Po pisanju časopisa Finance naj bi podjetja, ki so v lasti premierjevega brata Rajka Janše, v veliki meri sodelovala s podjetji v lasti države. Na Telekomu so za časnik posle s podjetjem potrdili, niso pa govorili o zneskih, s podjetji Rajka Janše pa so sodelovanje potrdile tudi Slovenske železnice.
Brat premierja Janeza Janše naj bi bil po poročanju dobro obveščenih virov v gospodarskih krogih zelo vpliven, svoje storitve pa naj bi ponujal predvsem podjetjem, ki jih vlada namerava privatizirati. Sodelovanje z Rajkom Janšo naj bi mnogi razumeli kot kanal neformalnega sporočanja premierjevih stališč. Finance dodajajo, da o sodelovanju podjetij, katerih lastnik je Rajko Janša, z državnimi družbami pišejo zgolj zaradi transparentnosti.
Prav Rajko Janša naj bi bil po neuradnih informacijah eden ključnih ljudi, ki so lobirali za imenovanje Rudolfa Skobeta, donedavnega direktorja TSmedie, na položaj predsednika uprave Telekoma. Poleg njega naj bi za njegovo imenovanje lobiral tudi premierjev svetovalec Borut Petek, sicer brat Kristjana Petka, ki ima v lasti podjetje Klima Petek. In tudi njegovo podjetje sodeluje s Telekomom.
A Borut Petek je za Finance zanikal, da bi imel vlogo pri imenovanju Skobeta. "Špekulacije o tem, da bi lobiral za imenovanje predsednika uprave Skobeta, so popolna laž. Ne poznam nikogar izmed nadzornikov, nikoli v življenju jih nisem srečal, kar v celoti demantira špekulacijo, da bi pri komer koli lahko sploh lobiral. Odločitev za imenovanje je bila v izključni pristojnosti nadzornega sveta, ki ga je imenovala prejšnja Pahorjeva vlada," je povedal.
Rajko Janša je povedal, da se ne "spomni, koliko prometa je njegovo nekdanje podjetje imelo s TSmedio," pri tem pa je dejal, da se nima časa ukvarjati z vpogledi v dokumentacijo, saj je podjetje že prodal. Po njegovih besedah informacije o njegovem sodelovanju z državnimi podjetji medijem podajajo zlobni jeziki, pri čemer se sprašuje, zakaj je to sploh pomembno. Zanika tudi, da bi lobiral za imenovanje Skobeta, in trdi, da s svojim bratom poslovno ne sodeluje.
"Hvala bogu, da je Telekom, vsaj nekdo, ki ima denar in v teh časih še plačuje," je Rajko Janša svoje posle še komentiral za Finance. Vprašal se je tudi, s kom bi sploh lahko sodeloval in ne bi bil v konfliktu interesa, glede na to, da je njegov brat premier. Pri tem dodaja, da je s Telekomom sodeloval tudi, ko brat Janez Janša ni bil premier.
Sodeloval tudi z javnim sektorjem
Slovenske železnice so potrdile, da so od družbe Atacama kupile nekaj poslovnih daril v manjši vrednosti, prav tako pa naj bi podobne stvari pri podjetjih Atacama in Promart, ki sta v lasti Rajka Janše, kupovala hčerinska družba Slovenskih železnic SŽ ŽIP.
Od leta 2003 naj bi Janševe družbe sodelovale tudi z javnim sektorjem, in sicer naj bi Promart od javnega sektorja v teh letih dobil nekaj več kot 95.000 evrov. Največji partner je bil vladni protokol, ki je za to porabil več kot tretjino teh sredstev, Atacama pa je dobila 16.769,86 evra. Večino v letih 2008 in 2009, zadnje največje nakazilo pa je dobila decembra lani.
Rajko Janša formalno s podjetjema Atacama in Promart ni več povezan, je pa ustanovitelj podjetja Vamos. Slednjega so v sodni register vpisali v začetku tega meseca. Kot dejavnost so vpisani vodenje agencij, marketing in druge poslovne storitve in ima 7.500 evrov osnovnega kapitala, je pa bil Rajko Janša do junija letos stoodstotni lastnik in direktor Atacame, katere lastnik je postalo podjetje Promart Design, direktorica pa Maja Glinšek.
Z novim podjetjem bo Janša delal za dobiček, to je jasno
Prav to podjetje je junija letos dobilo upravni odbor, v katerem so Franci Zavrl, Katarina Prešern in Majda Skubic. Slednja je izvršna direktorica odbora. Sicer lastnik Promart Designa v uradnih bazah ni naveden. Februarja 2007 naj bi ga kupila luksemburška družba Falcone. Dnevnik je takrat pisal, da naj bi Rajko Janša takrat od družbe Falcone, ki naj bi bila v lasti lobista Francija Zavrla, dobil 1,15 milijona evrov, zdaj pa naj bi Janša za podjetje Atacama iztržil še 1,2 milijona evrov.
Franci Zavrl pojasnjuje, da ni lastnik Atacame ali Promarta. "Če prav vem, je Promart – ali pa bo – lastnik Atacame. Sem le član nadzornega sveta. Lastnik je tisti, ki delnice prinese na skupščino," pravi Zavrl, sicer solastnik družbe Pristop. Na vprašanje, kdo je nazadnje prinesel delnice na skupščino, je Zavrl odgovoril, da to vedo tisti, ki so bili na skupščini.
Rajko Janša sicer ni povedal, kaj bo delal s svojim novim podjetjem Vamos. "Delal bom na podlagi povpraševanja, jasno pa je, da za dobiček, zakaj pa podjetniki ustanavljajo podjetja," se je vprašal med odgovarjanjem za Finance.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.