V Združenju svetov delavcev slovenskih podjetij (ZSDSP) opozarjajo ministra za delo Ivana Svetlika, da lahko trenutno na podlagi predpisanega obrazca za vlogo za dodelitev subvencije po tem zakonu – brez dodatnega preverjanja s strani Zavoda za zaposlovanje – kandidirajo tudi delodajalci, ki so iz naslova skrajšanja polnega delovnega časa že sorazmerno znižali (in to večinoma celo povsem nezakonito) tudi plače delavcem, "kar je seveda popoln logični in pravni nesmisel". Tako nesprejemljivega načina uresničevanja ZDSPDČ, ki zagotovo utegne imeti v praksi katastrofalne posledice za pravice delavcev, ni nihče pričakoval in ga je treba nemudoma preprečiti, pravijo.
V tem primeru namreč v resnici ne gre za sofinanciranje plač za polni delovni čas, čemur naj bi bile po določbi zakona subvencije dejansko namenjene, ampak za subvencioniranje 'znižanih' plač, torej za "še dodatno nagrajevanje in s tem tudi neposredno spodbujanje njihovega vsesplošnega zniževanja". Tega se bodo namreč pod temi pogoji zagotovo začeli množično posluževati tudi delodajalci, ki jim to zaradi ohranjanja delovnih mest v resnici ne bi bilo nujno, še menijo v združenju.
"Upravičenosti tega ukrepa namreč, po ugotovitvah združenja, nihče ne preverja, prestrašene delavce pa je v tej krizi kajpak zlahka prepričati v njegovo nujnost," svarijo v združenju.
Zakon je bil v prvi vrsti sprejet ravno zato, da bi delodajalcem znižali stroške dela, obenem pa ohranili nezmanjšan obseg pravic delavcev, vključno z vplačilom nezmanjšanih prispevkov v pokojninsko blagajno, še dodajajo.
Zato združenje poziva Ministrstvo za delo k takojšnjemu ukrepanju za odpravo omenjenih anomalij pri uresničevanju zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa v praksi. Delodajalci, ki so zaradi skrajšanja delovnega časa znižali tudi plače, ne morejo dobiti subvencije, pravijo v združenju.
Ministrstvo: Zakon ne posega v dogovore o plačah
Na ministrstvu za delo odgovarjajo, da je bil omenjen zakon pripravljen z namenom ohranjanja delovnih mest in da ne posega v dogovore o plačah. Prav z namenom nadzora nad izvajanjem zakona je kot pogoj za pridobitev subvencije ob nadaljnjem skrajšanju delovnega časa na manj kot 36 ur (največ 32 ur na teden) potreben tudi dogovor z reprezentativnim sindikatom, pravijo. Dogovori glede plač pa tudi po novem ostajajo enaki, kot so bili pred sprejetjem tega zakona, še pravijo na ministrstvu za delo.
Preberite tudi o dogajanju v podjetju Gorenje.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.