Slovenija

Po požaru se je v dijaški dom vrnila več kot polovica dijakov

Ljubljana, 03. 02. 2025 12.02 | Posodobljeno pred 4 minutami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.H.
Komentarji
0

Po četrtkovem požaru se je v Dijaški dom Ivana Cankarja v nedeljo vrnilo 384 od 621 dijakov. Dijakom bodo ves teden na voljo psihosocialna podpora in razbremenilni pogovori, kar so v nedeljo v precejšnjem številu že koristili, so še pojasnili v domu.

Po četrtkovem požaru v Dijaškem domu Ivana Cankarja na Poljanski cesti v Ljubljani so v nedeljo dom spet odprli za prihod dijakov. V dijaški dom se je vrnila več kot polovica tam nastanjenih dijakov. V stavbo B, kjer je v četrtek zagorelo, pa se je zaenkrat vrnilo 250 od približno 430 dijakov, ki tam bivajo, so za STA še pojasnili v dijaškem domu.

Tistim, ki so se v dom vrnili, bo ves teden na voljo psihosocialna podpora prostovoljcev Rdečega križa, prav tako so jim na voljo svetovalna služba in vzgojitelji. "V nedeljo so se dijaki v precejšnjem številu odzvali na možnost nudenja tovrstne pomoči in razbremenilnih pogovorov, kjer lahko podelijo svoja občutenja in stiske," so pojasnili v Dijaškem domu Ivana Cankarja.

20 sob, večinoma v prvem nadstropju, kjer je tudi zagorelo, je za zdaj še neprimernih za bivanje.

Glede varnostnih ukrepov so iz doma danes sporočili, da ponoči delo opravlja varnostna služba, pri čemer bo ta teden prisoten tudi nočni vzgojitelj. Kot so sporočili v nedeljo, bodo brezžični sistem požarne varnosti, in sicer požarne senzorje, ročne javljalce požara in požarne sirene, namestili v dobrem tednu dni. V nadaljevanju bodo namestili tudi kamere po hodnikih, ki bi delovale le ponoči, pri čemer pa morajo urediti še vse glede zahtev področne zakonodaje.

V odprtem pismu opozorili na žaljive in neresnične komentarje

Dijaki so v pismu, ki ga je na Facebooku objavil dijaški dom, medtem opozorili na zaskrbljujoče komentarje na spletu, ki krivdo za požar valijo na dijake. Avtorje komentarjev, ki so v skoraj vseh primerih odrasli, so dijaki prosili, da se nad svojim ravnanjem zamislijo in ranljive komentarje izbrišejo. Znova so poudarili, da do požara ni prišlo, ker bi dijaki kadili v notranjosti stavbe, zanj pa prav tako ni bila odgovorna "pijana in zadrogirana mladina".

"Prepričani smo, da so naši dijaki dokazali svojo požrtvovalnost in pogum s poskusom omejitve požara ter pomoči poškodovanim sovrstnikom, četudi je njihov trud s strani medijev in odgovornih ignoriran. Tudi avtorja zapisa, da je bil za požar odgovoren Palestinec, strogo obsojamo in nagovarjamo k premisleku. Naša nesreča ni tvoja priložnost za širjenje političnih idej, sploh pa ne takih, ki so sovražne do drugih etničnih skupin in ali nam drugačnim," so zapisali v pismu.

Poudarili so še, da jih je hladen odziv uradnih oseb prizadel, kot neprimerno pa so označili tudi njihovo samoobrambo z branjem zakonodaje ob podajanju izjave. "Samo zato, ker zakonodaja alarmov in ostalih pripomočkov za požarno varnost ne zavezuje, še ne pomeni, da jih je prepovedano imeti. To, da so gasilni aparati skriti za zavesami, ki so tam iz zgolj dekorativnega razloga, je skregano z zdravim razumom," so zatrdili. Prizadevajo si, da se situacijo vzame skrajno resno in da se jo ureja tudi na zakonodajnem nivoju, so še navedli.

Požar je v dijaškem domu na Poljanski cesti v Ljubljani izbruhnil v četrtek okoli 4. ure. V požaru je bilo ranjenih 11 dijakov, eden je bil močno opečen, nekateri so zaradi vdihavanja dima potrebovali predihavanje, nekaj pa se jih je poškodovalo, ko so skakali skozi okna v prvem nadstropju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.