Preobrat pri izglasovanju novega predsednika parlamenta Gregorja Viranta je pokazal, da ima v parlamentu solidno večino koalicija SDS, Državljanska lista Gregorja Viranta, SLS, DeSUS in Nova Slovenija, ki zmore zbrati dovolj glasov tudi brez Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića in Pahorjeve SD, zato mnogi že predvidevajo, da je Janez Janša korak bližje k mandatarstvu za sestavo vlade, medtem ko ima prvak Pozitivne Slovenije zaradi spora z nekdanjim premierjem vse manj možnosti.
Pronicljivost in zmožnost hitrega prilagajanja na trenutne politične razmere je pokazal Virant, ki se je izkazal kot politik, ki lahko uravnoteženo krmari tako po levem kot tudi po desnem političnem prostoru. V Listi Virant bodo po besedah predsednika stranke sicer nadaljevali pogajanja z Zoranom Jankovićem, bodo pa razmišljali tudi o drugih opcijah, če jih bo kdo ponudil. Osebno se mu zdi dobra ideja tehnična vlada, a ne ve, če je skladna s politično realnostjo.
Virant je še povedal, da nestrpno čaka na "jasen signal DeSUS", neformalno pa da je dobil občutek, da DeSUS "nikakor ni navdušen nad koalicijo z Jankovićem, ni pa uradnega stališča organov stranke". Ponovil je, da Listo Virant koalicija z Jankovićem "toliko bolj zanima", kolikor širša in uravnotežena bi bila. Po Virantovih besedah so se navduševali nad koalicijo s Pozitivno Slovenijo, SD, SLS in DeSUS, "zdaj pa se to precej podira", kar je za njih pomembna okoliščina.
Janković se je sestal s Pahorjem
Kljub zapletom na ustanovni seji državnega zbora pa Janković nadaljuje pogajanja s strankami za oblikovanje koalicije.
Janković in predsednik SD Borut Pahor sta se sestala v prostorih poslanske skupine Pozitivne Slovenije. Sestanek na štiri oči je trajal uro in pol, po sestanku pa Pahor ni dajal izjav. V petek se bo Janković sestal s pogajalsko skupine Liste Virant. Omenjeni stranki sta, kot so nam povedali v stranki Pozitivna Slovenija, v teh dneh od Jankovića prejeli tudi osnutek koalicijske pogodbe. SLS vabila na pogajanja do zdaj še ni prejela, prav tako ne DeSUS. Karl Erjavec pa se je po pripravljen sestati le še s tistim, ki bo predlagan za mandatarja in se v tem trenutku z Jankovićem ne bo več pogajal o koaliciji.
"S pogovori grem naprej in videli bomo, kdo drži figo v žepu," pravi Janković. Po njegovih besedah je pomembno, da se vlada čim prej oblikuje. Janković zatrjuje, da prvak DeSUS Karl Erjavec in predsednik Liste Virant na ustanovni seji nista "požgala mostov" njegove vlade. Ponovil je, da so za predsednico DZ kandidirali odlično kandidatko, Mašo Kociper, ki je nov obraz.
Kandidirali so jo po njegovih besedah zato, ker so bili za predsedniško mesto DZ dejansko trije kandidati, Pahor, Virant in Erjavec. Danes bi se, pravi Janković, glede kandidature Kociprove odločil enako.
Janković se ne strinja, da imata Virant in Erjavec sedaj boljša pogajalska izhodišča pri oblikovanju njegove koalicije. Po neuradnih informacijah naj bi bil Erjavec razočaran, ker ni postal predsednik DZ. Janković je te informacije komentiral z besedami, da je Erjavec povedal, "da je edino, kar ga zanima, to mesto in ga ne zanima mesto v vladi".
Jankoviću se zdi zanimivo, da so v času volitev vsi komentirali izjavo predsednika republike Danila Türka, da bo razmislil, komu bo podelil možnost mandatarstva. Janković zatrjuje, da je bil tedaj edini, ki je dejal, da bo predsednik "že prav naredil".
Janković sicer meni, da je tudi tehnični mandatar ena od možnosti. "Če se bodo zmenili, bodo pač morali dobiti večino glasov in stvar bo zaključena," je dejal. Na vprašanje, ali bi podprl tehničnega mandatarja v smislu vlade narodne enotnosti, če njemu koalicije ne bi uspelo sestaviti, pa ni odgovoril. Predsednik Pozitivne Slovenije sicer meni, da je iniciativa oblikovanja vlade še vedno pri njem, ker vodi tretji krog pogovorov z istimi partnerji kot v prvih dveh krogih.
Na potezi je predsednik republike
Na vprašanja novinarjev o neformalni koaliciji 52 poslancev, ki se je oblikovala ob glasovanju za predsednika Državnega zbora, je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko poudaril, da je bila ta koalicija oblikovana zato, da se Državni zbor konstituira, da se prekinejo ovire, ki so nastale znotraj potencialne koalicije. Največja stranka v Državnem zboru ni uspela dogovoriti koalicije, prišlo je do zapleta in to je bilo na nek način treba rešiti, je pojasnil Tanko in dodal: "Predsednik republike Danilo Türk je tisti, ki bo dobro razmislil o situaciji in se tudi odločal, kako bo postopal naprej in koga bo predlagal za mandatarja."
Na vprašanje o tem, kakšni so pogledi SDS na novonastalo situacijo in ali bi morda SDS "vskočila" kot sestavljalec koalicije, je Tanko ponovno poudaril, da so postopki za formiranje koalicije predpisani in da je predsednik republike tisti, ki je prvi na potezi, je tisti, ki bo podelil mandat za sestavljanje koalicije novemu mandatarju in stekli bodo tudi potrebni formalni postopki. "Ostali komentarji so preuranjeni," je še izpostavil Tanko.
Na vprašanje o tem, ali se bo SDS kaj pogovarjala v okviru koalicije petih strank – SDS, Lista Virant, DeSUS, SLS in NSi, in če bo ta koalicija iskala mandatarja, je Tanko dejal, da je "to bila ad hoc koalicija, zato da se je lahko državni zbor konstituiral. Če ni konstituiranja državnega zbora, ni možno oblikovati poslanskih skupin, ni mogoče speljati nobenih postopkov, niti formalnih zadev. Ni nobene potrebe, da vnaprej špekuliramo, kaj se bo zgodilo. Predsednik republike bo tisti, ki bo potegnil prvo potezo, kako se bo on odločal, ne vemo. Dejal je, da bo dobro premislil, pustimo mu torej čas, da dobro premisli," je zaključil Tanko.
Virant je v pogovoru za oddajo SVET podobno kot Tanko dejal, da v tem trenutku ni nobene iniciative, da bi se takšna koalicija dejansko oblikovala. Virant je še poudaril, da je nujno, da se čim prej oblikujeta koalicija in opozicija in da pride do oblikovanje vlade. Virant to odgovornost pripisuje Jankoviću.
Namesto politične tehnična vlada?
Virant meni, da bi bila "vlada narodne enotnosti s strokovnjakom kot mandatarjem" in vrhunsko strokovno ministrsko ekipo najboljša rešitev, ki pa ji manjka politični naboj. "Za tako vlado seveda morajo vsi predsedniki strank stopiti kar velik korak nazaj, ker se moč prenese na tako vlado in imajo politične stranke potem manjšo moč," je povedal. Ob tem je dodal, da bi bili v Listi Virant to pripravljeni narediti, ne verjame pa, da je "ta trenutek politična realnost v Sloveniji taka, da bi bile glavne stranke pripravljene".
Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je po sestanku povedala, da se je na ustanovni seji "pokazalo, da Janković nima zanesljivih partnerjev, da bi lahko vzpostavil koalicijo". Ob tem dodaja, da mu bo to morda še uspelo, vendar pa je treba "iskati alternativne možnosti", posebej ker se je včeraj pokazalo, "da smo se te stranke lahko dogovorile". S tehnično vlado Novakova ne soglaša. "Naš prvi namen je počakati, kaj bo naredil Janković, ne vem pa, zakaj bi šli takoj v tehnično vlado, saj se tehnična vlada postavi takrat, ko se stranke ne morejo dogovoriti, če pa se lahko, pa mislim, da ni potrebe po neki tehnični vladi," je pojasnila.
Začasna koalicija res začasna?
Virant je ob izvolitvi povedal, da je bila njegova kandidatura nujno potrebna za deblokado in konstituiranje DZ. Poudaril je, da je z dnem oblikovanja koalicije pripravljen odstopiti. Poudaril je, da so se na sestanku, kjer so se dogovorili glede njegove kandidature, pogovarjali izključno o koaliciji za konstituiranje DZ, že pred glasovanjem pa je zatrdil, da to ni obris nove koalicije.
"Lista Gregorja Viranta je samostojna politična stranka, ki želi delati tisto, kar je za Slovenijo najboljše. Če ste danes spremljali dogajanje v DZ, se boste verjetno strinjali, da je bilo za Slovenijo najboljše, da se blokada preseka in da se konstituira DZ," je med drugim zatrdil Virant.
Na vprašanje, kako bo to vplivalo na koalicijska pogajanja, je dejal, da ta današnji dogovor ne prejudicira česar koli drugega. Da boj za predsedniško mesto parlamenta ni bil le boj med Pahorjem in Kociprovo, temveč sta se v hramu demokracije direktno udarila prav Pahor in Janković, v katerem je zmagovalec volitev prejel krepko politično zaušnico, ocenjujejo tudi politični analitiki.
Nič ni odločeno, vse karte so še odprte
Kadar se prepirata dva, tretji dobiček ima, meni tudi nekdanji predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ki meni, da je koalicija 52 oziroma vseh strank, ki so na sredinem glasovanju podprle Virantovo izvolitev za predsednika državnega zbora, dejansko edina koalicija, ki v parlamentu trenutno obstaja. S tem se sicer po njegovem mnenju zožuje manevrski prostor za do sedaj najverjetnejšega mandatarja za sestavo vlade in kot poudarja Gantar, nastopa čas politične negotovosti.
Janković bi po Gantarjevem mnenju moral še pred glasovanjem v parlamentu doseči dogovor o imenovanju predsednika državnega zbora, zato je bilo prelaganje odločitve do zadnjega trenutka in samega dneva volitev slabo odigrana politična poteza, ki kaže na neizkušenost in očitno pogajalsko neizkušenost prvaka Pozitivne Slovenije na delo v političnih kuloarjih, dodaja Gantar.
Da je Jankovićeva volilna zmaga relativna in da večinska podpora volivcev ne pomeni tudi samovoljno krojenje koalicije po lastni meri in željah, dokazuje tudi dejstvo, da je Janković moral na koncu kloniti pod igro "koalicije političnega računa 52".
"Pomembna je tu vloga Janeza Janše, ki je imel žogico že pri imenovanju Boruta Pahorja za predsednika parlamenta. Če bi ga tedaj podprl, bi bil Janković prisiljen opustiti upe na sestavljanje vlade, stkala pa bi se koalicija med Pahorjem in Virantovo koalicijo. To, ker temu ostro nasprotuje tudi stranka SD, je to malo verjetno, edina alternativa za to pa bi bile le predčasne volitve, ki pa jih ni pripravljen nihče tvegati," dodaja Gantar in pravi, da je sedaj vse odvisno od tega, kako se bo glede mandatarstva za sestavo vlade izrekel Janković.
KOMENTARJI (1978)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.