V zadnjem obdobju je tržni inšpektorat prejel več prijav potrošnikov glede podjetja eMundia d.o.o. iz Ajdovščine, iz katerih izhaja, da podjetje zamuja z dobavo blaga oz. blaga, kupljenega v spletni trgovini www.emundia.si, sploh ne more dobaviti. Podjetje potrošnikom za blago, ki ga ne more dobaviti, ponuja možnost kompenzacije za drugo blago. Možnost vračila kupnine je otežena.
Na naše uredništvo se je obrnila bralka, ki ima s podjetjem negativno izkušnjo. Konec avgusta so pri podjetju naročili klimatsko napravo, plačati pa so morali 100-odstotni avans. Ker v mesecu dni naprave ni prejela, je kontaktirala podjetje, ti pa so ji pojasnili, da se lahko dobavni rok podaljša tudi na več kot 120 dni.
"Priti v kontakt z njimi je bilo skoraj nemogoče. Na elektronsko pošto so bili neodzivni, na telefon sem jih klicala skoraj celo dopoldne, da so se oglasili. Prosila sem, da preverijo, ali je pri dobavitelju klimatska naprava sploh na voljo. Zatrdila mi je, da jo ima dobavitelj na zalogi. Več nisem izvedela," nam je zaupala bralka.
Čez nekaj tednov jih je ponovno poklicala, odgovor pa je bil enak. Nato pa so prejeli klic, da artikla ne morejo dobaviti, zato bodo vrnili kupnino, a tega niso storili. "Danes je prišla e-pošta, da imajo blokirane račune in da naj si izberemo nekaj na spletni strani kot nadomestne artikle, sicer bomo ostali brez kupnine, za katero ne jamčijo, da bo sploh vrnjena," je še dodala razočarana bralka.
Po zakonu o varstvu potrošnikov mora podjetje svojo obveznost iz pogodbe izpolniti brez odlašanja, vendar najpozneje v 30 dneh po sklenitvi pogodbe, razen če sta se stranki dogovorili drugače. Če podjetje ne izpolni svoje obveznosti iz pogodbe v dogovorjenem roku, mu potrošnik določi primeren dodatni rok za izpolnitev pogodbe. Če podjetje niti v dodatnem roku, ki mu ga določi potrošnik, ne izpolni svojih obveznosti, lahko potrošnik odstopi od pogodbe.
Zakon določa tudi primere, v katerih lahko potrošnik odstopi od pogodbe, ne da bi podjetju pustil dodaten rok za izpolnitev svojih obveznosti, in sicer če podjetje zavrne dostavo blaga, izvedbo storitve ali dobavo digitalne vsebine, ki je dobavljena na materialnem nosilcu podatkov, če je glede na okoliščine ob sklenitvi pogodbe dogovorjeni rok bistvena sestavina pogodbe ali če potrošnik pred sklenitvijo pogodbe podjetje obvesti, da je dogovorjeni rok bistvena sestavina pogodbe. Če potrošnik odstopi od pogodbe, mu mora podjetje brez odlašanja vrniti vsa opravljena plačila, pravijo na inšpektoratu.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.