
Spomenik so neznanci v noči s torka na sredo oskrunili s protislovenskimi gesli v italijanskem jeziku, slovensko zastavo pa so zamenjali z nacistično in fašistično. Zato je danes dopoldan tam potekala simbolična čistilna akcija, ki se je je udeležilo nekaj sto ljudi z obeh strani meje.

Med njimi so bili najvidnejši predstavniki lokalnih oblasti. Župan Nove Gorice Mirko Brulc, njegov italijanski kolega Vittorio Brancati, predsednik goriške pokrajine Giorgio Brandolin ter oba slovenska evropska poslanca Borut Pahor in Jelko Kacin. Vsi so obsodili "mazaško" akcijo, izrazili pa so tudi prepričanje, da je nizkotno dejanje doseglo nasprotni učinek, saj je samo še dodatno okrepilo čezmejno sodelovanje.
Na skupni čistilni akciji, ki jo je takoj po neljubem dogodku predlagal goriški župan Brancati, so se zbrali predstavniki zveze borcev in veteranov vojne za Slovenijo, gasilci, taborniki, predstavniki civilne zaščite in vsi tisti, ki jih je skrunitev spominskega parka globoko prizadela. Domačine so prijetno presenetili številni udeleženci z italijanske strani meje, ki so s svojo navzočnostjo potrdili, da dejanje ostro obsojajo tudi na drugi strani meje.
Novogoriški župan Mirko Brulc je dejal, da 2300 podpisov padlih borcev, vklesanih v spominske plošče, sega v vsako primorsko družino. Pozdravil je hiter odziv goriške občine in pokrajine, kjer so dejanje ostro obsodili ter ocenil, da so si tisti, ki so to naredili, "zabili avtogol", saj so čezmejno sodelovanje samo okrepili.
Župan občine Gorica Vittorio Brancati, ki je zbrane pozdravil v slovenščini, in s tem med množico požel aplavz, je ponovil nekaj misli novogoriškega kolega in povedal, da je prav številčna udeležba na simbolični čistilni akciji najboljši odgovor na to grozno dejanje.

"Moja dolžnost je biti danes tukaj z vami," je povedal predsednik Goriške pokrajine Giorgio Brandolin in najhuje obsodil akcijo fašistov. "Ljudje, ki so to pisali, imajo druge ideale, proti katerim se bomo borili," je še dodal.
Borut Pahor je poudaril, da ne gre za običajni vandalizem, saj je usmerjen proti Evropski uniji. Čistilno akcijo je pozdravil tudi zato, ker so se na njej zbrali demokrati z obeh strani meje, predvsem pa mlajši, saj se je čiščenja udeležilo tudi nekaj deset udeležencev srečanja Mladega foruma Socialnih demokratov in Mlade levice (Sinistra Giovanile), ki so ga ob obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo pripravili v Novi Gorici.
"Kdor je tu pustil svoja sporočila, nam je naredil na nek način uslugo, saj za ta spomenik danes vedo povsod po Sloveniji in v zahodni Italiji. Na obeh straneh meje je mazaška akcija dosegla le pozitivne odzive v smislu, da jo vsi ostro obsojajo," je povedal Jelko Kacin.

Uvodnim nagovorom je sledilo čiščenje spominskih plošč. Z razpršilcem napisane parole so bile odstranjene v nekaj minutah, po besedah vodje čistilnega podjetja, ki je poskrbelo za strokovno izvedbo, pa bo nekoliko težje odstraniti znake in napise s kamnitega spomenika.