Tako ponudnike turističnih namestitev kot uporabnike vavčerjev je razveselila odločitev vlade, da bomo lahko turistične bone koristili po delih. Danes pa so ponudniki nastanitev po spletu izrazili nezadovoljstvo, češ da 'podarjenih’' bonov ne bo mogoče izkoristiti na ta način. Torej, da jih bomo lahko uporabili zgolj v enem delu, sicer nam bo preostanek vrednosti bona zapadel.
Ali je to res, smo vprašali na ministrstvo za gospodarstvo, kjer so potrdili, da je bil to zadnji popravek zakona: "Bon je mogoče prenesti le enkrat (pridobitelj ga ne more prenesti naprej), in sicer v celotni vrednosti bona. Če je upravičenec bon delno že koristil, bona v preostali vrednosti ni mogoče več prenesti," so sporočili. Na Finančni upravi RS (FURS) so dodali, da se preneseni bon lahko koristi samo enkrat, če vse vrednosti bona ne porabimo, nam propade.
Torej, če na primer eden od staršev prenese bon za 200 evrov na nas in ga unovčimo v hotelu, a nas nočitev z zajtrkom stane 150 evrov, pomeni, da preostalih 50 evrov ne bomo mogli več porabiti pri drugem ponudniku turistične nastanitve.
Ob tem smo na FURS preverili, ali so pripravljeni na petek (19. junij), ko bodo Slovenci lahko začeli porabljati turistične bone. Povedali so nam, da ponudniki turističnih namestitev lahko od danes začnejo s testiranjem funkcionalnosti na BETA (testni) verziji eDavkov, kar si lahko preberejo na njihovi spletni strani. "Na testni sistem smo naložili receptorski portal in ponudniki gredo že lahko skozi proces unovčevanja turističnih bonov," so sporočili.
Pripravili so tudi spletno stran, kjer so opisani posamezni primeri in naložili tudi dokument s pogostimi vprašanji in odgovori ter vzpostavili klicni center za turistične bone (telefonska številka: 08 200 1005).
Enostaven postopek porabe bona
Glavni cilj FURSA je bil sicer zasnovati postopek, ki je enostaven in hkrati onemogoči morebitne zlorabe. Navedli so primer, kako: "Če bomo bon unovčili sami oziroma z družino, bomo poklicali ponudnika nastanitve, preverili, če sprejema turistične bone in nastanitev rezervirali. Nato bomo ob odjavi pri ponudniku podpisali izjavo (ima jo ponudnik) za unovčenje turističnega bona – svojega, lahko tudi otrokovega, zakončevega. S seboj moramo imeti le osebno izkaznico. Tisti, ki bodo imeli pri tem naloženo aplikacijo eDavki, bodo lahko preverili (od 19. 6.) stanje porabe njihovega bona."
V primeru, da bi otrok bon unovčil denimo s plavalnim klubom, sosedom ali teto, torej z osebo, ki ni njegov zakonit zastopnik, morajo starši mladoletnega otroka pred odhodom podpisati izjavo, ki je na spletni strani FURS. "Pomembno je, da to izjavo podpišemo pred odhodom in jo ima otrok s seboj. Receptor (ponudnik) bo nato na podlagi podpisane izjave v sistemu eDavki evidentiral bon," so pojasnili s FURS.
V primeru, da bi nam na primer babica ali mama prenesla svoj turistični bon, mora prav tako podpisati izjavo, ki jo nato podpisano predložimo receptorju, torej jo moramo imeti s seboj, so opomnili s FURS: "Receptor bo na podlagi podpisane izjave vnesel podatke in prenos bona evidentiral v sistem eDavki."
Spomnimo
V zakonu je določena prenosljivost bona med:
- sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena (stari starši, starši partnerja, vnuki),
- zakonci, zunajzakonskimi partnerji, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega,
- partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi (zveza dveh istospolnih partnerjev),
- otroci in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.