V prihodnjih dneh se bo vremenska slika nad staro celino spremenila. Ob krepitvi anticiklona nad srednjo Evropo se bo po njegovem vzhodnem robu nad naše kraje in Balkan spustil občutno hladnejši zrak. Temperature bodo od srede nižje za približno 10 stopinj Celzija. Še hladnejši zrak polarnega izvora pa bo nad Evropo začel dotekati ob koncu tedna, ko se bo središče mogočnega anticiklona preselilo nad Skandinavijo.

Današnji dan bo sicer minil še brez večje spremembe vremena. Še naprej bomo pod vplivom toplih jugozahodnih vetrov, ki bodo delili Slovenijo na dva dela. V zahodni in osrednji Sloveniji bo prevladovalo oblačno vreme s kakšno kapljo dežja, na vzhodu države pa bo več sonca.
Kontrast med vzhodom in zahodom se bo poznal tudi pri temperaturah. Te bodo najvišje v pasu med Belo krajino in Pomurjem, kjer bodo dosegale visokih 21 stopinj Celzija. Drugod po državi bodo termometri kazali med 14 stopinj Celzija na severozahodu države in 19 stopinj Celzija ob morju.
Spremembo vremena bo naznanil severovzhodni veter
Vreme se bo začelo spreminjati jutri, ko bo jugozahodni veter oslabel, popoldne pa bo na Štajerskem in v Prekmurju že zapihal severovzhodnik. Na vzhodu države se bo nadaljevalo sončno vreme, na zahodu pa bo več oblakov. Večjih temperaturnih sprememb glede na danes ne bo.

V nadaljevanju tedna bomo pod vplivom hladnejših vzhodnih vetrov. Po nižinah vzhodno od alpsko-dinarske pregrade bo veliko megle ali nizke oblačnosti, ki se bo lahko ponekod zadrževala večji del dneva, več sonca pa bo v višjih legah in na Primorskem, kjer bo pihala šibka burja. Jutranje temperature bodo od četrtka v večjem delu države med 0 in 4, dnevne pa od 6 do 11 stopinj Celzija. Nekoliko topleje bo na Primorskem, kjer se bo ogrelo do 15 stopinj Celzija.
Ob koncu tedna se bo severovzhodni veter krepil. Nad naše kraje bo dotekal še hladnejši zrak. V mrzlem zraku bo v prihodnjem tednu tudi po nižinah možen rahel sneg, obilnejših padavin pa vsaj za zdaj ni na vidiku.

Kdaj v povprečju zapade prvi sneg?
Lani je prvi sneg večji del države pobelil 13. novembra, a ga po nižinah ni padlo več kot nekaj centimetrov. Po podatkih Agencije za okolje je v Ljubljani v zadnjih 55 letih prvi sneg v povprečju zapadel 2. decembra. V krajih na okoli 500 metrov nadmorske višine se to zgodi približno deset dni prej, še prej pa seveda v višjih legah. V Ratečah je tako prvi dan s snežno odejo v povprečju 5. november. Najdlje smo na snežno odejo čakali v zimi 1974/1975, in sicer vse do 21. februarja.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.