Anton Zavodnik se je pred desetimi leti preseli v Podbukovje. Takoj je opazil, da se iz dimnika soseda, ki živi 200 metrov stran, večkrat kadi smrdeč dim. Ker ga zaradi službe pogosto ni bilo doma, sprva temu ni posvečal večje pozornosti. Ko sta si ženo ustvarila družino, pa je dim postajal vedno bolj moteč.
Zaradi ostrega vonja se morajo pogosto umakniti v hišo. "Ko zakuri, se iz dimnika vali gost dim – po strehi navzdol. Odvisno od vetra, ampak včasih se razširi po celotni vasi. Neznosno smrdi po plastiki, gumi in ne vem še čem," je opisal Zavodnik, kaj se dogaja v naselju, ne gleda na letni čas, ali je zunaj mraz ali vroče. Težko je predvsem poleti, ker morajo zapirati okna. "Zunaj je lep, sončen dan, 35 stopinj Celzija, iz dimnika pa se začne kaditi. Z ženo zato otroka pokličeva v hišo, saj je dim zažgane plastike in ostalega materiala strupen," je dodal.
Preden smo Zavodnika obiskali, nam je povedal, da sosed zakuri dvakrat na dan – zjutraj in pozno popoldne. Zato smo se v Podbukovje odpravili okoli 18. ure. Čeprav mraza ni bilo, se je iz sosedovega dimnika zares kadilo. Dim ni bil gost, zato vonja nismo mogli opredeliti. Zavodnik je pojasnil, da se vedno kadi v intervalih – najprej rahlo, nato je dim nekaj minut zelo gost, potem se znova umiri. Pokazal nam je fotografije, kako izgleda, ko je zadimljena širša okolica: "To je oster vonj, ki peče v nosu. Mislim, da sežiga tudi odpadna olja. Sosedova žena je sama rekla, da včasih v peč vrže krpe, ki so umazane od olja. Ko sem že pred časom nesel karton v smeti, sem srečal njenega moža in vprašal me je, zakaj ga sploh nosim v smeti, če bi ga lahko skuril doma. Pohvalil se je, da ima on veliko peč, ki zmore vse ter da vanjo lahko zmeče karkoli."
Seveda Zavodnik ne more točno vedeti, kaj sosed sežiga, saj nikoli ni bil pri njem doma in ni videl, kaj točno meče v peč. Predvideva pa, da je to odpadni material, ki ga nalaga pred svojo hišo. Odpadke nenehno dovaža pred hišo in jih nato sežge, je prepričan Zavodnik: "Videl sem, kako je razžagal 1000-litrsko plastično kocko in nato plošče nesel v hišo. Pred hišo ima stalno naložen odpaden material – od lepljenega lesa, razna vedra z lepili, plastiko, gume in vse to zažge."
Institucije prelagajo odgovornost druga na drugo
Zavodnik je soseda na večkrat opozoril, naj preneha s sežiganjem. Ker ni nič pomagalo, se je leta 2011 najprej obrnil na okoljsko inšpekcijo. Po elektronski pošti jim je poslal podroben opis dogajanja in težav, a odgovora ni dobil.
Zakaj niso opravili nadzora, smo vprašali okoljsko inšpekcijo tudi mi. Potrdili so, da so leta 2011 res prejeli prijavo Zavodnika, a da ne morejo kar tako ukrepati: "Inšpekcija za okolje in naravo Inšpektorata RS za okolje in prostor, v skladu z veljavno zakonodajo, nima neposrednega pooblastila za vstop v stanovanjske prostore (vstopi lahko le z odredbo sodišča)." Zakaj niso zaprosili za odredbo sodišča, ki bi jim lahko omogočilo, da preverijo, kaj domnevni kršitelj sežiga, niso odgovorili.
Za to naj bi bili odgovorni dimnikarji: "Neposredni nadzor nad malimi kurilnimi napravami in uporabljenem gorivu vršijo dimnikarske družbe in dimnikarji na terenu. Če izbran dimnikar pri pregledu kurilne naprave ugotovi nepravilnosti, najprej uporabniku odredi odpravo nepravilnosti, v primeru, da uporabnik temu ne sledi, pa se o tem obvesti inšpekcijo, ki ukrepa v skladu s pooblastili," so zapisali z inšpektorata za okolje in prostor.
Ker prijava na okoljskem inšpektoratu ni padla na plodna tla, se je Zavodnik tri leta kasneje obrnil na Medobčinski inšpektorat občin Dol pri Ljubljani, Ivančna Gorica, Litija in Šmartno pri Litiji. "Vse sem jim pojasnil, kaj se dogaja, da smrdi in jim poslal fotografije. Najprej nisem dobil odgovora, zato sem jim pisal še enkrat. Potem mi je pisala glavna inšpektorica, da so k sosedu poslali redarja. A pri tem se je tudi končalo – sprememb od takrat ni, sežiganje se nadaljuje," je obupan Zavodnik.
Odgovore, zakaj se nič ne premakne, smo na medobčinskem inšpektoratu iskali tudi mi. Inšpektorica Helena Kozlevčar je potrdila pričanje Zavodnika: "12. decembra 2014 in naknadno 23. decembra 2014 se je gospod Anton Zavodnik obrnil na naš inšpektorat zaradi sežiganja nedovoljenih snovi v hiši v vasi Podbukovje. Naša redarska služba se je v tistem času nahajala v bližini in se zglasila na tem naslovu. Prijavitelju je bilo odgovorjeno, da so bili sosedje opozorjeni na takojšnje prenehanje kurjenja z odpadki. Gospa je zagotovila, da bodo s temi dejanji prenehali."
A ker nadaljnjih prijav od takrat ni bilo, so na medobčinskem inšpektoratu sklepali, da je sosed opozorilo upošteval in prenehal s sežiganjem.
Inšpektorica Kozlevčarjeva je v odgovoru po elektronski pošti še zapisala, da občinski inšpektorat sicer sploh nima pristojnosti ukrepati, ko gre za sežiganje odpadkov doma, v peči: "Področje kurjenja nedovoljenih goriv ureja Uredba o pregledih, čiščenju in meritvah na malih kurilnih napravah, nadzor nad izvajanjem te uredbe izvaja Inšpekcija, pristojna za okolje (38. člen)." Ker pa so odgovorni za odlaganje odpadkov, se bodo še enkrat zglasili pri domnevnem kršitelju in preverili, kaj kopiči pred svojo hišo, je zagotovila Kozlevčarjeva in dodala, da bodo ukrepali v okviru občinskih pooblastil.
Tudi z inšpektorata za okolje in prostor so nam zagotovili, da bodo naša novinarska vprašanja znova obravnavali kot prijavo. A predvidevajo, da je ta problem v domeni občine: "Obstaja sicer velika verjetnost, da gre za komunalne odpadke, ki spadajo pod nadzor občinske inšpekcije."
V čigavi pristojnosti je sežiganje odpadkov v zasebnih hišah, smo vprašali še policijo. "Za kurjenje v kurilnih napravah in kurjenje oziroma sežiganje snovi, kot so embalaža, obdelan les (barvan ali lakiran), iverne plošče, plastika in drugo, je pristojen Inšpektorat RS za okolje in prostor, ki je organ v sestavi Ministrstva za okolje in prostor," so pojasnili s PU Ljubljana.
Po telefonu smo poklicali tudi domnevnega kršitelja. Želeli smo se oglasiti pri njem, da bi povedal svojo plat zgodbe; torej kaj in zakaj kuri. Rekel je, da se ne bo pogovarjal z nami in odložil slušalko.
Ob vsem tem se postavlja vprašanje – ali so institucije tako spretne, da jim uspe prelagati odgovornost ali pa imamo prezapleteno birokracijo in pomanjkljive zakone? Kako je mogoče, da se ne da ukrepati, ko pa so besede, ki so jih zapisali na Ministrstvu za okolje in prostor, tako jasne: "V skladu s predpisi gorljivih odpadkov ni dovoljeno kuriti v malih kurilnih napravah. Kurjenje gorljivih odpadkov uničuje male kurilne naprave in dimnike, v okolje pa spušča strupene pline, med njimi so najbolj problematični dioksini."
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.