Generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Tatjana Mlakar je uvodoma pojasnila, da ZSSS objavlja podatke o prostih izbranih osebnih zdravnikih, ki še opredeljujejo paciente, glede na podatke, ki jim jih sporočajo izvajalci zdravstvenih storitev. "Podatki so tako točni, kot nam jih natančno sporočajo izvajalci," je pojasnila. ZZZS podatke trenutno objavlja dekadno, jih ažurira trikrat na mesec (10., 20. in 30. v mesecu), najkasneje do 24. marca pa bodo te podatke začeli objavljati dnevno in jih tudi dnevno pošiljati izvajalcem.
Pojasnila je, da samo dnevno posodabljanje podatkov na spletnih straneh ZZZS še ne bo pomenilo, da bodo ažurirane podatke imele tudi ambulante, saj bodo morali svoje informacijske sisteme posodobiti, da bodo podatke lahko prevzemali avtomatizirano. Izvajalci zdravstvenih storitev bodo tako podatke morali na ZZZS pošiljati dnevno, kar po njenem ne bi smelo predstavljati dodatnega administrativnega dela, saj morajo že sedaj podatke dnevno ažurirati.
ZZZS je ta teden začel tudi s produkcijsko izvedbo ordinacijskih časov, kar pomeni, da so vzpostavili novo informacijsko platformo, kjer bodo izvajalci zdravstvenih storitev lahko elektronsko, prek spletnega portala ZZZS, sporočali podatke o času delovanja ambulant, krajšem obsegu dela zdravnikov, novih prihodih in odhodih zdravnikov. Gre za žive podatke, zato jih želijo pridobivati dnevno in ažurno, kar bo odgovornost vseh izvajalcev, da bodo te podatke evidentirali.
S tem želijo namreč vedeti, koliko je aktivnih zdravnikov v sistemu, saj podatkovne baze NIJZ in zdravniške zbornice zbirajo podatke z drugačnimi preddispozicijami, kar je ugotovilo tudi pristojno ministrstvo, podatki pa tudi niso najbolj točni, je povedala Mlakarjeva. Dodala je, da se je ZZZS povezal tudi s programskimi IT hišami, ki zagotavljajo informacijsko podporo delovanja pri izvajalcih zdravstvenih storitev, da skupaj najdejo rešitev, kako bodo nadgradili sistem, saj je treba digitalizacijo in informatizacijo gledati sistemsko. Podatki in povezave morajo biti usklajene in povezane z vsemi podsistemi in deležniki znotraj zdravstvenega sistema, kar pomeni, da kakršna koli sprememba samo na strani ZZZS ni dovolj.
Spomnimo
Poročali smo, da so v novoustanovljenem klicnem centru za pomoč uporabnikom zdravstvenega sistema agenti naleteli na težave, saj kot glavno orodje za napotitev ljudi k prostemu zdravniku uporabljajo seznam, ki ga pripravlja ZZZS. A podatki niso posodobljeni vsak dan, zato se je zgodilo tudi, da so predlagali zdravnike, ki pa novih pacientov niso več sprejemali.
Sicer pa je Mlakarjeva pojasnila, da na ZZZS ocenjujejo, da je ustanovitev klicnega centra podvajanje obstoječih klicnih centrov in da predvsem operaterji nimajo dovolj znanja ne le o branju podatkovnih baz, ampak tudi o vseh ostalih vsebinah, ki so vezane na poznavanje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Kot je dodala, so izobraževanje namreč izvedli eno uro pred vzpostavitvijo klicnega centra, kar postavlja besede zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana, ki je dan pred začetkom delovanja klicnega centra povedal, da so agenti opravili ustrezno izobraževanje, pod vprašaj.
Na ministrstvu so za 24ur.com navedbo, da naj bi svetovalce, ki odgovarjajo na klice v klicnem centru za podporo uporabnikom zdravstvenega sistema, izobraževali le eno uro, zanikali. "Pred pričetkom delovanja klicnega centra je za svetovalce, ki imajo tudi sicer izkušnje z delom v klicnem centru in imajo za to potrebne kompetence, 28. februarja potekalo celodnevno izobraževanje, prav tako je usposabljanje svetovalcev potekalo dopoldan 1. marca, to je pred pričetkom delovanja klicnega centra. Predstavniki ZZZS so bili vključeni le v enem delu, in sicer eno uro 1. marca. Izobraževanje in usposabljanje so izvedli strokovnjaki, ki imajo več 10-letne izkušnje z neposrednim delom v zdravstvu, in predstavniki ministrstva za zdravje. Pri tem ima eden izmed svetovalcev tudi mednarodno licenco vodilnega presojevalca DNV DIAS (mednarodni standardi kakovosti v zdravstvu)," so pojasnili na ministrstvu.
Sicer pa je generalna direktorica pojasnila, da ima tudi ZZZS svoje klicne centre, kjer po njihovem mnenju nudijo bolj kakovostno storitev kot v novoustanovljenem klicnem centru. Na vprašanje, kako ažurne podatke imajo njihovi agenti, pa je odgovorila, da je v razlika v tem, da so njihovi strokovni sodelavci vešči branja njihovih podatkovnih baz in imajo konkretne dnevne informacije o izvajalcih. Velikokrat pa za odgovor konkretni zavarovani osebi tudi kontaktirajo izvajalca in pridobijo konkretne informacije. Je pa poudarila, da noben klicni center ne bo rešil trenutne težave s pomanjkanjem osebnih zdravnikov.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.