Slovenija

Pobuda za prekategorizacijo obalne hitre ceste v glavno

Koper, 10. 07. 2023 14.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupnost civilnih iniciativ Koper je na novinarski konferenci v Bertokih predstavila pobudo vladi za preusmeritev tranzitnega prometa na obalno hitro cesto ali pa prekategorizacijo le-te v glavno cesto prvega reda. Menijo, da tranzitni promet zdaj duši lokalne ceste, ker tujci ne želijo kupiti tedenske vinjete za sedem kilometrov hitre ceste.

Od vzpostavitve vinjetnega sistema v letu 2008 se je zvrstilo veliko pobud za ukinitev cestninjenja, vse pa so bile zavrnjene.
Od vzpostavitve vinjetnega sistema v letu 2008 se je zvrstilo veliko pobud za ukinitev cestninjenja, vse pa so bile zavrnjene. FOTO: Damjan Žibert

V krajih ob hitri cesti med nekdanjim mejnim prehodom Škofije in Koprom se že 15 let pritožujejo zaradi povečevanja prometa po vzporednih poteh, letos pa so razmere eskalirale, je poudarila predstavnica Skupnosti civilnih iniciativ Koper Barbara Verdnik. Po njenih besedah je mogoče na lokalnih in zasebnih cestah ter celo na dvoriščih srečati avtodome in počitniške prikolice vseh možnih evropskih registracij.

Od vzpostavitve vinjetnega sistema v letu 2008 se je zvrstilo veliko pobud za ukinitev cestninjenja, vse pa so bile zavrnjene z obrazložitvijo, da bi zrušile enotni sistem cestninjenja in postavile prebivalce drugih delov Slovenije v neenakopraven položaj.

Zdaj so se civilne iniciative iz slovenske Istre združile in ubrale drugačno pot. Zahtevajo obvezno preusmeritev tranzitnega prometa na hitro cesto ali pa ukinitev statusa hitre ceste. Kot je dejala Verdnikova, bi s tem tudi "odpravili napako iz leta 2008, ko je takratna vlada neupravičeno in v neskladju z vsemi predhodnimi dogovori in načrti" obalno cesto uvrstila v vinjetni sistem.

Obalna hitra cesta je bila izvorno namenjena povezovanju središč lokalnega pomena in dostopu do slovenskega avtocestnega križa, je poudaril Aurelio Juri, ki je leta 1993 kot koprski župan podpisal odlok o lokacijskem načrtu. Lokalne skupnosti so dale soglasje k načrtu prav zaradi takšnega namena, je dodal predstavnik civilne iniciative s Škofij Edmond Gašpar. Po njegovih besedah je bila leta 2005 tudi predana v obratovanje v takšni funkciji: kot cesta, za katero se ne plačuje cestnina.

Kot je poudaril Gašpar, so si takrat krajani Škofij končno oddahnili, ker so se rešili tranzitnega prometa skozi kraj, a le za dobri dve leti, do uvedbe vinjetnega sistema. "Ogoljufani smo bili," je zatrdil.

'Najdražjih sedem kilometrov hitre ceste na svetu'

Po mnenju predstavnikov civilne iniciative cestninjenje na območju nekdanjega Svobodnega tržaškega ozemlja ni v duhu osimskih sporazumov. Poudarjajo, da Italija ne zaračunava cestnine od Škofij do Tržiča (Monfalcone).

V prid ukinitve statusa hitre ceste navajajo neizpolnjene tehnične pogoje. Opozarjajo, da uredba o cestninskih cestah dopušča izjeme, ko je promet na vzporednih cestah oviran in ni možen drugačen obvoz. Tako je tudi del obalne hitre ceste od začetka predora Markovec do Jagodja že sedaj izvzet iz sistema cestnin, so spomnili.

Juri je izrazil prepričanje, da nikjer drugje v Sloveniji, tudi v bližini turističnih krajev ne, lokalne ceste niso tako zasedene z avtodomi in počitniškimi prikolicami. Glavni razlog je najdražjih sedem kilometrov hitre ceste na svetu, je ocenil. Po njegovih besedah je prišel čas, da pobudo preimenujejo v zahtevo. Naslovili so jo na predsednika vlade Roberta Goloba, ker posega na področje treh ministrstev.

V civilni iniciativi menijo, da bi pristojni lahko izpolnili zahteve do konca leta. Priznavajo pa, da to ne bi rešilo vseh težav, ki so pretežno posledica povečanega prometa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pojtrarara
10. 07. 2023 15.27
-1
to imajo prebivalci prav... ta obalna hitra cesta, na kateri je zdaj potrebna vinjeta - naj se spremeni in naj bo tam dovoljeno za vsa vozila tudi brez vinjete
oježeš
10. 07. 2023 15.20
+1
Leto 2008, posledice pa sedaj. In kup negodovanja, ker ti ni takoj rešeno.
Anion6anion
10. 07. 2023 15.17
+1
Ljubljančani tudi zahtevamo da se obroč okoli Ljubljane izloči iz vinjetnega sistema.
Oilchecker
10. 07. 2023 15.16
+4
Pretiravajo. Na cestah izven vinjetnega sistema sploh ni problematičnih povezav. Problem nastane pri izhodu za Šmarje/Dragonjo, ki pa se s tem predlogom ne bi rešil. Za ostale ceste pa raje potrpim, kot da prepustim tujcem brezplačen prevoz do Hrvaške.
Anion6anion
10. 07. 2023 15.18
Ha ha koliko tujcev pa darsovci sploh uspejo uloviti v teh par kilometrih. Ko DARS to ugotovi so že v Ita ali cro.
pojtrarara
10. 07. 2023 15.28
saj tudi zdaj imajo brezplačen prevoz, samo se vozakajo s težkimi tovornjaki po lokalnih cestah
boris c
10. 07. 2023 14.42
+5
Naj plačajo tranzit. Ob stranskih cestah pa naj postavijo znake "dovoljeno za lokalni promet". Pa dva redarja, da bosta koristna.
Uaaa
10. 07. 2023 15.11
ne pomaga. table so povsot in tudi table kjer pise da je globa 200€ ma ne pomaga sevedno se vozijo tam ker noben ni “pristojen” za pobiranje teh 200€
pojtrarara
10. 07. 2023 15.29
-1
se strinjam,da se plača, če uvedejo dnevno vinjeto za tranzit... da bo pa nekdo tedensko plačeval,da se tam mim pelje je pa butasto
severnik
10. 07. 2023 14.41
+1
wsharky
10. 07. 2023 14.41
+3
bo mag. Alenka uredila, samo nekaj časa potrebuje
zmerni pesimist
10. 07. 2023 14.36
+2
Če je vojna je vojna za vse