospodarstvom ne koristi nikomur. Zato ne škodi tudi česa ne izreči."
Na stranko LMŠ smo sicer naslovili tudi vprašanje, kako komentirajo zapise Mihe Kordiša na Facebooku: "Burni odzivi gospodarstva na vsebino koalicijske pogodbe, še preden so ključni predstavniki gospodarstva imeli priložnost pridobiti dodatna pojasnila in obrazložitve, so po našem mnenju nekoliko preuranjeni. Vsaka vlada, tudi nastajajoča, se zaveda, da brez uspešnega gospodarstva ni uspešne in razvojno naravnane družbe, zato si bomo koalicijski partnerji prizadevali, da bodo ukrepi vlade naravnani tako, da bodo še naprej spodbujali razvoj in uspešno poslovanje slovenskega gospodarstva, upoštevajoč tudi zunanje okoliščine. Verjamemo, da slovensko gospodarstvo in gospodarstveniki ravnajo odgovorno in skladno z zakonodajo. Ukrep gospoda Akrapoviča, ki je sprožil veliko razburjenja, je po našem trdnem prepričanju legitimen in zakonit, vendar bi si želeli, da bi v predhodnem dialogu lahko razčistili morebitne dvome, ki so ga privedli do tega ukrepa in tako preprečili, da bi tudi drugi podjetniki in gospodarstveniki sledili tej poti. Objave gospoda Kordiša ne bi komentirali. "
V SD pričakujejo dialog
Na zapis so se že odzvali v stranki SD. "Tovrstne izjave ne morejo biti predmet odgovorne politike in si ne zaslužijo komentarja. Socialni demokrati pa glede uresničevanja koalicijske pogodbe pričakujemo, da se bo glede ključnih zavez rešitve iskalo in poiskalo v socialnem dialogu z vsemi deležniki," pravi Matjaž Han.
Stranka Alenke Bratušek: Pretirana reakcija
Odzvali so se tudi v Stranki Alenke Bratušek. Tam pa pravijo, da imamo v Sloveniji "izjemne posameznike, kot sta gospoda Boscarol in Akrapovič, ki pa bi težje "uspela", če v Sloveniji ne bi živela, kot sta lahko zaradi storitev države, in če ne bi imela ljudi, ki so jima lahko pomagali "uspeti" predvsem na podlagi storitev, prejetih od države."
V stranki pravijo, da so se "lastniki podjetij in zaposleni v teh podjetjih v veliki večini izobraževali v javnih šolah, zdravje ohranjali v javnih zdravstvenih ustanovah, bili varovani s strani javnih organov pregona in sodstva, če so potrebovali pomoč, so se lahko obrnili na pristojne službe, na delo in počitnice se vozijo po javnih cestah, se sprehajajo in rekreirajo po urejenih javnih površinah … – kar je vse financirano s strani države, ki mora za to, da bi vse to lahko nudila vsakemu izmed nas, pobirati davke. Poleg tega podjetniki prejemajo tudi finančne spodbude oziroma subvencije s strani države, kar prav tako pomaga pri njihovem poslovanju. Če uveljavljajo še olajšave pri obdavčitvi dobička, imajo eno najnižjih stopenj obdavčitve dobička v Evropski uniji."
Zaradi vsega tega je reakcija nekaterih podjetnikov na zapise v koalicijski pogodbi pretirana in tudi neutemeljena, pravijo v stranki Alenke Bratušek. "Pretirana pa je tudi izjava poslanca Levice. Podjetniki in politiki nismo v nikakršni vojni," dodajajo.
Menijo še, da se podjetniki in gospodarstveniki se praviloma zavedajo, da je primerna razdelitev bogastva v družbi zagotovilo za mir, politiki pa, da brez uspešnega gospodarstva ni blaginje in socialne države: "Zato ukrepi, ki jih bo sprejela nova vlada, nikoli ne bodo prevelika cokla gospodarstvu, saj bi to bilo slabo tudi za državo. Panika je povsem odveč."
KOMENTARJI (848)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.