Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v okviru tematskega nadzora v Zavodu RS za blagovne rezerve n drugih subjektih javnega sektorja, ki so izvajali nabavo zaščitne opreme, potrebne pri obvladovanju širjenja nalezljive bolezni covid-19, zaznala večje število korupcijskih tveganj. Zato je pristojnim podala priporočila. Hkrati pa je zaznala tudi nekatere sume kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zaradi katerih je v novembru uvedla 21 preiskav.
V sklopu teh preiskav, ki bodo potrdile ali ovrgle sume nepravilnosti, sicer obravnavajo osem uradnih oseb.
Oseb, ki jih preiskujejo, so bile o tem že obveščene, med njimi sta tudi dva funkcionarja – gre za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška ter nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleša Cantaruttija. Ob tem so se v preiskavi znašli še dve poslovodni osebi – v. d. direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve Tomi Rumpf in nekdanji direktor Zavoda RS za blagovne rezerve Anton Zakrajšek, ter štirje javni uslužbenci – uslužbenka ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Andreja Potočnik ter uslužbenci Zavoda RS za blagovne rezerve Alojzij Černe, Ivan Gale in Marko Naraločnik.
Sume kršitev je Komisija sicer zaznala v osmih poslih z naslednjimi izbranimi ponudniki: Public Digital Infrastructure, družba za digitalno infrastrukturo, d. o. o., Hmezad – TMT transport, mehanizacija, trgovina, d. o. o., Gorenje gospodinjski aparati, d. o. o., genEplanet diagnostika, d. o. o., Cross Continental, gradbeništvo d. o. o., Dobnik Trade trgovina in storitve, d. o. o., Tehno-Mag, d. o. o., ter Medicop – specialna oprema, d. o. o.
"Uvedba preiskave pomeni, da je Komisija na podlagi doslej pridobljenih podatkov in dokumentacije zaznala sum kršitev v skladu z Zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije. Pri tem Komisija poudarja, da bo šele preiskava pokazala, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali pa bodo ovrženi. Obravnavane osebe bodo imele v postopku preiskave vse pravice v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku, prav tako bodo imele možnost pojasniti svoja ravnanja," na KPK še pojasnjujejo glede preiskave. Več podrobnosti pa bo, kot poudarjajo, znanih po zaključku posameznih preiskav.
Gantar bo počakal zaključek preiskave
Na dogajanje se je odzval zdravstveni minister Tomaž Gantar, ki je na vladni novinarski konferenci ocenil, da se "v tej državi praktično vsaka nabava že smatra kot napol kriminalno dejanje, še preden se začne". Ob tem priznava, da se nepravilnosti seveda dogajajo, včasih nenamerne, nekatere pa tudi namerno. Da pa je "obsojanje pred končanimi preiskavami - neprimerno". Po njegovih besedah prav tako kakršnokoli obsojanje, preden niso vse ugotovitve znane, niti ni smiselno. "Ko pa enkrat so, takrat gre pa zares, ampak s strani pristojnih institucij," je poudaril.
Zato je treba počakati, da pristojne institucije svojo nalogo opravijo, pri čemer je prepričan, "da bo tudi sprejeta odgovornost tistih, pri katerih je bilo karkoli ugotovljenega, da je bilo vodeno na napačen način".
Počivalšek: S KPK bom korektno sodeloval, zgodbo hočem dokončno razčistiti
Gospodarski minister Počivalšek, ki je med tistimi, ki jih bo zaradi suma kršitve integritete pri nabavah zaščitne opreme preiskovala KPK, je medtem napovedal, da bo s Komisijo korektno sodeloval. "V življenju sem vedno pazil na integriteto in zato obtožbe zavračam in hočem dokončno razčistiti to zgodbo ter si vrniti dobro ime," je dejal v odzivu na preiskavo.
"KPK izvaja svoje pristojnosti v skladu z zakonodajo, kar seveda spoštujem in bom z njimi korektno sodeloval. Želim, da se vse okoliščine in vsa dejstva čim prej razjasnijo in da pridemo do konca te zgodbe," je navedel gospodarski minister.
Izpostavil je, da je nabava medicinske opreme na začetku epidemije novega koronavirusa potekala "v norih okoliščinah, ko je v Sloveniji vladal strah, saj zdravstveni sistem ni bil pripravljen in opremljen, v svetu pa je divjala vojna za opremo".
"Seveda je bilo takrat precej zmede, saj niti zdravstveni sistem, niti birokratski aparat nista bila pripravljena na nabavo v tako divjem kontekstu," je dejal Počivalšek in dodal, da so s kolegi na ministrstvu naredili vse, kar je bilo v njihovih močeh, da so zdravstvu v najkrajšem času zagotovili opremo. "Vse tiste ponudbe, ki so obljubljale nabavo v kratkem dobavnem roku, smo sprejeli," je še izpostavil minister Počivalšek.
Rumpf pozdravil začetek preiskave KPK in napovedal plodno sodelovanje
V. d. direktorja Zavoda RS za blagovne rezerve Tomi Rumpf pozdravlja današnje obvestilo KPK o uvedbi preiskave glede postopkov nabave zaščitne in medicinske opreme. Napovedal je, da bo storil vse, da se izvedejo vsi potrebni postopki, s katerimi se bo zgodbi nabav zaščitne opreme prišlo do dna.
Kot je Rumpf dejal v današnji izjavi za medije, se je ob tem treba zavedati, da so se takratne aktivnosti izvajale v izrednih razmerah, na vrhuncu svetovne pandemije covida-19, ko je bil trg zaščitne in medicinske opreme dobesedno razsut. "To dejstvo ne opravičuje morebitnih nepravilnosti posameznikov, se ga pa je treba zavedati ob vseh morebitnih preuranjenih sodbah v javnosti," je poudaril.
Ob prevzemu vodenja zavoda za blagovne rezerve je začel vzpostavljati pravni red in izvajati ustrezne postopke pri delovanju zavoda, je spomnil. Po njegovih besedah se bile med vzpostavljanjem sistema odkrite številne nepravilnosti in napake pri delovanju zavoda v preteklosti, zato so zoper posameznike ukrepali tako, kot so bili glede na ugotovitve dolžni ukrepati.
Verjame tudi, da bodo njegovi sodelavci znali zelo jasno razložiti, zakaj so kakšen posel peljali. "Sam nisem sklenil niti ene pogodbe, o katerih je danes govora, ampak smo s sodelavci sklepali anekse, s katerimi smo spreminjali določene vsebine v interesu države in davkoplačevalcev," je pojasnil. Šlo je za spreminjanje rokov dobav ali nižanje cene na že ponujene vsebine. Sporočil je še, da so do današnjega dneva zaključene vse obveznosti takrat sklenjenih pogodb in da je nabavljena zaščitna oprema še vedno na razpolago.
Ob tem je Rumpf še izpostavil, je KPK sporočila, da so pri posameznih poslih zaznali tveganja z vidika integritete, ne korupcije, kar je po njegovih besedah zelo velika razlika.
Po njegovih besedah zavod s KPK vseskozi plodno in vsebinsko sodeluje, tako bo tudi v prihodnje. "Od njih pričakujemo, da bodo vse postopke izvajali z enako vnemo in strokovnostjo, kot so jih tekom dosedanjega sodelovanja," je dejal.
V zavodu so zadovoljni, da se bodo strokovno in neodvisno, skladno s pristojnostmi in zakonskimi okvirji izvedli vsi postopki, "ki bodo zaključili prostor za podtikanja in politična preigravanja glede zgodb, povezanih z nabavo zaščitne in medicinske opreme".
Rumpf je še poudaril, da sta tako zavod kot KPK instituciji, ki morata delovati za dobro državljanov Slovenije, skladno s svojim poslanstvom in pristojnostmi. Po njegovi oceni ne bi bilo državotvorno niti v interesu Slovenije, da se kdo obnaša kot država v državi.
Nekdanji direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek zadeve v tej fazi ne želi komentirati. Povedal je le, da je svoje videnje dogajanja obsežno pisno pojasnil KPK, in vztraja, da je deloval v dobri veri in zakonito. Zato je prepričan, da bo to pokazala tudi preiskava.
Naraločnik pa je v odzivu zapisal, da bo vsekakor sodeloval s KPK, saj želi, da se dejstva in okoliščine, povezane s sumom kršitve integritete uradne osebe, čim prej razjasnijo.
Janša: Počivalšek je reševal življenja
Premier Janez Janša je sporočil, da je minister Počivalšek v epidemiji z nadčloveškimi napori reševal zdravje in življenja ljudi ter zdravstveni sistem pred kolapsom. "Pristojni organi lahko kadarkoli raziščejo vse, a medijska gonja zoper njega in sodelavce je s človeškega vidika skrajno krivična," je še dodal.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.