Na Rožniku ob prižigu kresa za glasbeno podlago skrbijo skupine Dan D, Voice Attack ter Greg Black & The Bad Notion.
Družijo se bodo tudi na Trgu Leona Štuklja v Mariboru, govorec pa je izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko. Za glasbeni program skrbijo Godba Ruše z mažoretkami, Karneval Band in Rock Partyzani. Kresovanje z glasbo pa bo med drugim v krajevni skupnosti Malečnik pri Mariboru in Rušah.
Kresovi so zagoreli tudi drugje po Sloveniji – od Prekmurja do Primorske – kjer je Obalna sindikalna organizacija - KS 90 na Markovcu nad Koprom pripravila že tradicionalno osrednje kresovanje v slovenski Istri z živo glasbo.
Noč bo tako za marsikoga kratka, saj bodo v ponedeljek zjutraj marsikje že zgodaj zadonele prvomajske budnice, ki jim bodo čez dan sledile praznične prireditve.
Mesec na Rožniku: Kršenje delavskih pravic se v Sloveniji ne more in ne sme izplačati
Pred današnjim prižigom 133. kresa na ljubljanskem Rožniku, je za 24UR spregovoril tudi minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. "Treba je opozarjati, da pravice, ki jih imamo, in socialna država kot taka, niso bile podarjene, ampak izborjene. Mi kot vladna stranka poskušamo te pravice branit, po drugi strani pa socialno državo nadgrajevati."
Povedal je, da si že od začetka mandata na ministrstvu prizadevajo iz inšpektorata narediti organ, ki bo "dejansko služil ne samo pregonu, ampak predvsem sporočanju kršiteljem delavskih pravic, da se to ne izplača". Pri tem je omenil primer podjetja Moda Mi&Lan iz Prekmurja.
"Tam se je izkazalo, da je inšpektorat izdajal kazni za kršitve, ampak so bile te neprimerno nižje od izplačil, ki bi jih moralo podjetje delavcem dati. Torej, na nek način se je kršenje delavskih pravic tukaj izplačalo. Kršenje delavskih pravic se v Sloveniji ne more in ne sme izplačat," je odločen minister.
Mesec je ob tem omenil tudi dvig minimalne plače, a ob tem omenil tudi vprašanje ostalih plač. "Tukaj je odgovor socialni dialog. Začeli smo ga že v začetku mandata in z delodajalci in sindikati delamo na tem, da bi se prenovil tudi plačni model v Sloveniji, tako da bi se morali začeti pogovarjati o tem, kakšna plača kateremu delovnemu mestu pritiče."
Predsednica Nataša Pirc Musar ob prazniku dela prav tako izpostavlja, da so delavke in delavci "vrednote, ki jih moramo čuvati vse dni v letu".
"Želim si, da bi bil 1. maj praznik dela, ki je spoštovano. Da bi bil 1. maj praznik delavk in delavcev, katerih delo je spoštovano in visoko ovrednoteno, tako v duhovnem kot tudi v materialnem pogledu," je dodala.
V poslanici je posebej poudarila, da je nesprejemljivo, da si ljudje kljub delu ob koncu dneva komaj privoščijo topel obrok. "Nesprejemljivo je, da ljudje garajo štiri desetletja in več, v jeseni življenja pa životarijo ob robu družbe, ki jih vidi kot breme."
Državljankam in državljanom je ob prazniku dela čestital tudi premier Robert Golob. "Iskrene čestitke ob prazniku dela. Prazniku nas vseh. Tako tistih, ki se nahajamo v aktivni dobi življenja, kot tistih, ki ste svojo poklicno pot že zaključili. Zagotovo pa tudi tistih, ki se šele pripravljate na svojo prvo zaposlitev," je zapisal v voščilu. Med drugim je dejal, da vlada dela v smeri dogovora socialnih partnerjev, ter da jim je v prvem letu delovanja vlada ta dogovor že uspelo vzpostaviti.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.