Predlog novele zakona o vodah, ki ga bodo poslanci obravnavali v torek, že več tednov buri duhove. Prvotno je predvideval zlasti uvedbo možnosti rabe sredstev sklada za vode za redno vzdrževanje vodotokov. Ker se z zagotavljanjem teh sredstev mudi, pa je bila v državni zbor poslana po skrajšanem postopku. Koalicija je šele v parlamentarni obravnavi v predlog novele z dopolnili vnesla dva za strokovna združenja in nevladne organizacije sporna člena, in sicer na pobudo Ministrstvo RS za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT).
Ministrstvo RS za okolje in prostor (MOP) in gospodarsko ministrstvo sta se sicer prejšnji teden odločili, da iz novele izvzameta enega od teh spornih členov, in sicer člen, ki bi s spremembo 69. člena aktualnega zakona omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju. Na ministrstvu za gospodarstvo so ob tem opozorili, da gradnje na vodovarstvenem območju pod določenimi pogoji že omogoča 74. člen zakona in da so želeli s spremembo le odpraviti neskladnosti v zakonu.
Proti noveli zakona o vodah tudi Mladi za podnebno pravičnost
Protestniki pa so danes poslance pozvali, naj glasujejo proti sprejetju novele. "Kljub temu, da so odstranili spornejši člen novele, v njej še vedno ostaja zelo sporen 37. člen," je poudarila Sara Štiglic iz organizacije Mladi za podnebno pravičnost.
"Želimo opozoriti, da bodo s sprejetjem ogrozili pitno vodo in s tem celotno prebivalstvo. Ogrozili bodo vse med nami in kršene nam bodo temeljne človekove pravice. Namreč vsakemu med nami mora biti omogočen dostop do pitne vode. To je zapisano v 70.a členu ustave. Mi od tega ne odstopamo," je dejala Štigličeva. Napovedala je, da če bo v torek novela sprejeta, "lahko vsi pričakujejo še večje pritiske".
Okoli 50 protestnikov je pred parlamentom tako bralo določila 70.a člena ustave, ki določa, da ima vsakdo ima pravico do pitne vode in da so vodni viri javno dobro v upravljanju države. Nasprotovanje predlagani noveli so izrazili tudi z žvižganjem.
S transparenti so poudarili predvsem pomen čiste, pitne vode. Tako so med drugim zapisali "Ne umazani politiki, da čisti, pitni vodi", "Voda je svoboda" in "Če ni vode, ni življenja".
Incidentov med protestniki in policijo na današnjem shodu ni bilo opaziti. Napovedali so, da se bodo zbrali tudi ob jutrišnji obravnavi predloga.
Pod peticijo za pitno vodo več kot 11.500 podpisov
S peticijo medtem podpisniki vlado in poslance v državnem zboru pozivajo, naj zaščitijo pitno vodo in prost dostop do obale, tako da zavrnejo ali umaknejo predlagane spremembe 69. in 37. člena zakona o vodah.
"Seznam podpornikov bomo danes posredovali vladi in poslancem. Podpise bomo na spletni strani zapitnovodo.si zbirali še naprej, in to vse do sprejetja ali zavrnitve predlaganih sprememb zakona o vodah. Osvežen seznam podpornikov bodo poslanci dobili tudi jutri," so v sporočilu za javnost napovedali v Eko krogu in civilni iniciativi Danes.
Za zdravo pitno vodo moramo zaščititi tako vodovarstvena območja kot priobalni pas, so še enkrat poudarili. Voda iz rek napaja tudi podzemne vode, iz katerih črpamo vodo za oskrbo ljudi. Zato ni vseeno, kakšni posegi so dovoljeni. "Predlagane spremembe 37. člena zakona o vodah gredo predaleč in ogrožajo našo pitno vodo, začela pa bi se tudi uveljavljati praksa omejevanja splošne rabe in dostopa do vode kot javne dobrine," so prepričani.
Nenazadnje so znova podčrtali, da zakonodaje v takem obsegu ne bi smeli spreminjati po skrajšanem postopku. "Na ministrstvu za okolje in prostor zadnje čase spreminjajo zakonodajo tako, da čim bolj onemogočajo sodelovanje stroke in civilne družbe, na kar je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Spreminjanje okoljske zakonodaje na tak način je izjemno nevarno," je navedel Uroš Macerl iz Eko kroga.
'Ko govorimo o pitni vodi, ni razloga, da bi na hitro sprejemali spremembe'
"Na ministrstvu so šele pod pritiskom javnosti umaknili en sporen člen, dva pa bi ohranili. Takšni predlogi zvenijo tako, kot da bi na vratih banke ujeli roparja s tremi vrečami denarja, ta pa bi vam ponudil, da eno pusti tam, dve pa odnese," je ponazoril.
"Ko govorimo o pitni vodi, ni razloga, da bi na hitro sprejemali spremembe. Še najmanj pa tiste, ki so bile sprejete za zaprtimi vrati, ne da bi upoštevali strokovno in občo javnost. Od vlade in poslancev prosimo samo to, da z umikom ali zavrnitvijo predlaganih sprememb omogočijo ponovno obravnavo – ne po skrajšanem postopku in z vključitvijo strokovne javnost," pa je dodal Miha Stegel iz civilne iniciative Danes.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.