Slovenija

Podelitev Plečnikovih nagrad

Ljubljana, 23. 04. 2007 15.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Dobitnika Plečnikove nagrade sta arhitekta Matija Bevk in Vasa J. Perovič za Študentski dom Poljane v Ljubljani.

Matija Bevk in Vasa J. Perovič sta si nagrado prislužila za Študentski dom Poljane v Ljubljani.
Matija Bevk in Vasa J. Perovič sta si nagrado prislužila za Študentski dom Poljane v Ljubljani. FOTO: Dare Čekeliš

Dobitnika Plečnikove nagrade v letu, ko mineva 50 let od smrti arhitekta Jožeta Plečnika, sta arhitekta Matija Bevk in Vasa J. Perovič za Študentski dom Poljane v Ljubljani.

Plečnikove medalje prejmejo arhitekti Lena in Tomaž Krušec za projekt Celjska koča, Matej Blenkuš in Miloš Florijančič za knjižnico v Grosupljem, Majda Kregar, Miha Kerin in Edo Ravnikar ml. za vzpenjačo na Ljubljanski grad ter Andrej Mercina za monografijo Arhitekt Ilija Arnautovič, Socializem v slovenski arhitekturi in Anja Planišček za soavtorsko postavitev razstave v Moderni galeriji v Ljubljani.

Vešče koncipiran in vrhunsko izveden projekt Študentskega doma Poljane arhitektov Matije Bevka in Vase J. Peroviča s svojo zunanjostjo zgledno dograjuje začeto urbanistično misel oblikovanja prostora Poljanske ceste ob Parku 88 dreves. Avtorja sta z oblikovanjem ambientov, inovativnimi in duhovitimi projektantskimi rešitvami, uporabo materialov ter izvedbo detajlov s svojo zgradbo postavila nova merila, ki bodo po prepričanju žirije vplivala na načrtovanje objektov s področja izobraževanja.

Celjsko kočo Lene in Tomaža Krušca odlikuje sveža in smela postavitev razmeroma obsežnega programa in temu odgovarjajočega volumna v gorsko gozdnato okolje. Premišljena umeščenost zgradbe po mnenju žirije odpira možnost dopolniti prostor in ga smiselno nadgraditi. Celjska koča je v svojem razmerju transparentnega pritličja, ki počiva na deloma lebdečem razglednem platoju, ter kompaktnega telesa zgornjih dveh etaž, spretno proporcionirana, ter s svojimi rahlimi horizontalnimi in vertikalnimi zalomi občutljivo modulirana, piše v utemeljitvi.

Dograditev prostorov in obnova obstoječe starejše zgradbe sta arhitektoma Mateju Blenkušu in Milošu Florijančiču predstavljali poseben izziv. Nova celota knjižnice v Grosupljem po mnenju žirije uspešno osmišlja na prvi pogled neulovljiv dialog med staro spomeniško zaščiteno Koščakovo hišo in okoliškimi stanovanjskimi bloki, zraslimi v povsem drugem času. S postavitvijo in jasno ter odločno gesto oblikovanja dozidave celota skupaj s širšo okolico kraja postane razumljiva in razumna kompozicija.

Žirija v vzpenjači vidi prostorsko stvaritev, ki kaže na izredno vešče in uspešno oblikovanje tako širšega prostora, kot tudi samih prostorskih elementov, ki sestavljajo celoto.
Žirija v vzpenjači vidi prostorsko stvaritev, ki kaže na izredno vešče in uspešno oblikovanje tako širšega prostora, kot tudi samih prostorskih elementov, ki sestavljajo celoto. FOTO: Dare Čekeliš

V vzpenjači na Ljubljanski grad, ki je delo arhitektov Majde Kregar, Mihe Kerina in Eda Ravnikarja ml. žirija vidi prostorsko stvaritev, ki pomeni veliko več, kot zgolj lepo oblikovano prometno napravo. V objektu je mogoče videti tudi izredno vešče in uspešno oblikovanje tako širšega prostora, kot tudi samih prostorskih elementov, ki sestavljajo celoto. Vrhunsko, predvsem pa inovativno so oblikovani tudi posamezni avtorski detajli, piše v utemeljitvi.

Monografija o delu arhitekta Ilije Arnautoviča avtorja Andreja Mercine predstavlja dodatni temelj v oblikovanju podobe zgodovine in značaja slovenske arhitekture. Zgledno dopolnilo dogodka ob izidu knjige je pomenila postavitev istoimenske razstave s spremljajočim programom v Moderni galeriji. Žirija je v obeh dogodkih videla bistven prispevek k bogatitvi naše arhitekturne kulture in k uveljavljanju arhitekture v splošnem javnem življenju.

Študentska nagrada

Študentsko Plečnikovo priznanje za leto 2007 prejme Urša Pogačnik za diplomsko nalogo Nezaznavna arhitektura. Avtorica je za svoje delo izbrala zanimivo temo, ki se dotika navzočnosti in sonavzočnosti časovnih plasti v vsakodnevnem življenju. Žirija vidi kvaliteto tega dela predvsem v postavitvi vprašanj, ki razpirajo zelo široka polja razmišljanj in raziskovanj.

Na razpis za podelitev Plečnikovih odličij je prispelo 37 predlogov.
Na razpis za podelitev Plečnikovih odličij je prispelo 37 predlogov. FOTO: Dare Čekeliš

Plečnikovo priznanje za odlično izvedbo prejme podjetje Roman iz Ljubljane za natančno in kvalitetno izvedbo jeklenih elementov ter neklasičnih, s strani arhitektov inovativno zasnovanih detajlov na objektu vzpenjače na Ljubljanski grad. Kot je zapisano v utemeljitvi, je vzpenjača dokaz, da je s spoštovanjem in razumevanjem projektantskih idej ter z veseljem do lastnega dela in sodelovanja z drugimi še vedno moč s kulturo izvedbe nadgraditi inovativne arhitekturne zamisli.

Na razpis za podelitev Plečnikovih odličij je letos prispelo sedemintrideset predlogov. Ocenjevala jih je žirija v sestavi Jurij Kobe (predsednik), Alojz Drašler, Maja Ivanič, Dean Lah in Roemer van Toorn, ki je k prispelim dodala še pet svojih predlogov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.