Nekdanji direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Iztok Podbregar in njegov pravni zastopnik Aleksander Čeferin se današnje seje komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb nista udeležila.
Člani komisije so se danes sešli na zahtevo poslancev SDS, a bodo morali na Podbregarjevo izjavo počakati. Kot je povedal predsednik komisije Pavel Gantar (NP), bodo sejo nadaljevali "takrat in takoj, ko bo pogovor s Podbregarjem mogoč", kar bo verjetno po 15. avgustu.
V SDS obžalujejo, "da tako pomembna odvetniška pisarna ne more zagotoviti 'suporta' svojemu klientu tudi v času dopusta, še posebej, ko gre za tako pomembno zadevo, ki seveda vpliva tudi na odnose s sosednjo Hrvaško", je po seji dejal Rudolf Petan (SDS). V SDS so zato od Gantarja zahtevali, da čim prej opravi srečanje s Podbregarjem.
"Čisto ne razumem nervoze in nestrpnosti predlagateljev te današnje izredne seje, glede na to, da vnaprej vsak dan desetkrat povedo, da ničesar ni, istočasno pa sklicujejo izredne seje komisij in odborov. Nenazadnje je tudi predsednik sprožil sodni postopek," pa je poudaril Dušan Kumer (SD).
Poslanska skupina SDS je 18. junija na komisijo naslovila zahtevo za sklic nujne seje komisije, na kateri bi obravnavali izjavo poslanca SD in nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa, ki jo je dal v zvezi s prisluškovanjem pogovorom med takratnim vodjo opozicije, sedanjim slovenskim premierom Janezom Janšo in predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem leta 2004.
Podbregar je sicer na sejo komisije prišel že 26. junija, vendar je komisija razgovor opravila le z Ropom, ne pa tudi z njim, saj se je ta seje udeležil s svojim pravnim zastopnikom. Člani komisije so nato 4. julija sprejeli pravno mnenje, da je pravni zastopnik lahko prisoten na pogovorih pri komisiji, Podbregar in Čeferin pa sta že takrat napovedala, da ju do 15. avgusta ne bo.
V SDS so zahtevali nadaljevanje seje, saj menijo, da bi sklic seje po 15. avgustu lahko imel negativne posledice za ugled države.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.