Slovenija

Po pokojninski reformi še ena reforma

Brdo pri Kranju, 18. 02. 2011 15.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

"Takoj ko bo uveljavljena pokojninska reforma, pa se bomo lotili tudi druge faze s ciljem, da se pokojninski sistem celovito prenovi in bo pripravljen za obdobje po 2025," je poudaril minister Ivan Svetlik.

Državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo Viljem Pšeničny je izpostavil delitev na podjetja v državni in zasebni lasti. "Imamo zelo 'hecno' strukturo. Država je največji lastnik in ima donosnost na svoje naložbe en odstotek," je spomnil sekretar in opozoril, da dokler je taka struktura gospodarstva, je del v državni lasti mnogo premočan za drugi, podjetniški del. "V poročilu OECD je marsikaj takega, kar že poznamo in včasih nočemo vedeti. Marsikaj takega, na kar smo že bili opozorjeni, a se nekaterih stvari vseeno nismo lotili," je prepričan Pšeničny, ki problem Slovenije vidi v tem, da nam manjka podjetniškega duha in ravnanja ter da se ustrašimo sprememb.

Predsednik Odbora za ekonomske in razvojne preglede pri Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) William R. White je pojasnil, da je Slovenijo kriza prizadela bolj kot večino držav zlasti zaradi notranjega problema s kreditnim balonom in zaradi zunanjih vidikov. Da bi se stanje izboljšalo, se mora Slovenija glede na poročilo OECD osredotočiti na povečanje stabilnosti bančnega sektorja in spet vzpostavitev konkurenčnosti. Kot pomemben ukrep za povrnitev mednarodne konkurenčnost je predlagal inovacije, spodbujanje tujih neposrednih naložb in prenos tehnologij prek tega.

Vodja pisarne OECD za Slovenijo Rafal Kierzenkowski je izpostavil zlasti potrebo po takojšnji uvedbi pokojninske reforme in njenega nadaljevanja, s katerim bi zmanjšali "velikodušnost pokojninskega sistema". "Pozdravljamo reformni predlog vlade," je povedal sodelavec Kierzenkowskega Mehmet Eris. Kot dobrega je ocenil obsežni reformni sveženj, s katerim se bo povišala upokojitvena starost, se razširila prispevna doba in se spremenila indeksacija pokojnin. Hkrati pa je opozoril na nejasnosti pri uvajanju reforme.

Minister Gaspari upa na sprejem kritike

Minister Mitja Gaspari je prepričan, da so spremembe nujne zlasti na področju javnih storitev, kjer je po njegovem mnenju veliko neizkoriščenih potencialov.
Minister Mitja Gaspari je prepričan, da so spremembe nujne zlasti na področju javnih storitev, kjer je po njegovem mnenju veliko neizkoriščenih potencialov. FOTO: Dare Čekeliš

Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari upa, da bo slovenski prostor sposoben povzeti kritiko, ki izhaja iz poročila OECD ter ga uporabiti za nadaljnje delovanje in ukrepanje. Pozitiven odnos do tovrstnih priporočil je priložnost, da bo Slovenija napredovala še hitreje kot doslej, je poudaril. Gaspari predpostavlja, da "bomo v vsakem poročilu OECD z nekaterimi stvarmi zadovoljni in nekaterimi nezadovoljni", a upa, da bomo to jemali kot strokovno, apolitično mnenje. "Odgovornost pa ostaja na nas, vladi in drugih organih, da sprejemajo ukrepe, ki bodo omogočili hiter razvoj Slovenije v prihodnje," je opozoril.

OECD predlaga višanje upokojitvene starosti in kot je o tem povedal Gaspari, se vse države približujejo normalni delovni dobi in upokojitveni starosti pri 65 letih glede na pričakovano življenjsko dobo. Slovenija je prvi korak v to smer naredila že pred desetimi leti in če tedaj tega ne bi storila, bi bila sedaj v precej slabšem položaju. Staranju prebivalstva sledijo vse države in tudi Slovenija bo to morala storiti, je prepričan. OECD Sloveniji predlaga tudi razmislek o višjem davku na nepremičnine. Gaspari je opozoril, da ima Slovenija podpovprečno bremenitev kapitala, medtem ko ima že nadpovprečno obdavčitev dela in potrošnje, zato tudi nima več veliko prostora za višanje davka na dodano vrednost, saj bi to lahko imelo resne posledice za inflacijo in za ljudi z manjšimi prihodki.

Ima pa Slovenija na drugi strani podpovprečno bremenitev kapitala, kjer je potrebno po njegovem mnenju dodatno obremeniti predvsem dohodke, ki se ne reinvestirajo, ampak trošijo. Prav tako je možno spremeniti nepremičninsko obdavčitev, kjer je Slovenija krepko pod povprečjem. OECD je izpostavil tudi situacijo na področju bančništva. "Problem je, da v Sloveniji banke niso dobro kapitalizirane," je opozoril White in dodal, da Slovenija potrebujete rigorozne in pregledne stresne teste za vse banke. Če bi se izkazalo, da obstajajo slabe naložbe, potem je treba to realnost prednostno razrešiti in banke, če je to potrebno, dokapitalizirati. Gaspari ob tem ne vidi nobenega razloga, da vse večje banke v Slovenije ne bi bile predmet stresnega testa. "Mora se ugotavljati robustnost kapitala in organizacije delovanja bank na najbolj značilna tveganja," meni minister.

Svetlik se strinja, da je treba starostno dobo še dvigovati

Predsednik upravnega odbora korporacije Hidria Edvard Svetlik gospodarsko realnost v Sloveniji vidi kot dva svetova. En je usmerjen v visoke tehnologije, globalizacijo, napredek in se pogovarja o novih poslovnih modelih, prevzemih in kadrovskem potencialu. Drugi del pa je tisti, ki deluje v Sloveniji in razmišlja lokalno ter govori o globoki krizi in o problemih. Po njegovem mnenju je potrebno nekaj narediti predvsem na stanju duha in odnosu slovenske družbe do gospodarstva.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetnik je zagotovil, da so pomembni ukrepi zajeti v prvi fazi pokojninske reforme, ki naj bi jo uveljavili še letos. "Takoj ko bo uveljavljena, pa se bomo lotili tudi druge faze s ciljem, da se pokojninski sistem celovito prenovi in bo pripravljen za obdobje po 2025," je poudaril. Strinja se, da je treba minimalno starost za upokojevanje še dvigati, vendar je to postopen proces. Izpostavil je, da jih pri reformi ne zanima samo vzdržnost sistema, ampak tudi to, da bodo pokojnine dostojne in nad ravnijo minimalnih življenjskih stroškov.

Zato so opravili tudi dvig minimalne plače, glede katerega je OECD predlagal razmislek. Vendar bi po njegovih pojasnilih nizka minimalna plača lahko vodila k povečevanju števila zaposlenih, ki nimajo dovolj dohodka in se morajo obračati po socialno pomoč. Dvig minimalne plače kaže, da se Slovenija ne odloča za konkurenčnost na račun poceni delovne sile, je prepričan. Se pa v celoti strinja s priporočili glede prožnosti trga dela, da bi povečevali zunanjo in notranjo prožnost. Hkrati se želi osredotočiti tudi na povečevanje varnosti zlasti pri mladih, kjer je negotovost zaposlitve previsoka.

Po mnenju ministra Križaniča je premalo prilivov

Minister za finance Franc Križanič je kot problematičen izpostavil problem padca javnofinančnih prilivov. Če se prihodki ne bodo povečali, bodo ob sedanjih kratkoročnih ukrepih za zagotovitev javnofinančne stabilnosti potrebovali dodatne stabilne dolgoročne ukrepe, kar bo jasno marca ali aprila. Dodatne akcije, če bodo potrebne, pa bodo po nasvetu strokovnjakov OECD dolgotrajnejšega značaja.

Jože Mencinger iz Ekonomskega inštituta je na drugi strani podal številne pripombe, saj se ne strinja s priporočili OECD. Opozoril je, da gre pri strukturnih reformah dejansko za zmanjšanje socialnih transferjev in dodal, da so kakršne koli napovedi za leto 2060, ki se pojavljajo pri pokojninski reformi, nesmiselne. Inflacijo, ki se je bojijo v OECD, pa vidi kot eno od mogočih rešitev velike zadolženosti, saj so druga možnost verjetno bankroti in prisilne poravnave.

Minister Ivan Svetlik
Minister Ivan Svetlik FOTO: Blaž Garbajs

Profesor na Fakulteti za management Koper Janez Šušteršič se medtem z večino ugotovitev in priporočil OECD strinja, in sicer tudi s tistimi, ki so "bolj občutljiva in bodo verjetno predlog zavračanja", kot sta večja fleksibilnost trga dela in šolnine. Ob tem je kot razloge, zakaj se Slovenija tako počasi obrača pri strukturnih reformah, navedel zapleten sistem odločanja, premalo razumevanja za reforme in da je odnos do predlogov za spremembe večinoma odvisen od tega, kdo jih je predlagal.

Zato se po Šušteršičevem mnenju "počasi vlečemo iz krize" in imamo malo možnosti, da se iz nje izvlečemo, če se ne lotimo problemov, tam kjer nastajajo. Ocenil je, da problemi sedaj ne nastajajo na področju gospodarstva, ampak v pravnem in političnem sistemu. "Dokler pravnega reda ne bo, tudi strukturnih reform ne bo," je opozoril izvršni sekretar za ekonomsko področje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Ladislav Rožič, ki se s priporočili OECD nikakor ne more strinjati. Opozoril je, da bodo strukturne reforme vedno odvisne od soglasja vseh partnerjev, vendar nimajo več zaupanja v vlado.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (71)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lilibon
01. 03. 2011 09.19
Ivan Svetnik naj gre delat za tekoči trak, me prav zanima koliko let bi on zdržal. Povišajmo upokojitveno starost ja, da bodo eni še bolj dolgo pri koritu!!!
bunto
20. 02. 2011 20.55
Lahko je srat z polno ritjo, folku pa pripovedovat pravljice.
Tonček Balonček
20. 02. 2011 17.30
te reforme bodo uresničeen v drugi republiki, zaupajmo odrešeniku, dokazal se je v svojih štirih letih, ko je reformiral ime ljubljanskega letališča, nalepke in medije!Človek ima pač nesporne reference!
tezkakovina
20. 02. 2011 14.08
Zakaj niso šli v reforme po obratnem vrstnem redu : Javna uprava , zdravstvo , pokojninska reforma ? Zakaj tak vrstni red ? So vlekli slamice ? Dejstvo je , da nas bo javna uprava potopila.50% služb si lastijo familije in znanci.Zavarovani so kot Pande,služijo kot carji,delajo pa nič !
Inspire
20. 02. 2011 13.12
Svetlik si naj pokojninsko reformo za klobuk zatakne !
Inspire
20. 02. 2011 13.11
Svetlik si naj pokojninsko reformo za klobuk zatakne !
istria2love
20. 02. 2011 12.46
Naj naredijo reformo politikov ! Iz profesionalnih v neprofesionalne ! Placa politika bi bila enaki minimalni placi ! Ukinili bi tudi lahko placniske kartice politikom in sluzbena vozila !
-gorenjka-
20. 02. 2011 12.32
.... totalna reforma aktualne vlade leta 2012........sprejeta brez referenduma.....
Danijel Fric
20. 02. 2011 12.27
Pa ta SVETNIK bluzi, ja ljudem še vzeti tisto malo. Pred tabo so gospodarsveniki gospod, oni se naj zbudijo, potem bi mogoče kdo posluša tebe !!!
buksl12
20. 02. 2011 12.01
Prvo naredite refomo zakonov,da bo kdo od teh lopovov ki so pokradli državno premoženj vsaj nekaj vrnil če ne vse potem pa lahko pridigate ljudem o drugih reformah.Naredite red pri vrhu potem se počasi spuščajte niže.Najbolje pa da odideti vsi.Če bi kmetj toliko govorili in nič delali bi bilo vse zaraščeno,kar bi se videlo,da pa vi nedelate nič je pa vsen pometeno pod preprogo se pa ne vidi.
pajek1985
20. 02. 2011 11.32
pa važn je sam to,da bodo spet zasluzl na nam,marsikdo ne bo dozivel pokojnine,če pa pa sam za dve,tri lete.mizerno,.to jim je cilj,da spet zasluzijo,mi pa umiramo na obroke,.me zanima kdaj in kako bomo mi naredil,delavci reformo,.reformo politikov in ostalih pijavk,.?
Madyy
20. 02. 2011 11.29
Tudi refotma Trenutne Administracije in paralmenta bo Slovenci so se odločili, da ne potrebujejo nikogar..??
martinkrpan1
19. 02. 2011 18.16
v tej reformi je tud spremenjen zakon da nebo mogu folk dvignat po 10 letih gnarja ker ga bo lahko dobival samo mesečno ko bo v penziji ker drugače se jim piramida sesuje zato se jim pa mudi!-ker polovico folka sam misli kok bojo dvignal 6 jurju ker noben več nobenmu ne verjame!!!!
unikin
19. 02. 2011 17.36
korintos Moji prispevki za PIZ trenutno znašajo 477€ in z mojo plačo za pokojnino pod razno ne bom prejemal trikratnik tega zneska (1430€ neto).
korintos1
19. 02. 2011 17.21
unikin Poglej na plačilno listo, koliko so ti odtegnili za en mesec za pokojninsko dobo. Jaz sem na mesec plačeval trikrat manj kot imam pokojnine, pa s tabo je enako.
User513426
19. 02. 2011 17.04
g. Svetlik a niso v naši zakonodaji finančne piramide kaznivo dejanje, vi pa počnete prav to. a ni vplačevanje v pokojninsko blagajno tudi to, saj jaz danes plačujem za tistega ki je nad menoj vi ste pa nesposobni dobiti ljudi ki bodo plačevali za mene. nehajte z temi socialnimi forami pa napravite zakon da se mi izplača cela bruto plača, sam pa bom poskrbel za mojo penzijo 100% bolje kot vi v vladi.
MK02
19. 02. 2011 16.36
itak bi najraje, da bi delavec delal do 100 let normalno brez bolniških, potem pa takoj umrl... Saj vi, ki lepo sedite na ledernem fotelju itak nočete v penzijo. Celo 40 let naj vplačuje v pokojninsko blagajno in potem umre? Denar ostane državi in takih primerov ni malo. Boljše bi bilo če bi ta denar narod dal na navezane vloge in bi banka izplačevala mesično rento go gre v pokoj, če pa prej umre pa bi dediči dobili tisto kar je bilo vplačano
unikin
19. 02. 2011 15.50
<i>Svetlik se strinja, da je treba minimalno starost za upokojevanje še dvigati</i> Zdaj pa naj mi minister odgovori zakaj bi mladi ob tej predpostavki še plačevali v pokojninsko blagajno? Pričakovana življenska doba moškega rojenega v obdobju 2002/2003 je v Sloveniji 73 let, delati bom očitno moral do 70 leta, zato da bom statistično prejemal penzijo le 3 leta preostalega življenja. V pokojninsko blagajno bom ob "Svetlikovi predpostavki" tekom delovne dobe prispeval najmanj 200.000€, da mi bo država statistično izplačala 25.000€ v obdobju upokojitve. Živet bi moral vsaj 94 let, da se mi vplačano povrne. Razumem, da je solidarnost nujen člen vsake socialne družbe in mi ni problem solidarno prispevat polovico vplačane vsote, ne pa 87,5 procenta. To je navadno izkoriščanje mladih, ki na dolgi rok nima perspektive. Namesto, da sprejemali ukrepe, ki bi mlade spodbujala k večji rodnosti (stanovanjski problem) in se trudili prestrukturirati gospodarstvo, ki stopica 30 let za razvito Evropo, delajo statistične račune kako zapolniti luknjo v obubožani pokojninski blagajni. Ampak če ne bomo sposobni ustvariti višje dodane vrednosti bo vsa mizerija iz pokojninske blagajne še vedno mizerija. Ob njihovih izračunih mi sve manj diši, da bi nadaljnih 30 let participiral v ob teh predpostavkah naprej obsojenem projektu.
LuckyBastardo
19. 02. 2011 15.29
zastonj reforme itak bomo kmalu usi brezposelni
M-teorija
19. 02. 2011 13.58
Kaj sploh še lahko govorimo o poskusih urejanja sistema država. Oecd in očitno neki naši kvaziekonomisti preračunavajo neke izračune, kjer v formuli niso upoštevani ljudje, ki naj bi sestavljali neko skupnost. In ko posamezniki berejo predloge teh umotvorov, ki naprimer trdijo, da bi več prišparali za stare čase, če bi namesto v pokojninsko blagajno vlagali v banko ali kar v štumf ni čudno, da še tistih nekaj posameznikov, ki do sedaj niso imeli pripomb podlegajo tem izračunom, ki bolj veljajo za kako živalsko farmo, kot pa, da so namenjeni človeškim skupnostim.