Starši ponesrečenega dečka so v javnem pismu izrazili očitke zoper ustreznost dela zaposlenih strokovnih delavk na centru, zato je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti uvedlo inšpekcijski nadzor. Socialna inšpekcija, ki je opravila nadzor, ni ugotovila kršitev in strokovnih napak, zato je postopek ustavila.
Ugotovitve socialne inšpekcije, ki je v primeru utopitve dečka v Soči opravila strokovni nadzor, so pokazale, da so strokovne delavke ravnale strokovno, tenkočutno in človeško. Socialni delavki in psihologinja interventne službe CSD Severna Primorska so ob tragičnem dogodku nudile psihosocialno oporo sorojencema in starim staršem ter pri tem pokazale veliko mero sočutja in razumevanja za stisko prizadetih, navajajo v poročilu in dodajajo, da je interventna služba CSD ravnala v skladu z veljavno zakonodajo in torej z navodili policije, ko je obveščanje staršev o nesreči in smrti otroka prepustila policiji.
Interventna služba CSD je posredovala na podlagi obvestila policije. V konkretnem primeru je policija vodila postopek iskanja pogrešanega otroka, zaradi česar so strokovne delavke centra, v skladu z zakonom o nalogah in pooblastilih policije, ravnale v dogovoru z njimi in nudile psihološko oporo sorojencema pogrešanega fantka in starim staršem, ki so bili v veliki stiski in šoku.
Zavrnili očitke o preprečevanju stikov
Kot navaja inšpekcija v svojih ugotovitvah, bi bilo "strokovno sporno, da bi interventna služba CSD otrokoma omogočila, ne glede na njuno željo, da sama obvestita starše o nesreči in bi s tem nanju preložila breme soočanja s pričakovanimi in razumljivimi burnimi čustvenimi odzivi staršev. Inšpektor ni mogel potrditi očitkov, da bi interventna služba CSD onemogočala vzpostavitev telefonskih stikov staršev z otrokoma oziroma s starimi starši. Inšpektor ocenjuje, da interventna služba CSD, po tem, ko so bili starši obveščena o nesreči, otrok ni izolirala in jim ni preprečevala stika s starši."
Inšpekcija predlaga pripravo novih, ustreznejših smernic sodelovanja
"Socialna inšpekcija je v nadzoru ugotovila, da ne obstajajo strokovne smernice oziroma protokol sodelovanja med različnimi službami pomoči, zato ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti predlaga, da začne aktivnosti za sprejem ustreznih smernic oziroma protokola delovanja med različnimi službami pomoči, ki bi zagotovile učinkovito in delujočo podporo posameznikom in družinam v tovrstnih nesrečah."
O ugotovitvah inšpekcije je medije obvestil pristojni CSD Severna Primorska. Direktorica centra Patricija Može pravi, da sta vedno prioriteta in izhodišče pri njihovem delu vzpostavitev zaupnega odnosa z uporabniki. "Pogosto z njimi sodelujemo v zelo kritičnih trenutkih in vstopamo v najbolj intimne kotičke njihovih življenj. Vsak uporabnik je edinstven. Zato so takšni tudi načrti pomoči, ki ne morejo nastati, če se strokovni delavec ne vživi v uporabnika, če ne vzpostavi odnosa, ki vedno temelji na zaupanju, vzajemnosti in spoštovanju, ter načrta ne soustvari skupaj z uporabnikom. Slednjega nikoli ne predstavljamo nikomur, o njem ne poročamo ali ga razkrivamo. Zavedamo se namreč pomena ohranjanja zaupanja in dostojanstva posameznikov, zato njihovih stisk in konkretnih podrobnosti ne izpostavljamo v javnosti, četudi na račun potencialne kritike našega dela."
Desetletni deček je v Soči utonil konec julija, vzrok za nesrečo pa je bil nenaden dvig gladine reke. Po tragičnem dogodku so se z javnim pismom odzvali dečkovi starši, ki ob nesreči niso bili prisotni. Kritični so bila do ravnanj pristojnih, ki so jih o nesreči obvestili šele pet ur po dogodku. Dolgo so čakali tudi na slovo od pokojnega sina.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.