Leta 2015, ko je Evropo pretresala begunska kriza, je Slovenija sprejela sklep, da na naši južni meji postavi žičnato ograjo. Takrat je posel dobilo povsem neznano podjetje Minis, ki je za postavljanje ograje državi zaračunalo devet milijonov evrov. Zdaj pa Dnevnik poroča, da je ministrstvo za notranje zadeve za podiranje ograje izbralo kar isto podjetje, ki bo tako iz državnega proračuna dobilo še sedem milijonov.
Javno naročilo je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve, to pa predvideva, da mora Minis za sedem milijonov evrov v prihodnjih štirih letih podreti in odpeljati žičnato ogrado, ki jo je postavljal med letoma 2015 in 2018. Kot poroča časnik, je bilo javno naročilo objavljeno novembra lani, nanj pa so se prijavili štirje ponudniki, poleg Minisa še gradbeni oziroma inženirski podjetji Garnol iz Kranja in Mensel iz Ljubljane ter samostojni podjetnik Franc Mačerol, gradbenik iz Žužemberka.
Najcenejšo ponudbo je oddal slednji, in sicer v vrednosti dva milijona evrov, a je bil vseeno kot najboljši ponudnik z drugo najcenejšo ponudbo v višini sedmih milijonov evrov izbran Minis. Kaj je odtehtalo njim v prid? Predložitev 'finančnega zavarovanja za resnost ponudbe', ki je bilo eden od pogojev pri naročilu, medtem ko Mačerol tega zavarovanja ni predložil.
V Dnevniku opozarjajo še na nekaj 'posebnosti' javnega naročila. Med temi je ta, da ministrstvo prijaviteljem na njihove pozive ni razkrilo, kje so te ograje in kakšna je situacija na terenu, zato mnogi niti niso mogli realno oceniti zahtevnosti odstranjevanja in izvedbe del, pri tem je bilo v prednosti podjetje Minis.
MNZ pa je v razpisu postavil še en pogoj, ki ga tisti, ki niso postavljali ograj in niso bili seznanjeni s potekom trase, zelo težko izpolnijo. Namreč, ministrstvo je zahtevalo, da je treba ograjo pri demontaži ohraniti nepoškodovano, da jo bo mogoče znova uporabiti drugje. Ponudniki so hitro ugotovili, da bo demontaža zahtevna, saj je bil tudi način montaže poseben.
Odstranitev ograje na skoraj 200 km dolgi južni meji je ena od zavez koalicije, notranje ministrstvo pa se je strinjalo, da tehnične ovire nimajo smisla. Prvo odstranjevanje žice se je začelo lansko poletje, in sicer je dela začela vojska, a vse skupaj poteka počasi, saj je do danes odstranjenih zgolj 11,6 kilometra žice.
Dnevnik še razkriva, da je državo postavljanje in vzdrževanje ograje doslej stalo okoli 30 milijonov evrov.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.