Na sojenju v zadevi Patria so začeli dokazni postopek. Kot prva priča je nastopila žena obtoženega direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča, Marija Badovinac Črnkovič, ki je zanikala vpletenost podjetja v poskuse vpliva na izbor proizvajalca oklepnikov.
Po njenih pojasnilih se Rotis med drugim ukvarja z zastopstvom tujih družb. Od leta 1995 so sodelovali z ministrstvom za obrambo pri nabavi vojaške opreme. Tako so avgusta 2004 videli tudi objavo resolucije o dolgoročnem razvoju Slovenske vojske, ki je med drugim predvideval nabavo osemkolesnih oklepnikov.
Do stika s Patrio so po njenih besedah prišli prek finskega poslovnega partnerja. Prvi je stik navezal Ivan Črnkovič, pozneje so na Patrio poslali tudi dopis. Pot za pridobitev zastopstva je bila zelo težka, je pojasnila, saj je za slovenskega zastopnika Patrie konkuriralo tudi podjetje Autocemmerce.
Omenila je tudi osnutek elektronskega sporočila, ki ga je sestavila, da bi ga pozneje poslali sodelavcu Patrie Wolfgangu Riedlu, v katerem je omenjala tudi takratnega predsednika vlade Janeza Janšo.
Danes je na sodišču pojasnila, da je menila, da si v Patrii kot partnerja želijo nekoga, ki je blizu vladajoči strukturi, s čimer je želela nanje narediti vtis. Šlo je le za njeno napako, podjetniško iznajdljivost in hvaljenje, koga poznajo, je pojasnila in se Janši opravičila za "prehudo zlorabo pomembnega imena". Hkrati je tudi zanikala, da bi v Rotisu želeli vplivati na izbor.
Predlagajo pripor za Walterja Wolfa
Badovinac Črnkovičeva je bila edina od treh povabljenih prič, ki je danes prišla na sodišče. Partnerici obtoženega Walterja Wolfa Edni Kernc in nekdanjemu predsedniku uprave Petrola Marku Kryžanowskemu niso izročili vabila. Po predvidevanjih sodnice bosta zaslišana najverjetneje konec januarja, v sredini februarja naj bi se začela zaslišanja prič iz Avstrije.
Na sodišče so sicer znova prišli le štirje od petih obtoženih: poleg Črnkoviča še predsednik SDS Janez Janša, nekdanji direktor HSE Jože Zagožen in brigadir Tone Krkovič. Znova ni bilo poslovneža Walterja Wolfa. Po navedbah njegovega zagovornika Andreja Kaca ni prišel zaradi zdravstvenih težav in je v Kanadi. Kot je pojasnil, mu je zdravnik odsvetoval potovanja do popolne ozdravitve. Spet je predlagal, naj se mu sodi v odsotnosti, saj da so vsi pogoji izpolnjeni, vendar se okrajna sodnica Barbara Klajnšek ni strinjala, zato Wolf ostaja izločen iz postopka.
Tokrat je Wolfovo odsotnost komentiral tudi vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc, ki meni, da se skriva pred postopkom in je torej izražena begosumnost, zato je predlagal pripor, čemur obramba nasprotuje.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.