Sestal se je glavni odbor Rdečega križa, da bi razpravljal o stanju in usodi svojega podjetja Slork. Po izbruhu afere s finančnimi nepravilnostmi Rdečega križa pred več kot pol leta, se je Slork zaradi spornih preteklih poslov znašel v hudi krizi.
Člani glavnega odbora Rdečega križa so se danes veliko časa ukvarjali tudi z vprašanjem odpravnin. Dogovor je, da pripada direktorju Francu Roveretu na mesec 1,3 milijona tolarjev bruto po pogodbi. Rovere je v tem času opravil notranjo revizijo, v stroške njegovega dela pa sodijo tudi potni stroški in stroški za druge storitve, ki jih je moral direktor postoriti v tem podjetju.
"Tisto, kar ostane, je za mojo bruto plačo. Na tej osnovi je moja plača okrog 250 tisoč tolarjev neto," je za 24 ur povedal Franc Rovere. Članica nadzornega sveta Edita Štok je povedala, da je Rovere svojo funkcijo prevzel 16. aprila letos in da je svoje delo po oceni nadzornega sveta opravljal "korektno in uspešno". Med revizijo poslovanja so ugotovili vrsto pomanjkljivosti v vodenju poslovnih knjig. Poročilo o tem so posredovali tako Rdečemu križi kot tudi kriminalistični policiji PU Ljubljana.
Slork zaenkrat miruje, sicer pa novih poslov ne sklepajo. Rdeči križ še vedno sodeluje s kriminalistično službo, preiskava zoper nekdanje vodstvo pa naj bi se šele dobro začela. Podjetje v tem trenutku dolguje čez 100 milijonov tolarjev, skoraj toliko so mu dolžni drugi. Največ, okrog 90 milijonov podjetje GPN, ki mu je Rdeči križ prodal terjatev. V tem primeru gre za neodplačano posojilo svojega nekdanjega funkcionarja Rdečega križa in podjetnika Sreča Kirna. Če te terjatve ne bodo poplačane, jih bo treba odpisati, kar pa se bo v bilanci uspeha izkazalo kot izguba.
"Obveznost firme GPN je, da v treh letih to terjatev odplača. Zaenkrat kaže bolj slabo, da se bo to v resnici tudi zgodilo," je povedal Rovere, ki razmišlja tudi o odškodninski tožbi. "Če bodo podani pravni temelji, bomo odškodninsko tožbo tudi vložili."
Kdaj bo Slork začel ponovno poslovati, bo moral odločiti lastnik tega podjetja, torej Rdeči križ. Medtem pa je že jasno, da bo ta humanitarna organizacija odgovorila na tožbo Mirka Jeleniča. Njegov odvetnik namreč zahteva, da Rdeči križ nekdanjemu generalnemu sekretarju RK Jeleniču izplača še dvanajst plač.
Odpovedali napovedano skupščino
Za danes napovedane skupščine podjetja Slork, na kateri bi morali odločati o preoblikovanju podjetja iz delniške družbe v družbo z omejeno odgovornostjo, ni bilo. Pooblaščenca Rdečega križa Slovenije (RKS), ki je edini delničar, sta se namreč odločila, da se skupščine ne bosta udeležila, saj je glede nadaljnjega delovanja Slorka še preveč nejasnosti. Tako je predsednik RKS Janko Predan, ki je tudi pooblaščenec RKS na skupščini, dejal, da skupščina ni smiselna, dokler ne bodo določili nalog, ki jih bo Slork opravljal. Prav zato so se namesto skupščine pogovarjali o možnostih prihodnjega delovanja Slorka.