Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je v odzivu na kritiko svojega predhodnika Gregorja Viranta poudarila, da so v letu dni s sodelavci na ministrstvu opravili pomembna dela, vse z željo po čim bolj učinkoviti in cenejši javni upravi. Podatki kažejo, da je pogled nekdanjega ministra napačen, dodaja.
Pavlinič Krebsova Virantu še sporoča, da če spremlja področje dela ministrstva za javno upravo, naj ga spremlja bolj poglobljeno. Pravi, da njegove izjave niso resnične in da "s tem dejansko ponižuje" javne uslužbence, ki so povsem isti, kot so bili v času njegovega mandata, na področju razvoja novih elektronskih storitev ali odprave administrativnih ovir pa na primer delajo vsaj tako dobro, kot so v prejšnjem mandatu, oz. še bolje.
Ministrica je zagotovila, da je bilo vprašanje depolitizacije in transparentnosti kadrovanja in delovanja javne uprave pomembno vprašanje, s katerim so se soočili že ob nastopu mandata. Spomnila je tudi, da je bil v prejšnjem mandatu spremenjen zakon o javnih uslužbencih tako, da je tudi za načelnike upravnih enot in direktorje služb organov v sestavi določil, da so lahko v roku leta dni po nastopu nove oblasti zamenjani brez krivdnih razlogov.
Gre za pomembne položaje, ki ne bi smeli biti podvrženi političnemu kadrovanju, je prepričana Krebsova, ki napoveduje, da bodo to s spremembo zakona v prihodnjem letu tudi popravili. Zagotovila je, da tega orodja sama ni uporabila in iz nekrivdnih razlogov ni v letu dni zamenjala nobenega načelnika upravne enote. Ob tem je poudarila, da je vlada pri imenovanju svojih predstavnikov v uradniški svet ravnala drugače, kot je v preteklosti, in je imenovala zunanje strokovnjake ter ne več članov vlade.
Ustanovljeni pa so bili tudi kadrovsko-akreditacijski sveti, s čimer se onemogoča, da ministri za najpomembnejša delovna mesta izbirajo med politiki vdanimi, nekompetentnimi posamezniki, je dodala.
Že takoj ob nastopu mandata so se po njenih besedah soočili z vprašanjem zniževanja stroškov na področju plač v javnem sektorju ter stroškov, ki so potrebni za delo državnih organov. Uspeli so doseči dogovor s sindikati javnega sektorja, sprejeli so zakon o začasnem znižanju plač funkcionarjev, s pravosodnimi funkcionarji pa so dosegli dogovor, ki ni imel javno-finančnih posledic, obenem pa so sodniki prenehali stavkati. Ti trije dogovori so po ministričini oceni izjemno pomembni, ker so v krizi uspeli s socialnim dialogom doseči dogovore, "ki pomenijo dejansko zmanjšanje pričakovanj javnih uslužbencev na področju politike plač zaradi nove plačne reforme iz leta 2008."
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.