Nedavni referendum, na katerem so volivci prepričljivo zavrnili vladni zakon o vodi, ni bistveno spremenil strankarskih razmerij na domačem političnem parketu, ugotavlja julijska javnomnenjska anketa Mediane.
Z delom Janševe vlade je zadovoljna natanko tretjina vprašanih (33 odstotkov). 58,8 odstotkov aktualne oblasti ne podpira. Dobrih osem (8,2) odstotkov pa je neopredeljenih.
Med strankami je, kljub rahlemu padcu podpore, suvereno prva največja vladna stranka SDS. Če bi bile volitve danes, bi jo obkrožilo 18 odstotkov vprašanih. Na drugem mestu so Socialni demokrati (11,7 odstotka), pred Levico (8 odstotkov) in Listo Marjana Šarca (7,9 odstotka). Sledi NSi, ki v primerjavi z mesecem prej nekoliko izgublja (4,2 odstotka).
Spodnji del lestvice začenja Stranka Alenke Bratušek (2,7 odstotka), pred stranko DeSUS (2,3 odstotka), Pirati (1,9 odstotka), SNS (1,8 odstotka) in SLS (1,4 odstotka). Vladna SMC ima še naprej manj kot enoodstotno podporo (0,6 odstotka).
Tukaj pa je še volilni bazen neopredejenih; skoraj petina anketiranih (19,2 odstotka) ne ve, katero stranko bi izbrali. Dobrih 12 odstokov (12,3) ne bi izbralo nobene iz obstoječe ponudbe, ostali niso želeli odgovoriti (2 odstotka).
Med politiki se na prvo mesto – po petih mesecih – vrača predsednik republike Borut Pahor, ki je prehitel zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja. Tretja je evroposlanka NSi Ljudmila Novak.
Sledijo predsednnik državnega zbora Igor Zorčič, NSi-jev infrastrukturni minister Jernej Vrtovec in predsednica SD Tanja Fajon.
Koordinator Levice Luka Mesec je deveti, pred obrambnim ministrom in prvakom NSi Matejem Toninom in predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem.
Premier in voditelj SDS Janez Janša je na 16. mestu. Tik za njim je njegov koalicijski zaveznik in SMC-jev gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki mu sledi predsednik DeSUS Ljubo Jasnič.
KOMENTARJI (867)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.