Kot je v pogovoru za Večer povedala vodja svetovalne skupine dr. Bojana Beović, smo v prekratkem času pozabili, kaj se je dogajalo in kaj nam grozi. Beovićeva težavo vidi tudi v tem, da so bile razmere v Sloveniji sorazmerno blage, ljudje pa ukrepov za preprečevanje prenosa okužbe niso ozavestili. Izpostavila je, da se vsakodnevno dogajajo vnosi iz tujine, hkrati pa so okoliščine zaradi pogostih druženj in neuporabe mask zelo nevarne. "V zelo kratkem času se nam lahko zgodi zelo obširno širjenje virusa," je dejala. Dodala je, da je izvor okužb za zdaj mogoče izslediti. V večini primerov gre za države z Balkana, je poročal Radio Slovenija.
Dotaknila se je tudi možnosti novega zapiranja meja in povedala, da smo na točki, ko je treba resno pregledati, kakšni so predpisi, in omejiti vsaj nekatere izjeme, ki so navedene v veljavnih predpisih. Za zgled je omenila Hrvaško. Ta namreč jemlje kontaktne podatke vsakega potnika, jih nato obvešča ter kontrolira.
Janša: Grozi drugi val epidemije
Premier Janez Janša je opozoril, da grozi drugi val epidemije novega koronavirusa, z odpiranjem meja po Evropi in obnavljanjem medcelinskih povezav pa se tveganje uvoza novih okužb hitro povečuje. "Vsi veljavni ukrepi bodo ponovitev epidemije preprečili le, če se bodo dosledno izvajali. Sicer bodo nove omejitve neizogibne," je opomnil na Twitterju.
NIJZ bo predlagal razpravo o spremembi odloka o prehajanju meja
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) bo zaradi vnosov okužb novega koronavirusa v državo predlagal razpravo o umestnosti nekaterih izjem, zaradi katerih osebam, ki pridejo iz držav, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav, ni treba v 14-dnevno karanteno.
Odlok o ukrepih za preprečitev širjenja novega koronavirusa na mejnih prehodih, ki je bil v uradnem listu objavljen 7. junija, v 10. členu določa 16 izjem, kdaj ni treba uvesti 14-dnevno karanteno za osebe, ki pridejo v Slovenijo iz državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav.
Med drugim 14-dnevna karantena ob prihodu v Slovenijo ni potrebna za čezmejne dnevne oz. tedenske delovne migrante, osebe v gospodarskem prometu v Slovenji, prevoznike blaga v ali iz Slovenije, tranzite potnike čez Slovenijo, diplomate. Brez odrejene karantene je dovoljen prehod meje iz družinskih razlogov zaradi vzdrževanja stikov z ožjimi družinskimi člani, za osebe, ki je bližnji sorodnik državljana Slovenije ali tujca s stalnim prebivališčem Sloveniji itd.
Direktor NIJZ Milan Krek je pojasnil, da večina primerov okužb z novim koronavirusom, ki so jih v zadnjih tednih zabeležili v Sloveniji, pride iz tujine prav na podlagi teh izjem. Zato bodo predlagali razpravo o umestnosti določenih izjem, kar v primeru poslabšanja epidemiološke slike tudi predvideva omenjena vladna uredba. Glede na to, da odlok izvaja ministrstvo za notranje zadeve, bo tudi to ministrstvo imelo glavno besedo o vsebini odloka oz. katere izjeme glede karantene bodo v njem ostale. Krek pričakuje, da bi lahko odlok spremenili že v petek.
Štiri nove okužbe
Po podatkih sledilnika covid-19 so pristojni v Sloveniji v torek opravili 986 testiranj na novi koronavirus, kar je največ v zadnjih nekaj dneh. Odkrili so štiri nove okužbe, in sicer dve v Ljubljani, eno v Kranju in eno v Jesenicah.
Aktivno okuženih je po podatkih sledilnika 26 ljudi. Število hospitaliziranih ostaja enako. Zdravniško oskrbo potrebuje sedem bolnikov, od tega je eden na intenzivni negi. V torek nismo imeli nove smrtne žrtve, skupaj je tako v Sloveniji od začetka epidemije umrlo 109 pacientov.
V ponedeljek so pristojni opravili 567 testov na koronavirus, od tega so bili trije pozitivni. Po eno novo okužbo so po podatkih vlade potrdili v treh slovenskih mestih, in sicer v Krškem, Piranu in Postojni. Zaradi potrjene okužbe pri osnovnošolki na Jesenicah in osnovnošolcu v Novi Gorici ostajata v karanteni dva razreda šolarjev in njihovi razredničarki. Učenci tretjega razreda Osnovne šole Ludvika Pliberška v Mariboru so se medtem po 14-dnevni samoizolaciji znova vrnili v šolske klopi.
V jeseniški bolnišnici uspešno zajezili okužbe
Minevata dva tedna od ugotovljene okužbe z novim koronavirusom pri medicinski sestri v jeseniški bolnišnici. Pozneje so testiranja pokazala okužbo tudi pri enem bolniku.
V Splošni bolnišnici Jesenice so v ponedeljek znova testirali večji del zaposlenih in bolnike na gastroenterološkem oddelku, kjer je delala okužena sestra. V torek so znova testirali tudi devet zaposlenih, ki so bili zaradi stika z okuženo sodelavko in bolnikom v karanteni. Kot so za STA povedali v bolnišnici, so bili vsi brisi negativni, zato se zaposleni lahko vrnejo na delo.
Hkrati so danes odprli tudi gastroenterološki oddelek, ki so ga po zaznani prvi okužbi 4. junija preoblikovali v tako imenovani izolativni oddelek. Na oddelek v tem času niso sprejemali novih bolnikov, z obstoječimi pa so delale vedno iste ekipe. Še vedno pa velja prepoved obiskov v bolnišnici, vendar ne zaradi razmer v bolnišnici, temveč zaradi epidemiološke slike na Jesenicah.
LPP: Vstop na mestne avtobuse spet pri prvih vratih
Od četrtka bo na vse mestne avtobuse znova uveden vstop izključno pri prvih vratih. Na medkrajevnih avtobusih bo vstop pri prvih vratih omogočen od ponedeljka, so sporočili z LPP.
Druga, tretja oziroma četrta vrata bodo namenjena izključno izstopu potnikov. Ob tem bo ponovno na voljo plačilo z Urbano za več potnikov hkrati. S ponovno uvedbo na prvih vratih je na avtobusih obvezna validacija za vse potnike, ne glede na vrsto vozovnice, ki jo uporabljajo.
Na medkrajevnih avtobusih bo vstop na prva vrata omogočen od 22. 6. 2020. Zaradi vstopa pri vozniku bo ponovno omogočen nakup vozovnic na avtobusih medkrajevnih linij. Zaradi hitrejšega vstopa potnike naprošajo, da pripravijo točno vsoto denarja in obenem svetujejo, da za plačilo prevoza čim bolj uporabljajo brezkontaktno kartico Urbana.
Z namenom preprečevanja širjenja okužb s koronavirusom sta med vožnjo z avtobusi LPP še naprej obvezna uporaba zaščitnih mask in razkuževanje rok z razkužilom, ki je nameščen na vhodu. Na avtobus naj potniki ne vstopajo, če niso zdravi, upoštevajo naj higieno kašlja, spoštujejo varnostno razdaljo, nosijo zaščitno masko, si razkužijo roke pri vstopu na avtobus ter se med vožnjo ne dotikajo oči, nosu in ust.
KOMENTARJI (1432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.