Po novem bankovcu za pet evrov, bo evroobmočje z jutrišnjim dnem bogatejše še za nov bankovec za deset evrov. Na Banki Slovenije obljubljajo, da bo nov bankovec bolj odporen proti ponarejanju, prav tako ga je lahko preveriti.
Glavni razlogi za uvajanje novega bankovca za 10 evrov so zaščitni elementi, zaradi katerih bo varnejši za uporabo in odpornejši proti ponarejanju, in daljša življenjska doba. Oba doslej predstavljena bankovca iz serije Evropa, za pet in 10 evrov, sta namreč prevlečena s posebnim zaščitnim premazom, zaradi katerega sta bolj trpežna.
Daljša življenjska doba pomeni tudi zmanjšanje vplivov teh bankovcev na okolje, je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil direktor oddelka za gotovinsko poslovanje v Banki Slovenije Gregor Miklavčič.
Kateri so novi zaščitni elementi?
Prvi je reliefni tisk - na novem bankovcu je ob levem in desnem robu vrsta kratkih, rahlo izbočenih črtic. Na novem bankovcu je v vodnem znaku viden portret Evrope, na varnostni niti pa je viden tudi simbol evra.
Nova sta tudi večdelni hologram, na katerem se pojavita okno in portret Evrope, ter smaragdno zelena številka, na kateri se ob nagibanju bankovca pojavi svetlobni val, ki potuje navzgor in navzdol. Številka poleg tega spreminja barvo iz smaragdno zelene v temno modro.
Bankovci za 10 evrov iz prve serije bodo še naprej prihajali v obtok, dokler se ne porabijo zaloge. V obtoku bodo nekaj časa vzporedno z bankovci serije Evropa, nato pa bodo postopno ukinjeni in bodo prenehali veljati kot zakonito plačilno sredstvo. Datum, ko se bo to zgodilo, bo objavljen daleč vnaprej, obljubljajo v Banki Slovenije.
Postopoma bodo zamenjani vsi bankovci
Evropska centralna banka je novi bankovec za 10 evrov javnosti prvič predstavila januarja. Gre za drugi bankovec iz serije Evropa, potem ko je prenovljen bankovec za pet evrov v obtok dala 2. maja lani. Postopoma bodo zamenjani vsi bankovci, in sicer po naraščajočem vrstnem redu glede na vrednost. Naslednji je torej na vrsti bankovec za 20 evrov, ki ga je mogoče pričakovati v letu do letu in pol.
V Sloveniji je bilo od uvedbe evra do danes neto izdanih okoli 170 milijonov bankovcev v vrednosti 2,3 milijarde evra, od tega je bilo 40 milijonov bankovcev za 10 evrov. Življenjska doba starih bankovcev je znašala od približno enega leta do leta in pol, kažejo podatki Banke Slovenije.
Da bi bila uvedba novega bankovca čimbolj tekoča, je Eurosistem sprejel številne ukrepe, s katerimi je dodatno podprl proizvajalce in lastnike naprav za obdelavo bankovcev in instrumentov za preverjanje pristnosti. Nove bankovce je za testiranje zagotovil skoraj devet mesecev pred uvedbo, da je bilo dovolj časa za prilagoditve opreme. Pri prehodu novega petaka v obtok so se namreč pojavile nekatere težave. Določeni avtomati jih niso sprejemali, nekateri trgovci novega petaka niso prepoznali in so ga zavračali kot plačilno sredstvo. Na ECB obljubljajo, da tokrat takšnih težav ne bo.
Da se kaj takšnega ne bi zgodilo pri uvedbi novega desetaka, je Banka Slovenije danes pripravila predstavitev novega evro bankovca, prav tako si lahko ogledate spletni video, ki je na voljo v 23 jezikih, ki ga je pripravila Evropska centralna banka.
Kje so trenutno novi bankovci?
Potem ko so jih natisnili v tiskarnah, so jih prepeljali do centralnih bank v državah z evrom. Slednje jih distribuirajo naprej. "Pri nas gredo najprej do poslovnih bank, potem pa te oskrbujejo trgovce," je pojasnil Miklavčič. Novi bankovci za 10 evrov pa gredo, za razliko od petevrskih, tudi v bankomate.
Koliko novih bankovcev se bo v obtoku znašlo v torek, na Banki Slovenije niso mogli povedati, saj je to odvisno predvsem od povpraševanja. Miklavčič pa ocenjuje, da bo na prvi dan zaokrožilo okoli 100.000 kosov. Vsekakor pa navsezgodaj zjutraj novih bankovcev v bankomatih še ni pričakovati.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.