Glede vprašanja zaprtja trgovin ob nedeljah bi morali sindikati znižati pričakovanja glede javnomnenjskih koristi svojega boja, delodajalci pa se odreči delu prihodkov ter sesti za skupno mizo, meni gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. "Nikomur ne odrekamo pravice do počitka, a v duhu razumevanja gospodarskega okolja, trenutne gospodarske klime in poznavanja prihodnjih gospodarskih trendov ne morem pritrditi populističnemu prikazovanju le ene plati medalje," je zapisal v današnji objavi na omrežju Facebook.
Morebitna odločitev poslank in poslancev o zaprtju bo marsikateremu trgovcu zvezala roke za to, da bi lahko v zaostrenih gospodarskih razmerah deloval vzdržno in uspešno, je dodal minister. "Delo ob nedeljah je za vsakogar naporno, in to sam zelo dobro razumem. Težko pa razumem to, da razmišljamo, da bi že tako zahtevne gospodarske okoliščine otežili z omejitvami, ki niso potrebne," je kritičen do predlagane novele.
Ni želel govoriti o velikih trgovinskih sistemih, ampak je izpostavil manjše trgovce, povečini družinska podjetja, ki imajo v večini zgledne, socialno prijazne poslovne modele in zdravo, organsko rast. "Njihovi zaposleni so njihovi prijatelji, sosedje, sopotniki. Mnogi radi delajo, ker vedo, da je to temelj njihovega preživetja in preživetja njihovih družin," je dodal.
"Če res govorimo o pravicah zaposlenih, če nas res zanima kakovost njihovega družinskega življenja in če nam je res do spoštovanja vrednot, bi se morali v zgodbi o nedeljskem zaprtju trgovin pogovarjati o tem. Sindikati bi morali znižati pričakovanja glede javnomnenjskih koristi svojega boja, delodajalci pa se odreči delu prihodkov ter sesti za skupno mizo," meni minister.
Po njegovem mnenju bi bil rezultat takšnega pogovora "resen odgovor na razmere v trgovski dejavnosti". "Predlagani zakon o trgovini to ni. Novi zakon bo žel simpatije, saj je odstotkom javnega mnenja, ki so na strani zaprtja trgovin ob nedeljah, težko oporekati. A prav tako težko je oporekati odstotkom, ki kažejo zaskrbljujoče trende na trgu dela," je opozoril.
DZ je v četrtek opravil drugo branje predloga novele zakona o trgovini, s katero bi bile po predlogu Levice trgovine ob nedeljah in dela prostih dneh z določenimi izjemami zaprte. Na plenarni seji je bilo sprejeto dopolnilo na predlog SMC, ki pri izjemah dodaja, da bi lahko v prodajalnah samostojnih podjetnikov in pravnih oseb ob nedeljah poleg podjetnikov in vodilnih v pravnih osebah delali tudi študentje in dijaki ter osebe, ki lahko opravljajo občasna in začasna dela. Zaradi sprejetega dopolnila DZ tretjega branja in glasovanja ni opravil že v četrtek, ampak ga bo na naslednji seji, predvidoma septembra.
V Levici so se odzvali, da so poslanci SMC, SDS in SAB, ki so izglasovali dopolnilo, s tem odprli vrata za še večjo prekarizacijo dela v trgovini ter omogočili, da bo v nedeljo odprtih bistveno več trgovin, kot je predvidevala zakonska rešitev Levice, ter da bodo imela trgovska podjetja še vse poletje časa za "lobiranje, pritiske in zavajanja, s katerim bodo poskusil rušiti ta zakon".
V sindikatu delavcev trgovine pa so menili, da so omenjeni poslanci klonili pod interesi kapitala, ki so izsilili podaljšanje obravnave.
Ne glede na zadnje dogajanje in vsa izražena stališča pa za zdaj v skladu z vladnim odlokom o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v državi, sprejetim v času razglašene epidemije covida-19, ob nedeljah ostajajo zaprte vse prodajalne z izjemo bencinskih servisov in lekarn.
Kot so zapisali na gospodarskem ministrstvu, ostaja odlok v veljavi do njegovega preklica oz. do preklica posameznih določb. "Ko bo vlada presodila, da ne obstajajo več razmere za njegovo veljavo, bo odlok oz. njegovo posamezno določbo odpravila," so dodali.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.