Začelo se je dan pred porodom z razpoko mehurja. Bodoča mamica je šla v porodnišnico, kjer je čez noč počivala. Naslednje jutro so se odločili - čas je, da rodi. "Nisem vedela takrat, kaj se dogaja do treh popoldne, ko je odtekla zelena plodovnica. Takrat sem videla reakcijo babice, se je ustrašila, šla po ginekologinjo ... Ginekologinja je pač rekla, da bomo rodili in je nadaljevala s porodom po naravni poti," razlaga mama, ki je rodila v kranjski porodnišnici.
Potem pa se je ustavilo, pravi. "Skakale so po trebuhu, prerezale so me, na koncu je bil potreben vakuum. Jaz sem samo čakala, zakaj ne slišim otroškega joka ..." se spominja.
Nato sta starša le izvedela: otrok je ostal brez kisika in so ga oživljali ... "Nisem ginekolog, ne vem, kako porodi potekajo, ampak glede na to, da je bila nosečnost v redu, otrok je pa prišel ven nepremišljeno in ga je bilo treba oživljat ..." Zato sta se odločila zaprositi za izvedensko mnenje. Rezultat: s carskim rezom naj bi bilo vse v redu. Posledica: tožba porodnišnice - vložila sta jo ta teden. "Vem, da ta denar ne bo pozdravil mojega otroka, ampak bom lahko vsaj poskrbela zanjo. Otrok, ki bo ves čas breme družbe nenazadnje, zdravstva, staršev, sorodnikov ..." pravi mama in sporoča ostalim mamam: če mislite, da nekaj ni v redu, se postavite zase. Tudi če niste zdravnik.
A na koncu je zdravnik tisti, ki sprejme odločitev o načinu poroda. Stroka sicer poudarja, da je carski rez še vedno najbolj tvegan način poroda, a strokovni direktor Ginekološke klinike Adolf Lukanović ob tem izpostavlja: "Če se pojavi bradikardija, se pravi zastoj poroda in posledično afiksija - dušenje, da otrok ni zadosti preskrbljen s kisikom, je treba urgentno nastopat in napravit carski rez." Mamica pa se sprašuje , ali gre za varčevanje. Po ceniku ZZZS namreč naravni porod stane dobrih 1300, carski rez pa 2450 evrov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.