Premier Robert Golob pa v sredo na sestanek že vabi tudi vse parlamentarne stranke glede uvedbe preferenčnega glasu na parlamentarnih volitvah. Kako daleč pa so z zakoni o prostovoljnem končanju življenja ter rabi konoplje v medicinske in osebne namene? Po štirikratnem referendumskem za bo vlada soglasje že prihodnji teden iskala pri vprašanju, ki je med volivci dobilo največ podpore in ki bo največ podpore potrebovalo tudi za sprejem v parlamentu – za uvedbo preferenčnega glasu bo namreč potrebna dvotretjinska večina. Zato premier prihodnjo sredo na posvet že vabi vse parlamentarne stranke s konkretnimi izhodišči.

Osnutek zakona, ki so ga pripravili na podlagi zakona v prejšnjem mandatu, predvideva preferenčni glas, ki je relativen in neobvezen. Se pravi isto vrsto preferenčnega glasu, kot ga imamo že na evropskih volitvah. A za sprejetje v parlamentu bo koalicija potrebovala podporo še vsaj ene od dveh opozicijskih strank, ki pa sta na referendumih pozivali h glasovanju proti. A Nova Slovenija je kljub temu – pod določenimi pogoji – uvedbi naklonjena. Aleksander Reberšek iz NSi pravi: "Podpiramo uvedbo preferenčnega glasu, preferenčni glas je najbolj čista oblika demokracije. Si pa seveda v Novi Sloveniji želimo, da na koncu ne bi bilo prikrajšano podeželje. Treba je spremeniti volilne enote, na način, da bo tudi podeželje imelo svoj glas na teh volitvah."
Sestanka naj bi se udeležila tudi SDS. Medtem ko ima koalicija za ostala tri vprašanja sama dovolj glasov in zato že sestankuje. Največ izhodišč imajo pripravljenih glede vprašanja o prostovoljnem končanju življenja, kjer se bodo nanašali na – enkrat že vložen – predlog zakona Srebrne niti, a ga – po potrebi – še popravili. Tudi glede rabe konoplje v medicinske namene bodo za izhodišče vzeli predlog zakona iz leta 2021, ki je bil takrat tudi v javni obravnavi. Na ministrstvu za zdravje pa bodo za to organizirali delovne skupine. Veliko več vprašanj je medtem odprtih glede rabe konoplje v osebne namene. V Levici verjamejo, da bodo prve predloge, bolj konkretne, že jeseni lahko pokomentirali.
Še pred počitnicami – prihodnji teden – pa se bodo prav zaradi realizacije referendumske volje sestala vodstva strank na delovnem sestanku, nekakšnem koalicijskem vrhu v ožji sestavi, ki mu bo nato prihodnji mesec sledil še vrh v širši sestavi. Kot pojasnjuje Matjaž Han: "V naslednjem tednu se usedemo kot koalicija in dogovorimo, kako bomo realizirali vsa ta tri družbeno pomembna vprašanja in s katerimi bi šli naprej. Jaz mislim, da zdaj resnično, če mislimo, da bomo lahko pred ljudi stopili čez dve leti, moramo te obljube, ki smo jih dali ljudem, tudi izpolniti."
Reberšek pa pravi: "Menim, da bodo ti referendumi doživljali enako usodo, kot jo doživljajo vse ostale reforme v naši državi. Od zdravstvene, sodne, pokojninske in tako naprej." V koaliciji sicer zakonske predloge o štirih referendumskih vprašanjih želijo v proceduro vložiti do konca tega leta.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.