Na dogajanje so se odzvali tudi v podjetju Smart Naris, gre za enega od izvajalcev, ki se je prijavil na razpis za izobraževanje starejših. Direktor podjetja David Mohar je zapisal, da odločitev o začasni zaustavitvi izobraževanja starejših povzroča zmedo med upravičenci in ponudniki. "Starejši občani, ki so že prijavljeni, na izobraževanja težko čakajo in jim ministrica s tako potezo otežuje dvig digitalne pismenosti," pravi direktor.
Dodal je, da na strani izvajalcev poleg zmede nastaja tudi gospodarska škoda. Po njegovih besedah je v javnosti prišlo do napačnega vtisa, da je za zaustavitev aktivnosti iz razpisa krivo njihovo podjetje. "V času izvajanja svojih pogodbenih aktivnosti iz razpisa smo bili deležni negativnih izjav in slabšalnega predstavljanja našega podjetja s strani ministrice, pri čemer želimo poudariti neutemeljenost in neresničnost njenih izjav glede našega poslovanja oz. izvajanja pogodbenih obveznosti iz razpisa," pravi Mohar.
Dodal je, da so bili pri izvajanju obveznosti deležni tudi neutemeljenih očitkov s strani sklada, da naj bi kršili pogodbe. "Zdaj je jasno, da so bili takšni očitki servirani s strani ministrstva zgolj z namenom, da doseže prekinitev aktivnosti na področju digitalne preobrazbe starejših državljanov," je prepričan.
Zaradi začasne zaustavitve, če do tega dejansko pride, bo nastala gospodarska škoda
Mohar je prepričan, da začasna zaustavitev izvajanja tečajev v okviru razpisa pravno ne vzdrži, saj da so podpisane pogodbe. "Zato zahtevamo zjasnitev, ali bodo vztrajali pri sklenjenih pogodbah ali jih nameravajo prekiniti," pravi. Dodal je še, da bo zaradi začasne zaustavitve, predvsem pa zaradi nezakonitih prekinitev pogodb (če do tega dejansko pride), nastala gospodarska škoda, za katero pričakujejo, da bo država kot skrben poslovni partner pristopila k reševanju "z vso resnostjo". "Treba bo namreč zmanjšati negativne posledice, ki nastajajo z njenim nezakonitim ravnanjem, tako udeležencem izobraževanj kot tudi nam kot gospodarskim subjektom na trgu," pravi.
"V preteklih tednih smo kot eden od izvajalcev doživljali vrsto pritiskov s strani ministrice Emilije Stojmenove Duh, ki je naše podjetje napadala preko medijev," je dejal in izpostavil, da ne razume, zakaj ministrica odgovornost za državni projekt prelaga na izvajalce in se z njimi pogovarja preko medijev. "Ministrstvo smo zaprosili za sestanek, vendar na odgovor iz preteklega tedna iz SDP še vedno čakamo," pravi.
Prav tako ne razume, zakaj ministrica omenja "zaznane nepravilnosti", saj po njegovih besedah ne gre za nikakršne nepravilnosti, sploh pa ne za kršitve pogodbenih obveznosti ali pogojev razpisa. "Kljub več pozivom, katere pogodbene oz. razpisne določbe naj bi kršili, nismo prejeli nobenih pojasnil. Pogodbene obveznosti namreč izpolnjujemo skrbno in odgovorno," zatrjuje Mohar.
"Ne želimo špekulirati glede razlogov za tako delovanje, a nekaj je gotovo: dr. Stojmenova Duh sam projekt spremlja že več mesecev in bi se do njega lahko opredelila bistveno prej, ne šele po podpisu pogodb. Zaradi takega nekonstruktivnega delovanja si tudi mi želimo čimprejšnjo revizijo razpisa, hkrati pa bomo preučili današnji dopis in se odločili o nadaljnjih pravnih korakih," so sklenili v podjetju Smart Naris.
Po vrsti spodrsljajev začasno ustavili izobraževanja starejših
Odločitev je bila pričakovana, saj je zahtevo po začasni ustavitvi vseh aktivnosti, povezanih z izdajo digitalnih bonov starejšim, že v torek zahtevala vladna služba za digitalno preobrazbo. Ugotovili so namreč, da prihaja do številnih nepravilnosti. Več starejših se je v tem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic.
Predvidenih sredstev je dovolj le za 5000 starejših od 55 let, ki se morajo za pridobitev bona udeležiti računalniškega izobraževanja. Do mest na tečajih pa je bilo ob slabi organizaciji in velikem zanimanju skoraj nemogoče priti, tudi tisti, ki so bili dovolj vztrajni ali pa so preprosto imeli srečo, bi se morali v veliko primerih na tečaj voziti v drug kraj.
Razlog za poziv k začasni ustavitvi aktivnosti so nepravilnosti, ki so jih zaznali pri izvajalcu izobraževanj Smart Naris. "Od predhodnega zbiranja prijav do spreminjanja časovnih terminov, lokacij in nezakonitih zahtev na prijavnih obrazcih (povrnitev stroškov izobraževanja v primeru neudeležbe)," so nanizali. Po njihovih navedbah se pojavljata dvom o pravilnosti celotnega izbirnega postopka za dodelitev sredstev v okviru javnega razpisa ter dvom, ali morebiti prihaja do nepravilnosti pri izvajanju pogodb tudi pri drugih izvajalcih izobraževanj.
Kot je v torek še sporočila ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh, z izobraževanji ne bi nadaljevali do razjasnitve pravnega in dejanskega stanja glede morebitnih nepravilnosti pri izboru izvajalcev oz. nepravilnosti pri izvajanju že sklenjenih pogodb s strani izvajalcev.
Hkrati je ministrica od sklada zahtevala, da nemudoma znova preveri pravilnost opravljenega izbora izvajalcev ter pri vseh izvajalcih, s katerimi je sklenil pogodbe, izvede nadzor, ali pogodbe izvajajo v skladu z določili razpisa, razpisne dokumentacije in sklenjenih pogodb. Končno poročilo o morebitnih nepravilnostih pričakuje do 2. septembra.
Starejši imajo vrsto pripomb
Več starejših se je zaradi izobraževanj v zadnjem času obrnilo tudi na varuha človekovih pravic. Kot so sporočili iz njegove pisarne, starejši zatrjujejo, da so diskriminirani pri dostopu do digitalnih bonov 22, saj za prebivalce, stare 55 let ali več, pri unovčenju bonov velja dodaten pogoj, tj. udeležba na izobraževanju. Prav tako zanje velja prepoved združevanja bonov s svojimi (zunaj)zakonskimi partnerji, otroki, vnuki, brati in sestrami.
Varuh, ki je do dodatnega pogoja udeležbe na izobraževalnem programu kritičen, saj temelji le na starosti, ne pa na dejanski potrebi, se je že obrnil na omenjeno vladno službo. "Po mnenju varuha bi pogoj moral temeljiti na oceni digitalnih kompetenc upravičencev ne glede na njihovo starost, saj le dejansko znanje lahko predstavlja objektivno merilo," so zapisali v njegovi pisarni.
Sporno se mu zdi tudi, da imajo starejši od 55 let za koriščenje bonov precej manj časa od ostalih upravičencev. "Glede prepovedi združevanja digitalnih bonov je varuh vladni službi predlagal, da preuči možnosti za spremembo Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti," so pojasnili. Pripravo spremembe zakona varuh pričakuje čim prej, na vladni službi pravijo, da bi lahko bila pripravljena septembra.
Začasno zaustavitev podpirajo tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS). Zadeva je bila narobe zastavljena in diskriminira tiste, ki dejansko potrebujejo digitalno opismenjevanje, so opozorili.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.