''Kljub temu da se z mnenjem ne strinjam, ga kot vneta zagovornica pravne države spoštujem. Zato sem se v trenutku, ko je bil izražen dvom, odločila, da bom nepreklicno odstopila,'' je na današnji novinarski konferenci dejala notranja ministrica Katarina Kresal.
Dodala je, da bo šla na svet stranke LDS po zaupnico za nadaljevanje dela predsednice stranke. Nato pa se je le še zahvalila sodelavcem in dejala, da "to bi bilo vse, se vidimo ob naslednji priložnosti".
''Komisija je ugotovila, da za najem Dimičeve niti jaz niti kdo drug od zaposlenih na ministrstvu ni zahteval ali sprejel zase kakšne koristi, niti jim takšne koristi ni ponujal najemodajalec ali kdo tretji. Komisija meni, da bi se morala izločiti iz vseh postopkov, ker sem bila z najemodajalcem v preteklosti nekajkrat v zasebnem stiku, čeprav sama postopkov nisem vodila. Ravno tako je stališče komisije, da bi se nepremičnina morala kupiti namesto najeti, čeprav ministrstvo za finance lizinga ni dovolilo. Komisija tudi trdi, da bi morala biti pisarniška oprema kupljena posebej, čeprav nam je bil ponujen opremljen objekt,'' pa je ob odstopu zapisala na svojem blogu.
Še enkrat je tudi poudarila, da meni, da so bili vsi postopki izpeljani zakonito ter v dobri veri in da je za njimi stala celotna tedanja ekipa ministrstva.
Protikorupcijska komisija: Gre za sum korupcije
Komisija za preprečevanje korupcije je po negativnem mnenju notranjemu ministrstvu (MNZ), ki so ga na računskem sodišču predstavili v torek, danes namreč sprejela dokončno odločitev o sumu korupcije uradnih oseb na tem ministrstvu pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU).
"Izpolnjena sta oba elementa, da se lahko ravnanje oseb iz javnega sektorja opredeli kot koruptivno," je v izjavi za javnost dejala namestnica predsednika Liljana Selinšek, ki se je skupaj z drugim namestnikom Rokom Praprotnikom podpisala pod načelno mnenje.
Izpolnjena sta bila oba elementa koruptivnega ravnanja: kršitev dolžnega ravnanja uradnih in odgovornih oseb ter uresničitev pričakovane koristi subjektu iz zasebnega sektorja.
Komisija tudi meni, da se je ''funkcionar dolžan izločiti iz vseh faz sklenitve posla, če se posel sklepa z zasebnim subjektom, ki ga zastopa oseba, s katero je imel ali ima funkcionar zasebne stike''.
Komisija bo načelno mnenje posredovala predsedniku vlade ter državnemu zboru. Na komisiji so seznanjeni, da v konkretnem primeru policija že vodi predkazenski postopek, zato ji bodo odstopili podatke, ki jih policija potrebuje za uspešno izvedbo predkazenskega postopka, so še zapisali v načelnem mnenju.
Drugih pristojnosti pa komisija v tem postopku ni imela, saj so primer vodili še po starem zakonu. Kot je povedala Liljana Selinšek, bi po novem zakonu od nadrejenih oseb lahko zahtevali, da ukrepajo. Če bi vodili postopek po novem zakonu, bi komisija to tudi storila, je še dejala Selinškova.
Na tiskovni konferenci sta Selinškova in Praprotnik povedala tudi, da je bil cel postopek najema precej netransparenten in da manjka veliko dokumentacije. Predvsem komisiji ni uspelo pridobiti dokumentov o neformalnih dogovorih med Pogačarjem in vodilnimi na ministrstvu, ki jih omenja Pogačarjeva elektronska pošta z 9. avgusta. Tedaj je Pogačar na MNZ poslal sporočilo, da ''v skladu z dogovorom'' pošilja ponudbo za najem svoje stavbe.
Po Praprotnikovih besedah komisija pričakuje, da se ravnanja, kot so jih zaznali, ne bodo več dogajala. Po njihovih ugotovitvah je imel namreč en ponudnik privilegiran dostop do notranjih informacij organa. "Ugotovili smo, da so kriteriji sledili ponudbam, namesto da bi ponudbe sledile kriterijem," je razložil.
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal naj bi se na mnenje Komisije za preprečevanje korupcije odzvala v kratkem.
Pobudo za izvedbo revizije v zvezi z najemom poslovnih prostorov ministrstva za notranje zadeve je komisija, ki se je z najemom stavbe za Nacionalni preiskovalni urad ukvarjala že na več sejah, računskemu sodišču poslala maja lani. Prijavitelji, ki so prijave podali januarja in februarja lani, so menili, da je prišlo pri postopku najema poslovnih prostorov do neustreznih ravnanj, ker odgovorne uradne osebe ministrstva niso ustrezno objavile in izvedle postopka naročanja, so pojasnili na protikorupcijski komisiji.
Kot je včeraj pojasnila notranja ministrica Katarina Kresal, bodo na ministrstvu za notranje zadeve začeli postopek odpovedi najemne pogodbe za prostore NPU na Dimičevi. Poleg tega bodo vladi predlagali izvedbo novega postopka pridobivanja prostorov v skladu s priporočili računskega sodišča.
Kresalova je včeraj premierju Borutu Pahorju ponudila svoj odstop, ki pa ga ta ni sprejel, ker računsko sodišče ni pozvalo k njeni razrešitvi. Poleg tega je premier svoji ministrici stopil v bran, ker so na notranjem ministrstvu že navedli ukrepe, s katerimi nameravajo odpraviti nepravilnosti, ki jih v zvezi z najemom prostorov NPU ugotavlja računsko sodišče.
Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič, tudi nekdanji državni sekretar na notranjem ministrstvu, se je iz obravnave in odločanja v tej zadevi izločil. Sam je namreč še kot državni sekretar na notranjem ministrstvu najem prostorov NPU prijavil protikorupcijski komisiji, ki jo je takrat še vodil njegov predhodnik Drago Kos.
Pogačar še ni prejel odpovedi pogodbe
Lastnik Ram Investa Igor Pogačar do zdaj z notranjega ministrstva (MNZ) še ni prejel odpovedi pogodbe o najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi v Ljubljani. Kot je dejal, se bo o tem, kako bo ravnal, odločal po tem, ko bo odpoved prejel. Hkrati zagotavlja, da z njegove strani pri poslu "ni bilo nobene korupcije".
Kresalova je namreč po torkovi ugotovitvi Računskega sodišča RS, da je šlo pri najemu prostorov za NPU za negospodarno ravnanje, povedala, da je ministrstvo postopek odpovedi najemne pogodbe že začelo.
Pogačar pravi, da do zdaj uradne odpovedi še ni dobil, prav tako pa ga ni kontaktiral nihče z MNZ. Na vprašanje, ali je pripravljen tudi na spremembo pogodbe, pa odgovarja: "Ne vem, če sem po vsem tem, kar se dogaja, pripravljen na to."
Današnje navedbe Komisije za preprečevanje korupcije, da je imelo njegovo podjetje Ram Invest, ki je omenjene prostore na Dimičevi oddalo MNZ, privilegiran dostop do informacij, Pogačar, kot je dejal, ne more komentirati, saj ne ve, "kakšen dostop do informacij MNZ so imeli ostali ponudniki".
Prav tako zanika ugotovitve računskega sodišča, da je bil najem stavbe najverjetneje dogovorjen še pred uradno odločitvijo MNZ in pred podpisom pogodbe o najemu, kar po navedbah revizorjev med drugim dokazuje tudi dobavnica za opremo 5. 8. 2009, to je, še preden je MNZ sprejel uradno odločitev o najemu.
Kot pravi, so prostore, kjer je danes NPU, opremljali kot poslovno hišo. Na ugotovitev, da je bila med opremo tudi oprema, ki je specifična za policijsko dejavnost, pa odgovarja, da je te opreme le za dva ali tri odstotke. Dodaja pa še: "Naročilo za opremo je bilo tovarni pisarniškega pohištva Duka dano 1. 12. 2009. Datum 5. 8. 2009 na dobavnici, ki ga navaja računsko sodišče, pa je napačen."
KOMENTARJI (1091)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.