Na ljubljanskem okrožnem sodišču poteka sojenje v tako imenovani zadevi Patria II. Pred sodnico Dejano Fekonja je stopil upokojeni brigadir Peter Zupan, njegov soobtoženi, slikar Jure Cekuta, pa bo imel besedo naslednjič.
Zupan in Cekuta sta obtožena, da sta s prodajo podatkov Patrii pridobila skoraj pol milijona evrov protipravne premoženjske koristi. Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, česar je obtožen Zupan, oziroma napeljevanja k temu dejanju, kar tožilstvo očita Cekuti, jima grozi do pet let zapora. Oba krivdo zanikata.
Patria naj bi za informacije plačala 460.875 evrov
Zupan naj bi kot uradna oseba na ministrstvu za obrambo svoj položaj zlorabil, ko je Cekuto seznanil s podatki, ki so bili za Patrio tako pomembni, da je bila pripravljena zanje plačati, navaja obtožnica. Zupan je bil v tistem času namestnik direktorja direktorata za logistiko in vodja temeljnih razvojnih programov.
Kot piše v tem dokumentu, je Zupan Cekuto na neznanem kraju med 3. in 13. junijem 2005 seznanil s podatki o projektu bojnih vozil. Predal naj bi mu načrt izvedbe projektov in načrt izdelave investicijskega dokumenta. S tem pa je bila Patria že pol leta pred objavo povabila k oddaji ponudb v prednosti pred drugimi, meni tožilstvo.
Te podatke je Cekuta, po navedbah tožilstva Zupanov dolgoletni prijatelj, sporočil posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu in mu tudi izročil oba dokumenta. Cekuta je zato na svoj avstrijski bančni račun v več obrokih od Riedlovega podjetja RHG in finske Patrie prejel 460.875 evrov.
Danes Zupanov zagovor, Cekuta na vrsti naslednjič
Zupan pravi, da ni dokazov, da bi se finančno okoristil, prav tako ni nobenega dokaza, da je dolgoletni prijatelj Cekute. Priznal je, da se poznata od leta 1994, a sta le znanca, ki se vidita približno enkrat na leto. Opozoril je tudi, da on v spornem obdobju dostopa do dokumentov, ki naj bi jih predal, sploh ni imel, prav tako ni bil z njimi seznanjen.
Zato se mu zdi "nesprejemljiva in skrajno žaljiva" obtožba, da je delal v škodo oboroženih sil Slovenije, "da bi Jure Cekuta poplačal svoje dolgove, neki tujci pa bi dobro zaslužili". Prav tako zanika, da bi mu Cekuta ponujal sodelovanje s Patrio.
Zupan je danes potrdil, da je bil januarja 2005 na kosilu s Cekuto in Riedlom. A sam je bil na ministrstvu odgovoren za odpravo skritih napak na oklepnikih 6 x 6, Riedla pa je iz devetdesetih let poznal še kot vodjo komerciale pri Steyerju. Sistemska tehnika je šestkolesnike izdelovala po njihovi licenci, zato se je z Riedlom želel pogovoriti o omenjeni napaki.
Zupan svojega zagovora danes še ni končal, je bil pa med njim vidno ganjen. Na sodišču prebirajo zasežena elektronska sporočila, v katerih se omenja Zupan, ki nanje podaja svoj zagovor. Tako so na sodišču prebrali elektronsko sporočilo Riedlove tajnice iz julija 2003 z urnikom za sestanek med Cekuto, Zupanom, Riedlom in tedanjim vodjo izvoznega oddelka v Patrii Paulijem Rumbinom. Zupan pravi, da je to manipulacija z njegovim imenom in da ga na tem sestanku ni bilo.
Če prebiranja elektronskih sporočil danes ne bodo končali, bodo nadaljevali v sredo, ko je razpisan prihodnji narok, sicer pa se bo v sredo zagovarjal Cekuta.
Zahtevali so izločitev večine dokazov
Obramba je, tako kot zagovorniki obtoženih na prvem sojenju v zadevi Patria, predlagala izločitev pretežnega dela dokazov. Zatrjevala je, da je 90 odstotkov dokazov pridobljenih na Finskem oziroma v Avstriji. Njihova zakonodaja se nekoliko razlikuje od slovenske, predvsem glede izdajanja odredb za hišne preiskave in same izvedbe teh preiskav. Prav tako naj bi dopuščala nekatere kršitve človekovih pravic. Zato se ti dokazi po oceni obrambe ne morejo samodejno uporabiti na slovenskem sodišču. Zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je predlog obrambe zavrnil, po pritožbi je o njem odločalo tudi ljubljansko višje sodišče in prvostopenjski sklep potrdilo.
V prvem sojenju za krive spoznani Janša, Črnkovič in Krkovič
Tudi v prvem sojenju v zadevi Patria, v katerem so bili junija na prvi stopnji obsojeni predsednik SDS Janez Janša, lastnik Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič, se je sodišče odločilo upoštevati dokaze iz tujine, čeprav jih je obramba izpodbijala. Sodba ni pravnomočna, obsojeni so se nanjo pritožili. Sodišče je pri izreku kazni v celoti sledilo predlogu tožilstva in Janšo obsodilo na dve leti zapora, Črnkoviču in Krkoviču pa je prisodilo 22 mesecev zaporne kazni. Če bo sodba pravnomočna, bodo morali vsi plačati tudi po 37.000 evrov denarne kazni.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.