Tragedija na primorski avtocesti, kjer so v trčenju tovornjaka s cisterno in osebnega avtomobila umrli štirje ljudje, je k odzivu spodbudila tudi avtoprevozniške organizacije in sindikate, ki del vzrokov za to in podobne tragedije, vidijo v težavah avtoprevozništva.
"Stanje v avtoprevozništvu je alarmantno," pravijo v Avtoprevozniški zbornici. Opozarjajo na zastarele in prezapletene predpise ter ovire, ki branžo delajo nekonkurenčno na širšem trgu. Opozarjajo tudi na razpršenost v zastopanju interesov avtoprevoznikov, zaradi česar je to neučinkovito.
Poudarjajo, da morajo biti varnost in zdravje poklicnih voznikov prioriteta države, zato je potrebno predpise poenostaviti in dosledno kontrolirati njihovo izvajanje. "Poklic voznika je med najzahtevnejšimi poklici, zato se moramo tako do posameznika kot do avtoprevozništva v celoti obnašati skrajno resno in strokovno. Improvizacije in lahkomiselnost odpade. Zadnji primer nezgode na primorski avtocesti jasno kaže na to kam lahko pripelje nestrokovna, nepravilna in nekorektna obravnava voznikov," pravijo.
Kritični so tudi do sistema temeljne poklicne kvalifikacije za voznike, ki je po njihovem "obiranje voznikov in avtoprevozniških organizacij": "8 urni že dolgo prežvečeni tečaj že vsa leta izvajajo ljudje brez ene ure izkušenj iz avtoprevozništva. Komisijo sestavljajo nekompetentni člani, v njej ni predstavnika avtoprevoznikov."
Potrebujemo avtocestno policijo
V organizaciji opozarjajo tudi na alarmantne razmere na slovenskih cestah. "Nujno potrebujemo avtocestno policijo, saj smo priča vsakodnevnim vožnjam v nasprotno smer, popravilom na odstavnih pasovih in kriminalnim ravnanjem. Ni dovolj da cestninski nadzorniki nadzirajo stanje vinjet, potrebnega je veliko več - aktivna regulacija prometa glede na gostoto in vremenske razmere, pravilno in korektno obveščanje, pravilno označevanje, izgradnja ustreznih počivališč ..." Pravijo, da si prizadevajo za ukinitev avtocestnih nadzornikov in vzpostavitev avtocestne policije.
Vozniki niso ustrezno spočiti
V Konfederaciji slovenskih sindikatov pa so prepričani, da pogoji za počitek voznikov tovornjakov ne omogočajo počitka, ki ga določa delovnopravna zakonodaja za delavce in še posebej strožja za poklicne voznike, s tem pa je ogrožena varnost tako voznikov kot drugih udeležencev v cestnem prometu. "Za ustrezen počitek poklicnih voznikov v poletni vročini je nujno potrebno predpisati obvezno vgradnjo in uporabo dodatne klimatske naprave v tovornih vozilih, ki delujejo neodvisno od delovanja motorja," pozivajo.
Strošek predlaganih dodatnih klimatskih naprav se giblje okrog 1.000 evrov in je zanemarljiv glede na učinke, ki bi jih z njihovo vgradno zagotovo dosegli za varnost v cestnem prometu, poklicnim voznikom, pa bi s tem delodajalci zagotovili ustrezen, že sedaj predpisan počitek, dodajajo.
KOMENTARJI (414)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.