Predsednik SMC Zdravko Počivalšek se je danes sestal s potencialnim mandatarjem Jožetom P. Damijanom iz Koalicije ustavnega loka. Kot so sporočili iz stranke, sta izmenjala poglede na delovanje vlade in njeno odzivanje na trenutno zdravstveno ter ekonomsko krizo v državi.
Počivalšek je Damijanu pojasnil, da so bili korekten partner v vladi Marjana Šarca, da pa nadaljujejo izvajanje programa v sedanji vladi.
"Sogovorniku se je zahvalil za ponudbo, a nikakor ne želi, da bi gojili iluzije in pričakovali izstop stranke iz sedanje vlade, saj se ta operativno in učinkovito sooča z največjim izzivom našega časa," je SMC zapisala v izjavi za javnost.
Počivalšek je Damijanu tudi povedal, da SMC 'ni naprodaj' in da je vodstvo stranke v tej odločitvi enotno. Odločitev je dokončna, saj želi stranka, kot so zapisali, presekati dvome in špekulacije glede tega vprašanja.
Damijan je tak odgovor Počivalška pričakoval in ga tudi sprejel, so še zapisali. "Počivalšek mu je dejal, da si tudi v prihodnje želi iskrene kritike delovanja vlade, še posebej pa konkretnih vsebinskih sugestij za sedmi paket ukrepov, ki ga bo vlada začela pripravljati prihodnji teden," so pojasnili v stranki.
Kot je poročal novinar oddaje Svet na Kanalu A Miha Orešnik, v zadnjih tednih poslance SMC k prestopu nagovarjajo še bolj intenzivno. Omnil je tudi nenavaden tvit Zdravka Počivalška, s katerim je zanikal, da bi bila z ministrom za zdravje in začasnim šefom Desusa Tomažem Gantarjem zaradi novih ukrepov v sporu. Nenavadnim zato, ker je Gantar objavil povsem enak zapis kot Počivalšek.
Da je bilo to treba posebej naznaniti, po Orešnikovih besedah kaže na to, da tako idiličen, kot ga želita prikazati, njun odnos vendarle ni. Ideja za objavo tvita je prišla s strani Počivalška oziroma njegovega svetovalca na ministrstvu Sebastjana Jeretiča, ki intenzivno dela na tem, da bi SMC predstavil kot enotno stranko, ki 100-odstotno ostaja v Janševi vladi.
A kot še poroča Orešnik, je nezadovoljstva precej, tudi s Počivalškom, ki si ga zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme v KUL ne želijo imeti v novi vladi, saj da je preveč kompromitiran. Na začetku poletja so proti njemu vložili tudi interpelacijo. Ko bo svoje izsledke o nabavah proti koncu meseca predstavilo še računsko sodišče, pa bi se Počivalšku lahko zatresel stolček, na kar računajo tudi snovalci nove leve koalicije.
Orešnik je sicer že včeraj neuradno poročal, da se Počivalšek sploh ni nameraval sestati z Damijanom, a so se mu v stranki na izvršnem odboru postavili po robu. Predsednik SMC se je z Damijanom tako vendarle sestal, a zgolj zato, da mu pove, da v tem trenutku ni odgovorno razmišljati o menjavi vlade.
Prav tako naj bi Počivalšek razmišljal o tem, da bi sedanjo vodjo poslanske skupine Janjo Sluga, ki je bila zelo ostra do premierjevega tvitanja, zamenjal z Moniko Gregorčič, ki se v tej vladi in koaliciji zares odlično počuti in s tem naj bi Počivalšek lažje preprečil morebitne prebege na drugo stran.
A tudi SMC z osmimi poslanci za zdaj ostaja kar trdno v koaliciji, čeprav so zadnje dni izjemno nezadovoljni zaradi Janševega tvitanja o ameriških volitvah, a se hkrati zavedajo, da glede tega v resnici ne morejo storiti ničesar.
Damijan se je sicer v teh dneh sestal še z najverjetnejšim novim predsednikom Desusa Karlom Erjavcem, s katerim je pogovor opravil tudi premier Janez Janša. V Desusu so sicer po informacijah Orešnika kar zadovoljni z Damijanovim programom, a prestopili bi zgolj, če bi za to obstajala volja v SMC. A te očitno za zdaj ni.
Kljub temu, da sta ponudbo za sodelovanje zavrnili dve koalicijski stranki (tudi Toninova NSi), je Damijan v pogovoru za današnjo Mladino zatrdil, da imajo, kot je zdaj videti, dovolj poslancev, ki bi zamenjali koalicijo. To sicer lahko storijo s konstruktivno nezaupnico v DZ, ki pa je uspešna, če najmanj 46 poslancev izvoli novega predsednika vlade. KUL pri tem računa na poslance iz vrst SMC in DeSUS.
Kot je za Mladino povedal Damijan, je oblikovanje nove koalicije in konstruktivne nezaupnice Janši proces, ki teče. "To pomeni, da se pogovarjamo z morebitnimi koalicijskimi partnerji. Načeloma bi lahko prvi konkretni korak naredili po napovedanem kongresu DeSUS, torej po 24. novembru, lahko pa pride do premikov že prej," je ocenil. Dodal je ugibanje, da pa lahko Janševa koalicija zaradi nesoglasij ob slabem obvladovanju epidemije razpade še ta mesec.
KOMENTARJI (1245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.