Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan se je po seji vlade soočila tudi z vprašanje o ukinitvi praznika (nacionalnega dneva spomina na žrtve komunističnega režima) ter obtožbi predsednika opozicijske SDS, da je vlada s tem napovedala novo državljansko vojno. Ministrica sicer obžaluje, da so ideološka razhajanja in ideološke razprave eskalirale v neko popolnoma drugo sfero. "V sfero pozivanja k oboroževanju, pozivanja k nasilju in pozivanja k samoobrambi. Skratka v narativ oz. retoriko državljanske vojne," je dejala.
Opozorila je, da lahko to vodi do še bolj ekstremnih izbruhov. "Takšni pozivi lahko koga tudi spodbudijo, da stvari vzame v svoje roke, in to je absolutno nedopustno," je poudarila Švarc Pipanova in spomnila na nedavne tragične dogodke v Srbiji.
Že v sredo je sicer na spletu zapisala, da so ideološke razlike in razprave ena stvar, nekaj popolnoma drugega pa, ko nekdo "začenja retoriko državljanske vojne in v tem kontekstu potem tudi poziva k nasilju". Je pa na tiskovni konferenci sporočila, da so na ministrstvu sicer že v sredo v povezavi s tovrstnimi zapisi na spletu na pristojne organe naznanili sum kaznivih dejanj, danes pa, da so naznanitev tudi uradno poslali okrožnemu državnemu tožilstvu.
Gre za naznanitev suma različnih kaznivih dejanj: sum kaznivega dejanja sovražnega govora, sum kaznivega dejanja spodbujanja nasilja in javnega spodbujanja k nasilju. "Po drugi strani pa tudi za sume kaznivih dejanj pozivanja k oboroženemu uporu in rušenju ustavne ureditve," je dejala ter dodala, da so zadeve zdaj prevzeli pristojni organi, ki bodo nadaljevali z odkrivanjem in pregonom.
Janša: Nikoli nisem pozival k nasilju in oboroževanju
Prvak stranke SDS Janez Janša je na vprašanje o spornih pozivih k nasilju in oboroževanju dejal, da sam k temu ni nikoli pozival. "Verjamem pa, da se je marsikdo te zlovešče poteze aktualne vlade, ki zelo spominja na čase, za katere smo mislili, da so za vedno minili, ustrašil," je dejal. Ministrica vlade, ki je storila "zavržno dejanje", pa je tako po njegovem prepričanju torej ovadila samo sebe.
Tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je izjave, ki so bile po vladni odločitvi o ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja objavljene na družbenih omrežjih, ocenila kot zelo nevarne, je po Janševem mnenju očitke naslovila na napačen naslov. "Mora ga nasloviti na drugi vogal stavbe, v katerem domuje," meni Janša.

Pirc Musarjeva je namreč izjave na družbenih omrežjih ocenila kot zelo nevarne. Ker spodbujajo sovraštvo in nestrpnost, jih je tudi strogo obsodila.
Ob tem je vse pozvala naj med seboj komunicirajo dostojno, saj po njeni oceni komunikacija med predstavniki političnih strank v zadnjem obdobju ni primerna. Kot so še zapisali v uradu, je že večkrat javno opozorila, da se hujskaštvo in nestrpnost iz digitalnega sveta hitro preneseta v realni svet. "Predsednica je zagovornica spoštljivega dialoga vedno in povsod in pri tem ne deli med tistimi, ki so ji svetovnonazorsko bližje, in tistimi, ki imajo drugačne poglede. Vsakdo, še posebej politiki, mora začeti pri sebi in biti zgled," so še zapisali.
Janša pa je glede zapisa na spletu dejal, da je ob osamosvajanju takratni predsednik skupščine Republike Slovenije France Bučar dotedanje obdobje razglasil za konec državljanske vojne. Aktualna vlada pa po njegovih besedah torej ukinja dan spomina na žrtve časa, ki ga je Bučar označil za državljansko vojno. "Kaj lahko torej rečemo drugega, kot to da ta vlada v Slovenijo vrača duh državljanske vojne. In to obsojamo," je še navedel.
Tudi vodje koalicijskih poslanskih skupin so obsodile Janšev zapis
"Ohranimo mirno glavo, dostojnost, razumevanje in pa spoštovanje drug do drugega. Vsi smo in ostanemo samo Slovenke in Slovenci," je državljane pozval vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic. Taki pozivi, kot je bil Janšev, po njegovem mnenju degradirajo tudi našo zmago v drugi svetovni vojni in mečejo velik madež na zgodbo slovenske osamosvojitve. "Ta trenutek je pa čas za pogled naprej, da rešimo problematiko javnega zdravstva, dolgotrajne oskrbe in draginje," je dejal.
Vodja poslanske skupine SD Jani Prednik je ugotavljal, da živimo v času, ko se je "sovražni govor skozi zadnja vrata priplazil v naša vsakdanja življenja". Vse, ki so ali niso na javnih funkcijah, je prosil, da ne širijo sovražnega govora in da se zavedajo njegovih posledic.
Tudi po mnenju vodje poslanske skupine Levice Mateja T. Vatovca takšen govor v politiki in javnem diskurzu nima mesta. Kot je dejal, je odgovornost celotne družbe, da takšne besede ostro obsodi.
Na vprašanje, kako gledajo na to, da je tudi aktualna vlada brez razprave ukinila spominski dan, je Sajovic odgovoril, da se ve, kdo je prvi vrgel kamen. "Če ne bi bilo izvirnega greha že po izgubljenih volitvah prejšnje vlade, zagotovo tudi reakcije ne bi bilo," je dejal. Pojasnil je še, da nima občutka, da bi aktualna vlada s svojo odločitvijo tudi sama prispevala k stopnjevanju nestrpnosti.
Vatovec je ob tem dodal, da je vprašanje spomina na žrtve kateregakoli nasilja legitimno, da pa je prejšnja vlada svojo odločitev brez javne razprave in čez noč sprejela samo zato,"da znova in znova vnaša nemir in razkol v slovensko družbo". "Ko je ta koalicija odšla na volitve in ko se je vlada sestavljala, smo dali nekaj jasnih usmeritev, da bomo odpravili predvsem najbolj sporne odločitve pretekle vlade, in to je zagotovo ena od takšnih odločitev," je pojasnil.
Odločitev aktualne vlade je tako po mnenju koalicije popolnoma legitimna. "Zgodila se je čez noč, ker so se že zbirali na Trgu republike in je ena točno določena politična stranka zelo pristransko razlagala in definirala dogodke, ki so se dogajali od leta 1941 in kasneje," je dejal. Poudaril je, da nihče ne zanika dogajanja v preteklosti, niti povojnih pobojev, ki da so vredni vseh obtožb. Izpostavil pa je, da je del prebivalstva izdal svoj narod in da vsi zločini ne morejo biti izenačeni.
NSi: Politične stranke moramo stopiti korak nazaj
V NSi ob izjavah s pozivi k nasilju in oboroževanju, ki so sledile vladni odločitvi o ukinitvi dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja poudarjajo, da si morajo vse politične stranke prizadevati stopiti korak nazaj in prispevati k umiritvi razmer. "V svojih ravnanjih moramo biti premišljeni, odzive pa je potrebno ustrezno odmeriti," menijo.

"Splošno vzdušje v naši državi se zaostruje, posamezna dejanja vlade in nekatere nepremišljene izjave na družbenih omrežjih pa situacijo še dodatno razvnemajo," so v sporočilu za javnost opozorili v opozicijski NSi. Povsem neprimerni so po njihovem mnenju tudi pozivi k nasilju in celo državljanski vojni ter ne prispevajo k umiritvi situacije. "Odgovorni politiki bi se morali zavedati teže posledic takšnih pozivov in bi se jih morali vzdržati," so pozvali.
Ob tem so dodali, da so rane slovenske polpretekle zgodovine globoke in boleče, naloga odgovorne politike pa je, da te rane zaceli in ljudi združuje ter pomirja. "Kot kaže se največja vladna stranka in stranke koalicije ne zavedajo svoje odgovornosti in posledic svojih nepretehtanih odločitev," ocenjujejo v NSi. Ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve in izbris spominskega dneva na žrtve komunističnega nasilja so po njihovem prepričanju napačne odločitve, ki nas oddaljujejo od narodne sprave, pomiritve in mirnega sobivanja. "S takimi enostranskimi in nepremišljenimi dejanji se žal na napačen način ponovno odpira najbolj boleča poglavja naše polpretekle zgodovine," so še dodali.
KOMENTARJI (528)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.