Slovenija

Po rekordno visokih temperaturah občutna ohladitev, a snega še ni na vidiku

Ljubljana, 02. 11. 2022 08.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čeprav nas le še en mesec loči do začetka meteorološke zime, je v preteklih dneh marsikdo dobil občutek, da se bližamo poletju. Temperature so namreč ponekod kar štiri dni zapored presegle 25 stopinj Celzija, kar se tako pozno v letu ni zgodilo še nikoli v zgodovini meritev. V prihodnjih dneh bo k nam postopno dotekal hladnejši zrak. Gore bo v petek obiskala zima, medtem ko snega in mraza po nižinah še ni na vidiku.

Zadnji dnevi so bili vremensko nadvse zanimivi. Po najtoplejšem oktobru v zgodovini meteoroloških meritev smo namreč tudi v november zakorakali z rekordno visokimi temperaturami zraka. Za razliko od zadnjih dni oktobra, ko smo najvišje temperature beležili v višjih legah zahodne in južne Slovenije, je bil prvi november ob jugozahodnem vetru najtoplejši v nižjih delih vzhodne in jugovzhodne Slovenije, kjer zaradi inverzije in trdovratne megle v zadnjih oktobrskih dneh niso izmerili tako visokih temperatur.

Prihodnji dnevi nam bodo prinesli spremembo vremena.
Prihodnji dnevi nam bodo prinesli spremembo vremena. FOTO: AdobeStock

Po podatkih Arsa je včeraj popoldne temperatura na vsaj štirih merilnih mestih presegla slovenski novembrski rekord iz leta 2015, ko se je v Metliki devetega novembra ogrelo do 25,6 stopinje Celzija. Najtopleje je bilo v Dobličah pri Črnomlju, kjer so izmerili 26,2 stopinje Celzija. Novo najvišjo temperaturo za november so zabeležili tudi v Novem mestu in Mariboru, rekordno toplo pa je bilo še v Slovenskih Konjicah, Celju, Ljubljani, Bohinjski Češnjici, na Brniku in v Šmartnem pri Slovenj Gradcu. Nove rekordne vrednosti za november so označene na zemljevidu. Ponekod so bili dosedanji rekordi popravljeni za več kot stopinjo.

Včerajšnje rekordno visoke temperature.
Včerajšnje rekordno visoke temperature. FOTO: Meteoinfo Slovenija

Letošnje praznike ob prvem novembru so poleg rekordno visokih temperatur ponekod zaznamovala tudi izredno velika temperaturna nihanja med jutrom in popoldnevom. Tako se je ob jasnih nočeh brez vetra, kljub zelo toplemu zraku, ki se je v hribih zadrževal tudi ponoči, v nižjih plasteh ozračja močno ohladilo. Hladen zrak je namreč težji od toplejšega zraka in se posledično zbira kot voda v posodi, zato so noči po dolinah pogosto hladnejše kot v hribih. Ta pojav je še posebej izrazit, ko se nad nami zadržuje zelo suha zračna masa, kar se je zgodilo tudi v preteklih dneh.

Največje temperaturne razlike med nočjo in dnevom običajno beležimo na višje ležečih kraških poljih, kjer je tudi jutranji temperaturni obrat najizrazitejši. Jutra so tako v zadnjih dneh mraziščem južne Slovenije prinesla temperature le malo nad ničlo, medtem ko so bližnji hribi že beležili okoli 20 stopinj Celzija. Čez dan, ko se je temperaturni obrat razkrojil, pa se je tudi v nižjih plasteh ozračja močno ogrelo. V Iskrbi pri Kočevju je včeraj razlika med najnižjo in najvišjo temperaturo znašala 24, predvčerajšnjim pa celo 26 stopinj Celzija.

Zelo velika temperaturna nihanja med jutrom in popoldnevom v Iskrbi pri Kočevju.
Zelo velika temperaturna nihanja med jutrom in popoldnevom v Iskrbi pri Kočevju. FOTO: Arso

November je že peti letošnji mesec z rekordno visokimi temperaturami zraka, kar je več kot očiten znak, da se podnebje spreminja. V preteklosti s(m)o prvega novembra pokopališča pogosto obiskovali ob zelo nizkih temperaturah, kakšno leto je tla že prekrival tudi sneg, letos pa se je na grobove marsikdo odpravil v kratkih rokavih.

Kakšno vreme nas čaka v nadaljevanju tedna?

V prihodnjih dneh se bodo temperature postopno vrnile v normalne okvire za ta čas. Že danes bo oblačnost od zahoda naraščala, a bo do večera še ostalo večinoma suho in toplo z najvišjimi temperaturami okoli 20 stopinj Celzija.

Ponoči in jutri bo prevladovalo oblačno vreme. Predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji bo občasno deževalo, a dežja ne bo veliko in tudi temperature bodo še naprej razmeroma visoke.

Vremenska napoved za prihajajoče dni.
Vremenska napoved za prihajajoče dni. FOTO: 24ur.com

Občutnejša sprememba vremena nas bo dosegla v petek, ko se bo nad severno Sredozemlje razširilo območje nizkega zračnega tlaka s hladno fronto. Takrat se bodo padavine okrepile in razširile nad večji del Slovenije. Pred hladno fronto, ki nas bo predvidoma prešla zvečer, se bo precej okrepil tudi jugozahodni veter, ob morju pa bo zapihal močan jugo. Nekaj padavin nam bo, kot vse kaže, prinesla tudi še sobota. Takrat se bo meja sneženja lahko spustila do nadmorske višine okoli 1500 metrov. A že kmalu za tem bo k nam spet dotekal toplejši zrak, tako da snega in mraza po nižinah še ne bomo deležni. Kot vse kaže, bo tako ostalo vsaj do sredine novembra.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

abcč
02. 11. 2022 17.15
+1
Na vreme se da namerno vplivati in to je eno od strateških orožij.
Ni corone
02. 11. 2022 11.49
+2
ne rabim snega nikoli vec
GORIČANEC81
02. 11. 2022 11.12
+0
Sram vas bodi vse ki podpirate to svetovno agendo!!! Le zdrav razum v roke vzet pa gor v nebo poglejte si čim vse nas špricajo vsak dan pred spremembo vremena
abcč
02. 11. 2022 17.11
-1
Zvedavi_norec
02. 11. 2022 09.48
+10
Vreme se je vedno spreminjalo in vedno se bo. Človek NI odgovoren za nekakšno povečanje globalnih temperatur z višanjem izpustov CO2. To je navadna neumnost in popoln nateg. Če nič drugega, je povišanje CO2 v atmosferi sledilo povišanju temperatur in ne obratno, kot nas "moderni klimatologi" hočejo prepričat. Seveda to ne pomeni, da ljudje nismo prašiči in ga ne bomo našega planeta uničili. Povsem prepričan sem ,da ga bomo. I izsekavanjem gozdov, s spreomernim izlovom morskega življa, s splošnim svinjanjem vsepovsod. Nenadzorovana granja se širi in bohoti in posega vedno bolj v naravo. Zapomnite si, ko bo zadnje drevo posekano in zadnji potok uničen, bomo končno uvideli, da denarja ne moremo jesti. Potem, ko bo že prepozno...
Gutenberg
02. 11. 2022 10.17
+4
M. Alkalaj je vsaj dva kvalitetna članka na to temo objavil v poljudnoznanstveni reviji ŽIT. Ampak za mnoge je to prezahtevno branje ... in raje verjamejo zlobiranim politikom in plačanki Greti.
relos
02. 11. 2022 11.36
+2
M.Alkalaj ve mnogo več od vseh klimatologov in okoljevarstvenikov tega sveta :)
Gutenberg
02. 11. 2022 11.45
+2
Na uredništvu revije lahko dobiš vse vire, ki jih je uporabil pri pisanju članka. Že to, da zbere vse to in da se da prebrati povzetke na enem mestu, je precej dela. Vreme se stalno spreminja, človeški delež v zadnjem stoletju pa je morda pridal tretjo ali četrto decimalko ...
Lojze Biber
02. 11. 2022 09.48
+1
Tako naj ostane
Jun2
02. 11. 2022 09.39
+7
Kaj pol gume menjamo ja ne?
Mukec
02. 11. 2022 10.36
+5
NejkoSLO
02. 11. 2022 09.04
-2
In še vedno 50 % ljudi ne verjame oz. si ne želi verjeti v podnebne spremembe.
biser2011
02. 11. 2022 09.31
+0
So spremembe, ki pa jih je naredil človek...........ampak to "babje poletje ni prvo in ne zadnje". 25 let nazaj je isto bilo konec oktobra tako toplo, da so se eni še kopali v morju.....
Zvedavi_norec
02. 11. 2022 09.42
+0
Ne seri. Vreme se je vedno spreminjalo in vedno se bo. Kar jaz ne verjamem, da je človek odgovoren za nekakšno povečanje globalnih temperatur z višanjem izpustov CO2. To je navadna neumnost in popoln nateg. Če nič drugega, je povišanje CO2 v atmosferi sledilo povišanju temperatur in ne obratno, kot nas "moderni klimatologi" hočejo prepričat.
Zvedavi_norec
02. 11. 2022 09.49
+4
neobremenjen_
02. 11. 2022 08.59
+0
Ti pa si zafrustriran. Ali ti misliš da si kaj boljši od ostalih? Svoje težave pojdi zdravit kam drugam.
Artechh
02. 11. 2022 08.56
+1
Zdej bo pa razvajene riti ki bi imele poletje in sonček celo leto zebpkalo. Meni pa jesensko deževno vreme prov paše. Kok smo si različni
Ni corone
02. 11. 2022 11.50
+1
lene riti pa raje sneg da bodo lahko lenarle