Slovenija

Počitnice do oktobra?

Braslovče, 20. 08. 2007 11.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Osnovna šola v Braslovčah, ki je v neurju ostala brez strehe, bo do konca septembra ostala zaprta.

V neurju uničena hmeljišča
V neurju uničena hmeljišča FOTO: POP TV
O načrtih sanacije in dodelitvi pomoči Savinjski dolini naj naj bi vlada odločala že v kratkem.

Škoda, ki jo je na kmetijskih površinah spodnje Savinjske doline povzročilo petkovo hudo neurje s točo, samo na hmeljiščih znaša več kot šest milijonov evrov. To je ocena Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, kjer ugotavljajo, da je na območju Celja, Koroške in Savinjske doline prizadetih kar 800 hektarjev povšin.

Posledice katastrofe si je ogledal tudi kmetijski minister Iztok Jarc, ki je obiskal občino Braslovče. Izrazil je solidarnost s tamkajšnjimi hmeljarji, saj je njihov pridelek v celoti uničen, prav tako so podrte žičnice. Njihova obnova je velik finančni zalogaj, če hočejo posaditi hmelj, pa morajo do zgodnje pomladi stati pokonci. Zato kmetje pričakujejo pomoč države.

Občani Braslovč so predstavnike države opozorili tudi na škodo, ki jo je povzročilo podjetje Geoplin z gradnjo plinovoda. Podjetje je namreč pri gradnji pretrgalo namakališča za hmelj, hmeljarjem pa ponudilo minimalno oceno za odškodnino. Hmeljarji, ki niso bili pripravljeni sprejeti ponujeno ceno, so bili razlaščeni.

Minister je zagotovil, da jo bodo dobili, ko bo narejena dokončna ocena škode in ko bo stroka predlagala ustrezne tehnološke rešitve za obnovo hmeljskih nasadov. "To so izredne razmere in v skladu s tem je treba tudi postopati. Tukaj ne gre za obljube, pomembno je stopiti skupaj in ugotoviti, kaj se da narediti. Iz vladnih rezerv je treba poiskati sredstva za pomoč hmeljarjem, tudi kmetijsko ministrstvo bo odobrilo sredstva za obnovo hmeljišč," je poudaril Jarc.

Dodal je, da je pogled na podrte hmeljske žičnice zelo žalosten, še posebej letos, ko so hmeljarji upali na dobro letno in ko so se stvari na področju hmeljarstva začele premikati v pozitivno smer. "Za nekaj časa je ta naravna nezgoda stvari spet postavila na glavo," je povedal minister.

V neurju uničena hmeljišča
V neurju uničena hmeljišča FOTO: POP TV

Šola še več tednov zaprta

Na braslovški osnovni šoli, kjer je veter odnesel streho, voda pa zalila prostore, je nastalo za več kot milijon evrov škode. Do 3. septembra, ko se začne novo šolsko leto, zagotovo ne bo sanirana. "Pričakujem zamik pouka v šoli za par tednov, tja do konca septembra," je dejal župan občine Braslovče Marko Balant. Dodal je, da za tako veliko šolo ni nadomestne lokacije.

Poudaril je še, da je precejšnja škoda nastala tudi v tamkajšnjih gozdovih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cn.zeus@gmail.com
21. 08. 2007 11.26
žal mi je, tolk se trudijo pa potem jim toča vse uniči :/ če kdo potrebuje pomoč so to prav kmetje v takih trenutkih
Bostjan Petek
21. 08. 2007 09.33
lyinx01 Vidim da vas je velik takih in podobno mislečih na forumih, ki takole komentirate tole naravno nesrečo. Ne moreš primerjat enga obrtnika, ki ni skoraj nič odvisen od naravnih razmer in enega kmeta, ki je popolnoma odvisen od vremena. TEGA SE NIKAKOR NE DA PRIMERJAT! Glede zavarovanja sem že večkrat napisav na forumih, da ni to zavarovanje, ki ga lohk imaš ti doma oz. ga ima skoraj vsaka hiša, ki jo zavaruješ pred strelo, ipd. Sevedsa imajo kmetje tudi zavarovan hmelj in podobno ampak to osnovno zavarovan, ki ti krije se mi zdi samo škodo pred točo, strelo in požarom. Pa še to je kritje iz strani zavarovalnice takšn oda si kmet lahko za tisti denar privošči bore malo, kakšna je nastala pa škoda ob totalnem uničenju, ki je nastalo sedaj pa vsak ve da so to ogromni zneski, poleg tega je vprašanje kaj bo v prihodnjih letih. To se bo prav gotovo poznalo še par let naprej. In vsi, ki mislite, da če bi imeli zavarovano oz. tisti ki imajo zavarovano bodo pa tako vso škodo dobili povrnjeno od zavarovalnice. Temu seveda ni tako. Tudi če bi mel še poleg osnovnega zavarovanja še vse možno dodatno zavarovanje, nebi dobil povrnjeno 100 procentov, od nastale škode. In da ne boste mislili, da je par hektarjev recimo hmelja zavarovati podobno kot bi si doma zavaroval hišo?! To je precejšni finančni strošek. Pa še tako je: vreme je iz leta v leto bolj nepredvidljivo, in vse več je možnosti za razna neurja, toče, strele ipd. In ravno zaradi tega tudi zavarovalnice ne želijo več zavarovati tako kmetijska zemljišča proti tem katastrofam ker vedo kako je. Ker vedo da bo ziher prišlo kje do kake katastrofe. Če pa že zavarujejo bodo pa cene zavarovanj, ki so že visoke še krepko zrasle. In potem pravite: da bi pa zavarovali to pa škoda? Kot sem že rekel zavarovanje kmetijskih zemljišč ni poceni, cene bodo še zrasle, skoraj sigurno, ob osnovnem ali tudi ob kašnem dodatnem zavarovanju pa itak ne krijejo 100 procentov nastale škode, niti 50 procentov ne dobijo. Tako da verjem tudi, če bi bil ti kmet bi ravnal podobno kot ravnajo vsi kmetje in nebi bil nobena izjema! Ampak zdaj si pameten seveda, pa primerjaš neke obrtnike, pa nevem kaj še, ki sploh ni primerjave. Tako da lyinx01 nimaš pojma, in vsi podobno misleči. Vsi mislijo kako je kmetom lepo....in nevem kaj še. Hja zato pa PROPADA slovensko kmetijstvo ker jim je tako LEPO. Če vam nič prej ne pade kaj na glavo kako in kaj vsaj pri tem se ustavite in razmislite če je res kmetom tako fajn, lušno, nič ne manjka, poglej kake stroje imajo.......anede? Zakaj hudiča pol PROPADA SLOVENSKO KMETIJSTVO?? Se kdo to upraša? Eh to ni važno! Važno je to kake stroje imajo pa koliko subvencij dobijo, pa kako jim lepo država povrne po 2 letih škodo ki je nastala ....take stvari vidite ne? Ostalo pa tako ni pomembno. Lp.
lyinx01@volja.net
20. 08. 2007 23.31
Ja kmetje so ubogi pa država jim mora pomagat ob katastrofah, da bi pa meli zavarovano o to pa ne to pa stane!!! Me zanima kdaj je država kakšnemu obrtniku krila stroške če mu je kaj zgorelo al pa uničlo ???
?ri?ek
20. 08. 2007 23.08
Bomo pa MB pili... Svetsko a naše!!!
5R1-K
20. 08. 2007 21.43
Jožajoža wrote: " ta vlada ne bo nikoli pomagala hmeljarjem." Jaz pa vam pravim, da vlada JJ, bo pomagala hmeljarjem!
Jožajoža
20. 08. 2007 20.52
ta vlada ne bo nikoli pomagala hmeljarjem.
pomi@auspuh.com
20. 08. 2007 15.48
Odškodnina mora bit, ker pivo imamo vsi radi. Če bi imeli vsi vse zavarovano, bi bilo pivo dvakrat dražje, na kar pa normalni državljani ne pristajamo.
dani.ca@email.si
20. 08. 2007 15.09
Naši hmeljarji imajo pa res smolo. Spominjam se, da je v kratkem dvakrat požar uničil vskladiščen pridelek, no sedaj ga je uničila toča, ker spomladi ni bilo pozebe in poleti prevelike suše. Odškodnina mora bit!!!
hinko.murovec@siol.net
20. 08. 2007 12.48
Me presneto zanima koliko , če sploh kdo je imelo vsaj minimalno zavarovano. Sem za to, da se pomaga v nesreči a pod pogojem, da vsajv minimalni meri za to poskrbi preventivno vsak sam. Praksa, ki jo imajo naši " ubogi " kmetje , da lepo čakajo brez zavarovanja na denar nas davkoplačevalcev in ne naredijo za svojo varnost - varnost pridelka - nič se mora enkrat nehat. Počakajmo , morda bo le kdo pošteno povedal koliko je bilo zavarovannih površin. LP