V društvu Eko krog so se odzvali na izjave okoljskega ministra Roka Žarnića glede Lafarge Cementa. Žarnić je vpliv Lafargea na Zasavje primerjal z dvema drugima zavezancema IPPC, in sicer IGM Zagorje in Termoelektrarno Trbovlje (TET). Podatki, ki jih je minister posredoval javnosti, so "napačni in zavajajoči", so prepričani v društvu.
Najprej v društvu pravijo, da ne drži podatek o emisijah celotnega prahu iz IMG Zagorje. Minister za leto 2009 navaja emisijo 62.000 kilogramov, medtem ko je uradno prijavljena emisija na strani Arsa 1849 kilogramov. Za pojasnila smo se obrnili tudi na okoljsko ministrstvo. Sporočili so, da so bili podatki dejansko v kilogramih in ne tonah ter da se je "ministru zgodil lapsus“.
V društvu nato navajajo, da minister Žarnić v primerjavi ni navedel, da je Lafarge Cement v letu 2009 obratoval samo približno pol leta.
V društvu še pravijo, da "izpuh dimnika TET sega nad inverzijsko plast, zato se emisije večinoma ne zadržijo v naših dolinah. "Dimnik Lafarge Cementa je visok 100 metrov, zato se prah in odpadni plini kopičijo v neprevetrenih dolinah," še dodajajo.
V Eko krogu tudi opozarjajo, "da prah iz IGM, ki kuri na plin, ni enak prahu iz Lafarge Cementa, ki kuri petrolkoks in nevarne odpadke ter ima probleme z visokimi emisijami kovin, benzena in skupnega organskega ogljika, ki se lepijo na prašne delce".
"Kar se tiče letne količine emisije snovi za IGM Zagorje je v tabeli jasno navedeno, da gre v primeru IGM za emisije, izračunane na osnovi metodologije EMEP/CORINAIR z uporabo emisijskih faktorjev, ki so optimalni za posamezno kategorijo vira emisij in obsegajo poleg zajetih emisij tudi razpršene vire. Ker je dejavnost proizvodnje apna povezana z znatnim deležem razpršenih emisij snovi v zrak, ki v konkretnem slučaju IGM Zagorje bistveno presegajo zajete emisije, je za korektno oceno emisije snovi v zrak iz IGM Zagorje potrebno to upoštevati, še zlasti, ker imajo ravno razpršene emisije snovi v zrak zaradi svoje narave največji vpliv na kakovost zraka v svoji bližnji okolici. Metodologija, po kateri je bila narejena ocena, je ustrezna in v svetu priznana metodologija za ocenjevanje emisij snovi v zrak,“ pa pojasnjujejo na okoljskem ministrstvu.
"Država ne sme popustiti pritisku kapitala"
V Eko krogu so se odzvali tudi na izjavo direktorja Lafargea Iztoka Viranta, ki je dejal, da verjamejo v pravno državo in da slednja ne bi smela popustiti pritisku ulice. "Mi k temu dodajamo, da ne sme popustiti niti pritisku kapitala in pozivamo državne institucije, da ukrepajo v zvezi z neobstojem uporabnega dovoljenja za objekt vodenja procesa v Lafarge Cementu." Kot pravijo, so zadevo 8. oktobra prijavili inšpektoratu za okolje in prostor. Poleg tega so tudi zahtevali, da sporočijo, ali zadeva drži in kako bodo ukrepali, a še vedno niso prejeli odgovora.
Ministrovo opravičilo
Tudi sam okoljski minister Žarnić se je opravičil podjetjem IGM Zagorje, TE Trbovlje in Lafarge, ker je namesto kilogramov navajal tone. ''Ocene o letnih izpustih prahu v zrak iz naprav omenjenih podjetij na letni ravni so: IGM Zagorje v letu 2008 1943 kg in 1849 kg v letu 2009, TE Trbovlje v letu 2008 60.012 kg in 51.006 kg v letu 2009 ter Lafarge v letu 2008 33.430 kg in v letu 2009 11.817 kg,'' je sporočil.
''Kar pa tiče moje navedbe letne količine izpusta celotnega prahu za IGM Zagorje (po evidencah ARSO 62.454 kg), je ARSO omenjene izpuste izračunal na osnovi metodologije EMEP/CORINAIR z uporabo emisijskih faktorjev, ki so po strokovnem mnenju ARSO optimalni za oceno posameznih kategorij virov izpustov prahu in obsegajo poleg zajetih izpustov prahu tudi razpršene vire prahu,'' je pojasnil Žarnić. Kot pravi, je proizvodnja apna povezana z znatnim deležem razpršenih izpustov prahu v zrak, ki v primeru IGM Zagorje bistveno presegajo zajete izpuste prahu. ''Zato je po mnenju ARSO za korektno oceno izpusta prahu v zrak iz IGM Zagorje treba to upoštevati, še zlasti, ker imajo ravno razpršeni izpusti prahu v zrak zaradi svoje narave največji vpliv na kakovost zraka v svoji bližnji okolici. Metodologija, po kateri je bila narejena ocena je po mnenju ARSO ustrezna in v svetu priznana metodologija za ocenjevanje izpustov prahu v zrak,'' je še dodal minister.
Spomnimo. Predstavniki občine Zagorje ob Savi društva Eko krog in Civilne iniciative Trbovlje so v sredo pripravili protest proti sežiganju odpadkov v trboveljski cementarni Lafarge Cement. Pred vlado se je zbralo okoli 3000 Zasavcev. Premier Borut Pahor pred množico ni stopil, je pa okoljskemu ministrstvu naložil novo poročilo o Lafargeu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.