
Predsednik vlade Borut Pahor je s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem obiskal Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, kjer se je rokoval tudi z zapornikom Josipom Zagajskim, hrvaškim vojnim veteranom, ki je bil decembra lani obsojen na 11-letno zaporno kazen zaradi načrtovanja atentata na Pahorja. Premier je po srečanju dejal, da mu je Zagajski zatrdil, da obžaluje dogodke.
Premier Pahor in minister Zalar sta si sicer ogledala zavod in se seznanila s prostorskimi razmerami zaprtih oseb in delovnimi pogoji zaposlenih v zaporih. Obiskala sta tudi Javni gospodarski zavod zapora, ki dnevno ponuja delo približno 140 zapornikom in 70 posameznikom, ki nimajo statusa zapornika. Skupaj pa je v različnih delovnih okoljih delovno aktivnih več kot 60 odstotkov zapornikov.
Minister Zalar je poudaril, da slovenski zaporniški sistem spodbuja delovno aktivnost zapornikov v vseh režimih prestajanja kazni. V polodprtem oddelku je največ oseb delovno aktivnih v sektorju kmetijske proizvodnje. Na kmetiji, ki obsega približno 140 hektarjev kmetijskih zemljišč, se ukvarjajo s poljedelstvom, vrtnarstvom in živinorejo. V zaprtem režimu je največ zapornikov delovno aktivnih v Javnem gospodarskem zavodu znotraj zaporov, obsojence pa se zaposluje tudi v okviru hišnih del. V odprtem oddelku pa zavod vozi obsojence na delo k zunanjim delodajalcem oziroma kooperantom.
Na ministrstvu za pravosodje pravijo, da je želel Zalar skupaj z Uradom za izvrševanje kazenskih sankcij in zavodom širši slovenski javnosti predstaviti, da prestajanje kazni v zaporu ni le ukrep odvzema prostosti. Pomembna je predvsem prevzgoja zaprtih oseb, da se potem te lažje vključijo v normalno življenje po prestani kazni. Minister je sicer dejal, da nekateri predsodki v družbi glede vključevanja zapornikov po prestani kazni niso upravičeni. Na to na primer kažejo izkušnje zunanjih kooperantov, ki glede dela zaprtih oseb nimajo pritožb. Zaprte osebe po prestani kazni pogosto celo obdržijo zaposlitev, kar jim zagotovo omogoča lažjo vključitev v normalno življenje.

Uprava opozorila na prostorsko stisko
Pri obisku so v upravi opozorili, da so v zavodih za prestajanje kazni zapora potrebne prostorske izboljšave. Po njihovih podatkih število zaprtih oseb v zadnjih letih narašča, še posebej od leta 2000, ko je bilo 1131 zaprtih oseb, v letu 2009 pa je njihovo število naraslo na 1413 zaprtih oseb. Slovenija je sicer v Evropski uniji država z nizkim odstotkom zaprtih oseb na število prebivalcev.
Pravijo, da so najbolj prezasedeni največji zavodi, kot so Ljubljana, Dob in Maribor. Uprava sicer premešča zaprte osebe iz bolj zasedenih v manj zasedene sobe, oddelke in zavode. Naraščanje števila zapornikov pa pomeni vedno manj možnosti za reševanje problematike prezasedenosti samo s premeščanjem zaprtih oseb. Z namenom zagotovitve teh je uprava v letu 2009 v uporabo prevzela opuščen vojaški objekt Puščava v Mokronogu in s tem zagotovila 17 novih kapacitet v Dobu. V okviru prenove Zavoda Dob pa poteka tudi izgradnja dveh novih bivalnih objektov, ki bo v letu 2011 Zavodu zagotovila 174 novih kapacitet. Pogodbena vrednost izgradnje dveh novih objektov z opremo je 12 milijonov evrov.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.