25 let že traja zgodba o NUK II, novi stavbi narodne knjižnice. Projekt doslej kakšnih vidnejših rezultatov ni pokazal, je pa zahteval precej denarja. Leta 2008 so revizorji ocenili, da je bilo od leta 1991 do konca leta 2007 za celoten projekt porabljenih vsaj 29,3 milijona evrov.
Potem pa se je zgodba leta 2009 začela znova. Tik pred božičnimi prazniki konec leta 2009 je Pahorjeva vlada napovedala razveljavitev vseh dotedanjih pogodb v zvezi z gradnjo nove univerzitetne knjižnice ter razpisala nov arhitekturni natečaj. Načrt Marka Mušiča in sodelavcev, ki je bil izbran na natečaju leta 1989, je po njihovem mnenju medtem arhitekturno, oblikovno, vsebinsko in funkcionalno zastarel.

Leta 2010 je bila tako izdelana nova programska naloga, pripravili so novo prostorsko in vsebinsko študijo objekta, lani pa je bil nato razpisan nov natečaj.
Natečaj za NUK II je naletel na velik odziv ne le domače, ampak tudi mednarodne strokovne javnosti. Mednarodna strokovna komisija je ocenjevala 120 prispelih elaboratov in izbrala zmagovalca. Gre za ekipo arhitekturne družbe Bevk Perović, ki je projekt pripravljala več mesecev.
"Nagrade smo zelo veseli, še posebej zato, ker je bila udeležba na natečaju zares velika in so poleg slovenskih arhitektov sodelovali tudi tuji. To je vsekakor velik izziv, saj je objekt Narodne in univerzitetne knjižnice nacionalno pomemben projekt in odgovornost še toliko večja. Seveda upamo, da se bo realiziral," pravi arhitekt Matija Bevk. Nagrada za zmagovalce je sicer vredna 36.000 evrov.

Zmagovalni projekt izpolnjuje vse pogoje
Komisija izbora je v svojem poročilu razložila, da zmagovalna zasnova izpolnjuje vse programske zahteve, najbolj pa pozornost vzbuja način, kako uteleša in predstavlja univerzo v mestu in državi, način, ki je primerljiv s simbolično močjo bližnje Plečnikove knjižnice. Drugi najpomembnejši vidik je vključitev ruševin rimskega carda in decumanusa v nižje pritličje knjižnice, celovito obravnavano kot častni vstopni prostor, ki se med drugim odpira v informacijski pult, predavalnico, revijalno čitalnico, trajno arheološko razstavo in proti stopnišču scala regia, ki vodi v tri metre dvignjeno pritličje knjižnice. Pravzaprav gre za petnadstropno čitalno sobano, ki s svojim tlorisom sledi obrisom spodaj ležečega decumanusa. Prostor je na vsakem koncu opremljen z velikim panoramskim oknom. Ta veličastna dvorana, osvetljena od zgoraj in obdana s knjigami, je narejena iz stopničastih spojev visečih bralnih ploščadi, od katerih so nekatere zastekljene od tal do stropa in omogočajo delno tiha bralna območja, druge pa ostajajo samostojne enote, a so hkrati popolnoma odprte proti neprekinjeni prostornini dvorane, so še zapisali ocenjevalci.
Te je navdušila tudi trajnostna naravnanost, ki ga projekt izkazuje s kompaktno zasnovo in energetsko učinkovitim ovojem s štirislojno toplotnoizolacijsko zasteklitvijo. Ta omogoča veliko količino dnevne svetlobe v prostorih, hkrati pa s prilagodljivim senčenjem rešuje problem pregrevanja. Optimizacija konstrukcijskih sklopov pri dani zasnovi dejansko lahko zagotovi energetsko učinkovito stavbo. Kot obnovljiv vir energije za ogrevanje in hlajenje, ki je izvedeno s sevali, uporablja talno vodo. Na stavbi, ki je krmiljena s centralnim nadzornim sistemom, predvideva sončno elektrarno. Zasnova stavbe kot taka omogoča tudi uporabo trajnostnih rešitev, kot je zeleni beton, integracija lesa, uporaba lokalnih materialov ali tudi zelena streha, je še zapisala komisija.
Kaj pravijo na ministrstvu?
Na ministrstvu za izobraževanje znanost, kulturo in šport pravijo, da uradno še niso bili seznanjeni z rezultati razpisa. Ko jih bodo prejeli, jih bodo preučili in nato sprejeli ustrezne odločitve. V rebalansu proračuna je za projekt NUK II v letu 2012 predvidenih 893.907 evrov.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.