Slovenija

Po poti najprej najmlajši

Ljubljana, 06. 05. 2010 07.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ljubljana praznuje. V teh dneh namreč mineva 65 let od osvoboditve mesta. Ob obletnici se bo več 10 tisoč ljudi podalo po poti, kjer je mesto obdajala bodeča žica.

Pohoda in teka naj bi se udeležilo več 10 tisoč ljudi.
Pohoda in teka naj bi se udeležilo več 10 tisoč ljudi. FOTO: Reuters

Ob sobotnem prazniku Ljubljane in dnevu miru bo potekal 54. pohod po 35 kilometrov dolgi poti, kjer so okupatorji mesto med drugo svetovno vojno obdali z bodečo žico. Tradicionalna prireditev Pot ob žici se začenja danes s pohodi vrtčevskih otrok in nadaljuje v petek s pohodi šolarjev. Njen vrhunec bosta sobotni rekreativni pohod in tek trojk.

Za tek se je prijavilo več kot 1600 trojk. Osnovnošolci in srednješolci bodo tekli na tri kilometre, ostali pa na 12 ali 28 kilometrov.

Pohoda se je po navedbah organizatorjev lani udeležilo dobrih 22.000 obiskovalcev, teka trojk pa okoli 3600 ljudi. Kot je ta teden dejal direktor prireditve Gojko Zalokar, letos pričakujejo skupno med 32.000 in 35.000 ljudi.

Za udeležence pohoda, ki bodo prehodili vseh 35 kilometrov poti, bodo kontrolne točke ob poti za start odprte od 6. do 8. ure, za cilj pa do 17. ure. Sicer lahko pohodniki prehodijo le odseke poti. 

Mineva 65 let od osvoboditve Ljubljane.
Mineva 65 let od osvoboditve Ljubljane. FOTO: Reuters

9. maj je Ljubljana za svoj praznik izbrala v spomin na osvoboditev in konec štiriletne okupacije. Letos mineva 65 let, odkar so na ta dan v Ljubljano vkorakale enote 29. divizije in 7. korpusa slovenske partizanske vojske. Sirena na glavnem kolodvoru in velika zastava na ljubljanskem gradu sta oznanili, da je konec okupacije, pozneje pa se je prvič oglasila tudi kukavica radia Svobodna Ljubljana.

Ob 65. obletnici osvoboditve bo osrednja prireditev potekala v soboto, danes pa je ljubljanski župan Zoran Janković položil venec k spomeniku padlim borcem na Orlah. Prav tako bo ob 65. obletnici osvoboditve Vrhnike danes tam potekala proslava v organizaciji Združenja borcev za vrednote NOB Vrhnika in vrhniške občine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
07. 05. 2010 09.09
Morda pa akakšna italjanska delegacija pridev Gramozno jamo in se "pokloni" postreljanim talcem? Tam so fašisti med drugim ustrelili tidi Hinka Smrekarja! To norčevanje iz Jankovića ob dnevu zmage je morbidno! Pa kaj hočete ponovno italjanske perjanice in nacistični škorenj v Ljubljani? Ta narod je dejansko bolan!
am_staff
06. 05. 2010 23.51
Menda je Jankovič dobil navdih ob teku okrog Ljubljane in se zato znaša nad vrtovi. Misli pač, da so vrtovi ostanki žične ograje.
Tonček Balonček
06. 05. 2010 12.24
Nemške enote, ki so jih napadli so se umikale z vso, tudi težko oborožitvijo. Seveda je bila tista bitka an Orlah popolnoma brez zveze, kapitulacija je bila razglašena 8 maja ob 23.00h in tudi po tem datumu so se enote še vedno umikale z orožjem, predajale pa postopoma, po enotah. Ali pa so se celo postavili po robu z orožjem (Borovlje, Poljana), kjer je bilo prav tako veliko žrtev. Nemci so se res umikali- mislim pa da so se domobranci zagrizeno branili na zahodnih dostopih do Ljubljane! Le-ti so računali na nemški odhod in kalkulirali, da jim bo nemška vojska predala težko orožje in da bodo z njim udarili proti partizanom. Domobranci so do zadnjega dne naivno mislili, da se bodo zahodni zavezniki izkrcali nekje v severnem Jadranu in da jim bodo odkorakali nasproti, kot njihovi zavezniki. Tako je bila 3.maja 1945 na Taboru v Ljubljani razglašena Slovenska narodna vojska, absurd brez primere! Hkrati so bile poslane brzojavke Kralju Petru, Churchillu in Trumanu. Sprašujem se, kdo se bo spomnil žrtev na sv. Urhu (posmrtni ostanki 123 žrtev zločinov in 56 borcev Cankarjeve brigade) in v Kozlarjevi gošči (63 mučenih in pobitih).
Tonček Balonček
06. 05. 2010 10.47
Ampak ves denar je šel na Jug in v Beograd, pa nismo svobodno volili, pa UDBa in KOS sta nas opazovala, pa takšnim kot so Janša in Bavčar so dajali štipendije in službe, pa verskih čustev nsimo mogli javno kazati, sploh grozno! Pa City Parka nismo imeli!
Janko35
06. 05. 2010 10.41
TončekBalonček,ne vem v kakšnem pomanjkanju in diktaturi si živel pod Titom,jaz nisem,imeli smo službe,denar,lahko smo potovali kamor smo hoteli,brez pomanjkanja,pomanjkanje je prišlo,ko je Tito umrl in je oblast prevzela Srbija.Zato ne nakladaj nekaj,kar ni res.Po tvojem so Ljubljano osvobodili belogradisti,isti,kateri so podpisali sporazum z Nacisti,kateri so pošiljali zavedne Slovence v koncentracijska taborišča. Če pa ti takratna oblast ni bila všeč,zakaj pa nisi takrat protestiral.Veš zakaj,ker nisi imel jajc tako,kot jih nima noben Slovenec Če bi imeli hrbtenico,ne bi bili hlapci tako avstrijski,jugoslovanski kot sedaj bruseljski,ko se klanjamo vskamu,katri samo malo povzdigne glas.Saj nas je sram vsega,kar je Slovenskega,samo kopiramo druge,kakor da bi bili originalni tako,kot so npr.Hrvati.Oni so vsaj ponosni,da so Hrvati,ne pa kot mi.
Tonček Balonček
06. 05. 2010 09.49
Pa kakšna osvoboditev neki?! Začela se je komunistična diktatura in vse do Peterletove vlade in zmage Demosa smo živeli v pomanjkaju in brez demokracije!