Glavna vladna pogajalka, generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič je koordinacijo stavkovnih odborov skupine sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, danes obvestila, da se pogajanja ne morejo nadaljevati.
Neodgovorno bi namreč bilo, da bi vlada dan, preden bo začela opravljati tekoče posle, sklepala dogovore, ki bi imeli posledice za javne finance, je sindikatom sporočila Kozlovičeva.
Potem ko je dan po odstopu predsednika vlade Mira Cerarja Kozlovičeva sindikate obvestila, da so vse pogajalske aktivnosti do nadaljnjega preložene, so namreč v omenjeni koordinaciji v petek pozvali k pogajanjem. V odprtem pismu Cerarju ter prvakoma SD Dejanu Židanu in DeSUS Karlu Erjavcu so izrazili prepričanje, da ni nobenega razloga, da pogajanj ne bi nadaljevali danes, kot je bilo predvideno, ali pa še prej. Kot so zapisali, vlada še ne opravlja tekočih poslov in dela s polnimi pooblastili.
Sindikati: Neodgovorno je, da vlada naslednji vladi prepušča odpravo anomalij, ki jih je povzročila sama
Po odzivu Kozlovičeve so Počivavškovi sindikati sporočili, da takšno stališče vlade zavračajo. "Prepričani smo, da je neodgovorno, da vlada naslednji vladi prepušča odpravo anomalij, ki jih je z neodgovornimi odločitvami sama povzročila, tudi na delovnih mestih tistih z nižjimi plačami, po tem, ko je plače močno izboljšala zdravnikom, direktorjem in ravnateljem," so zapisali.
Odstop predsednika vlade po njihovem prepričanju glede na čas do rednih ali izrednih parlamentarnih volitev in glede na stanje v pogajanjih ničesar ni spremenil z vidika sklenitve dogovora s sindikati javnega sektorja in z vidika odgovornosti vlade, da izpolni svoje zaveze do javnih uslužbencev. Hkrati so prepričani, da ne le, da pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev sodijo med tekoče posle, temveč bi si vlada glede na možne posledice stavkovnih aktivnosti tudi v času opravljanja tekočih poslov morala prizadevati doseči dogovor s stavkajočimi sindikati.
"Pogajanja o prvi stavkovnih zahtevi Koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja so bila dne 12.3.2018 praktično zaključena, saj smo se sporazumeli o vseh bistvenih elementih te stavkovne zahteve, na Vladi pa je bila odgovornost, da ta dogovor na svoji seji formalno potrdi. V Koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja zato zahtevamo, da Vlada odločanje o tem izvede in zaključi začeto," so pozvali.
Vladi so za odločanje o sklenitvi dogovora dali teden dni časa, "v nasprotnem primeru bomo z našimi aktivnostmi poskrbeli, da bo vprašanje plač delavcev v Republiki Sloveniji in spoštovanje dogovorjenega postala osrednja tema v volilni kampanji".
Sindikati, ki delujejo v Koordinaciji stavkovnih odborov, bodo na svojih organih v prihodnjih dneh obravnavali nastalo situacijo in odziv vlade, za katero so prepričani, da je bila vnaprej načrtovana, in se bodo odločali o aktivnostih, s katerimi bodo terjali realizacijo dogovorjenega s to ali prihodnjo vlado.
S sporočilom za medije se je oglasil tudi predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Zvonko Vukadinovič. Kot je zapisal, je sindikat Kozlovičevo pozval k zaključku pogajanj, a jih kljub temu ta danes ni obvestila o odločitvi, da so pogajanja za to vlado zaključena. "Naš optimizem za nadaljevanje pogajanj je izhajal iz dejstva, da je bila vlada Mira Cerarja pripravljena mesec dni pred iztekom mandata zadolžiti novo vlado za približno 165 milijonov, saj je dejstvo, da bi vse podpisane obveznosti iz stavkovnih sporazumov, dejansko zapadle v plačilo po izteku mandata te vlade," je zapisal. Dodal je, da se pa sedaj še aktualna vlada skriva za floskulo, da ne želi obremeniti nove vlade z obveznostjo iz stavkovnega sporazuma.
V uradu vlade za komuniciranje so pojasnili, da je Kozlovičeva odgovor s pojasnilom, da se pogajanja ne morejo nadaljevati, danes poslala koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov pod vodstvom Počivavška, ki je poslala pisni poziv k pogajanjem. Stališče pa seveda velja za vse.
DZ se bo jutri seznanil z odstopom predsednika vlade
Cerarju in posledično njegovi vladi bo predčasno prenehal mandat in bosta opravljala le še tekoče posle, ko se bo z odstopom predsednika vlade seznanil DZ, kar se bo zgodilo predvidoma v torek.
Tudi v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije in Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije, ki sta se sicer pogajala ločeno, a se na zadnjem pogajanjih pred tednom dni pridružila Počivavškovim sindikatom, so v petek še menili, da bi lahko z vlado zgodbo končali.
Nasprotno pa so v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije po besedah glavnega tajnika Branimirja Štruklja manj optimistični. Zahteve pa bodo nadaljevali, ko bomo imeli vlado s polnimi pooblastili.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.