Ko je premier Marjan Šarec v ponedeljek nenadoma odstopil, se je pojavilo vprašanje - nove predčasne volitve ali oblikovanje nove koalicije znotraj obstoječe sestave državnega zbora.
V stranki SD si ne želijo tretje vlade Janeza Janše. "Prvi dve sta državi in njenim ljudem povzročili preveč škode," je predsednik stranke Dejan Židan zapisal v pismu članstvu. Volitve vidi kot edino možnost. Dodaja še, da je stranka v dobri kondiciji.
V pismu je Židan poudaril, da je prva Janševa vlada odpovedala regulacijo gospodarskih gibanj, kar je pripeljalo do neobvladljive zadolženosti gospodarstva. Posledica je bila globoka gospodarska, finančna in socialna kriza, je navedel. Drugi Janševi vladi pa je očital, da je z zgrešenim modelom reševanja krize državo skoraj pripeljala do grškega scenarija.
"Oboje je povzročilo čas izgubljenega desetletja, od katerega si na mnogih področjih kljub več letih ugodnih gospodarskih okoliščin ljudje in država niso opomogli," je zapisal Židan.
Spomnil je, da so vse volitve od leta 2011 pripeljale nove obraze, ki so se po zmagi opredelili za liberalce. A nato niso dokončali projektov in mandata, je opozoril.
"Vsake nove volitve so naplavile novo različico istega delovanja. Od nas, socialnih demokratov, je javnost pričakovala, da bomo vedno znova zagotavljali podporo tem političnim eksperimentom in prevzemali odgovornost, čeprav na ključne mehanizme vodenja nismo imeli odločujočega vpliva," je še zapisal Židan.
Spomnil je, da je predsedstvo stranke v četrtek začelo postopke priprav na volitve in zatrdil, da je stranka s programsko in organizacijsko prenovo po novembrskem kongresu pripravljena za pot naprej. "Prepričan sem, da lahko z modrostjo, energijo in voljo ponovno dokažemo, da so spremembe na voljo mogoče. Predpogoj za to pa je, da jih vodi socialna demokracija," je navedel.
Počivalšek po srečanju s Šarcem: Najini pogledi se nekoliko razlikujejo
Šarec je sicer že ob odstopu ponudil sodelovanje stranki SMC. Danes sta se tako sestala s predsednikom stranke Zdravkom Počivalškom. Ta je po srečanju dejal, da sta s Šarcem "naredila oceno stanja trenutne situacije in izmenjala mnenja. Najini pogledi na izhod iz trenutne situacije se nekoliko razlikujejo, vendar o tem ne želim govoriti več, kot sem javno že povedal."
Dogovorila sta se, da se bodo pogovori na ravni vodij poslanskih skupin nadaljevali prihodnji teden, ko "bosta ocenila, kakšne so možnosti nadaljnjega sodelovanja".
Večina strank se sicer pripravlja na predčasne volitve, a pogovorov ne izključujejo. Da so najbolj naklonjeni volitvam, je sprva dejal tudi predsednik SDS, a so se zatem kmalu začeli neformalni pogovori o možnosti oblikovanja nove vlade med SDS, NSi in SMC.
Da "ne bo točil solz, če bo SMC bolj dišala desna vlada", je v intervjuju za tednik Mladina dejal Šarec.
Pahor: Slovenija potrebuje novo vlado s prepričljivim programom
Padec Šarčeve vlade in morebitne nove volitve je danes komentiral tudi predsednik Borut Pahor. In na Twitterju zapisal, da Slovenija "v vsakem primeru, s predčasnimi volitvami ali brez njih, zdaj potrebuje novo vlado, ki ima prepričljivo politično večino in prepričljiv program svojega dela".
Po njegovem mnenju bo, še zlastio v primeru, da pride do oblikovanja nove vlade, pomemben program njenega dela. "S tem bo dala vlada javnosti jasen signal, da so koalicijske stranke skupaj v vladi zato, da uveljavijo skupen program in ne zato, ker jih je strah predčasnih volitev."
Prav tako meni, da v primeru predčasnih volitev letos ne bo dvoma o njihovi ustavnosti, legalnosti in legitimnosti, saj se rok, ki ga je za uveljavitev ustavne odločbe o spremembi volilnega sistema naložilo ustavno sodišče, izteče konec leta.
KOMENTARJI (574)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.