Vlada se je na današnji seji posvetila predvsem poročilu o delu vladne komisije za odpravo administrativnih ovir in o uresničevanju akcijskega načrta vlade za odpravo administrativnih ovir. Doslej opravljeno delo so ministri pohvalili, obenem pa sprejeli še vrsto sklepov, s katerimi so natančneje opredelili nekatere nadaljnje aktivnosti. V okviru prizadevanja za odpravo administrativnih ovir je vlada potrdila tudi predlog novele zakona o sodnih taksah, ki ga bo poslala DZ za obravnavo po hitrem postopku. Poleg tega je vlada sprejela še poročilo o razreševanju nezakonitih vselitev v vojaška stanovanja.
Ministrska svetnica Nevenka Črešnar-Pergar, sicer predsednica vladne komisije za odpravo administrativnih ovir, je po seji vlade izpostavila, da je celovita reforma državne uprave in znotraj tega odprava administrativnih ovir eden od osrednjih projektov sedanje vlade. Z njim želi vlada doseči učinkovito, kakovostno, transparentno in uporabniku prijazno državno upravo ter slovenskemu gospodarstvu zagotoviti takšno zakonsko okolje, ki mu bo zagotavljalo konkurenčen nastop na mednarodnih trgih. Ministrska svetnica je zadovoljna, ker je bil konec maja sprejeti akcijski načrt, v katerem so se med drugim usmerili na odpravo administrativnih ovir na področjih ustanavljanja gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov posameznikov, okolja in prostora, upravnih postopkov in informatizacije upravnih enot, zaposlovanja ter povezovanje evidenc in pravice do informacij javnega značaja, po njenih besedah v celoti uresničen.
Vlada je sprejela poročilo o razreševanju nezakonitih vselitev v vojaška stanovanja, katerega sprejetje je predlagalo ministrstvo za obrambo, ki v skladu z vladnim sklepom iz leta 1998 o tej zadevi redno poroča. V preteklem dvomesečnem obdobju je bilo prodanih osem stanovanj, sklenjene so bile tri najemne pogodbe za nedoločen čas, opravljeni dve izpraznitvi stanovanj ter pet preselitev. V celoti je bilo do 17. avgusta letos opravljenih 43 preselitev, 31 izpraznitev ter sklenjenih 45 prodajnih in 17 najemnih pogodb za nedoločen čas. Sicer pa je vlada podelila koncesijo za promet z vojaškim orožjem in opremo splošne koncesije podjetju Merkur, trgovina in storitve.
Aktivnosti Slovenije v Paktu stabilnosti
Vlada je sprejela tudi poročilo o aktivnostih Slovenije v Paktu stabilnosti za JV Evropo, ki zajema tudi načrte za delovanje v letih 2002 in 2003. Slovenija je vključena v vsa področja aktivnosti pakta, usmeritve za prihodnji dve leti kažejo aktivnost Slovenije na tem področju tudi v prihodnje. Prednostne naloge bodo prenosi znanja in izkušenj ter usposabljanje na različnih področjih. Vlada je še predlagala, da se v proračunu za naslednji dve leti zagotovi sredstva za te projekte.
V prihodnje bosta v okviru pakta stabilnosti v Sloveniji delovala tudi Mednarodni center za medetnične študije in Center za razvoj financ. Pričakuje se tudi odprtje centra, ki bo deloval na področju univerzitetnega izobraževanja. Vlada se je seznanila tudi s poročilom o izvajanju projekta izobraževanja študentov iz BiH, Makedonije in Črne gore na visokošolskih zavodih v Sloveniji. Gre za 30 študentov, ki opravljajo podiplomski študij na različnih fakultetah. Vlada je podprla nadaljevanje tega projekta v šolskem letu 2001/02 v enakem obsegu, za izvedbo projekta pa pooblastila ministrstvo za šolstvo, znanost in šport, ki je v ta namen predlagalo ustrezno postavko v proračunu za leti 2002/03.
Vlada o gospodarstvu
Vlada je tudi zagotovila dodatno premoženje za zapolnjevanje privatizacijskega primanjkljaja v skupini višini 76,5 milijarde tolarjev. Obravnavala je tudi vprašanje ukinjanja Slovenske razvojne družbe in ugotovila, da ni pričakovati večjih socialnih in javnofinančnih posledic. Vlada se je seznanila z včerajšnjimi pogovori premiera Janeza Drnovška, ministrice za gospodarstvo Tee Petrin ter ministra za delo, družino in socialne zadeve Vlada Dimovskega v Mariboru, skupščini Nove ljubljanske banke pa sklenila predlagati, naj odpokliče člana nadzornega sveta banke Rudija Gabrovca na podlagi njegove odstopne izjave.
Pri obravnavi problematike, povezane s skladnim regionalnim razvojem in policentrizmom, je vlada ministrstvo za notranje zadeve zadolžila, da v 14 dneh pripravi oceno, ali so potrebni morebitni prehodni ukrepi, ki bi prispevali k decentralizaciji nalog in pristojnosti državne uprave do ustanovitve pokrajin in prenosa pristojnosti z državne na regionalno raven.
Ministrstvo za gospodarstvo pa mora v tem času pripraviti poročilo o dosedanjem uresničevanju strategije o regionalnem razvoju in oceno, ali so potrebne morebitne dodatne spodbude za pospešitev regionalnega razvoja. Svojim predstavnikom v nadzornem svetu holdinga Slovenske elektrarne pa je vlada naložila, da preučijo možnost za čimprejšnjo združitev družbe Savske elektrarne Ljubljana z družbo Dravske elektrarne Maribor z namenom pridobitve pravic izkoriščanja vodnih potencialov spodnje Save.
Vlada je zavrgla zahtevo operaterja mobilne telefonije Simobil za izločitev vlade, predsednika vlade Janeza Drnovška in državnega sekretarja na ministrstvu za informacijsko družbo Tomaža Kalina kot člana strokovne komisije iz postopka podelitve koncesije za uporabo radiofrekvenčnega spektra za opravljanje storitev tretje generacije mobilne telefonije (UMTS) v Sloveniji. Simobil je zahtevo za revizijo vložil 1. septembra, ker meni, da se z razpisom (odpiranje ponudb je bilo 3. septembra) kršita zakon o telekomunikacijah ter uredba o podelitvi koncesije za uporabo radiofrekvenčnega spektra za opravljanje storitev UMTS, vladi pa očita diskriminatornost in zahteva njeno izločitev tako iz postopka javnega razpisa kot tudi iz revizijskega postopka. Če bo Simobil plačal takso zaradi vloženega zahtevka za revizijo, se bo postopek nadaljeval v skladu z zakonom o reviziji postopkov javnega naročanja, v nasprotnem primeru pa se bo zahtevo za revizijo kot nepopolno zavrglo. Simobil je medtem že sporočil, da je plačal zahtevano takso.

Sprejet je bil tudi predlog zakona o plačilnem prometu. Pri pripravi predloga za drugo obravnavo je vlada v celoti upoštevala stališča državnega zbora. Predlog za drugo obravnavo ureja dokončanje že začetega procesa prenosa plačilnega prometa v bančno okolje, mesto regulatorja plačilnega prometa pa prevzema centralna banka, zaradi česar bo ta pridobila tudi ustrezna pooblastila. Predlog ureja tudi proces zapiranja Agencije RS za plačilni promet. Predlog zakona je nadgrajen z določbami, ki opredeljujejo možnost plačevanja z denarjem v elektronski obliki in opredeljuje poravnave v plačilnih sistemih.