Slovenija

Po oploditev v Slovenijo?

Ljubljana/Zagreb, 21. 09. 2009 09.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po sprejemu zakona, ki po mnenju opozicije Hrvaško vrača v srednji vek, se hrvaški neplodni pari množično odločajo za zdravljenje v Sloveniji. V Mariboru naj bi bila zaradi navala novih pacientk čakalna doba kar leto dni, ustavili pa naj bi tudi naročanje.

Potem ko je sabor 17. julija sprejel sporni Zakon o zunajtelesni oploditvi, se pacientke iz Hrvaške množično odločajo za zdravljenje v tujini, tudi v Sloveniji. Večernji list piše, da mariborska klinika nima več prostora za pare iz Hrvaške. Dnevno naj bi se nanjo obrnilo več kot 30 hrvaških parov. Naval je prevelik, čakalna doba je več kot leto dni, zato zaenkrat v Mariboru ne naročajo, še piše hrvaški časnik.

Paciente še vedno naročamo in pomembne razlike ne opažamo. Žan Reš

''Že od nekdaj je bilo nekaj pacientov tudi iz Hrvaške in drugih bivših republik Jugoslavije. Morda je v zadnjem obdobju nekaj več zanimanja iz sosednje Hrvaške, ni pa bistvenega povečanja. Po naših informacijah hrvaški centri namreč normalno delujejo naprej,'' je sporočil Žan Reš iz Centra za oploditev z biomedicinsko pomočjo. Pojasnil je, da se pri njih čakalne dobe kljub temu niso spremenile. Postopek zunajtelesne oploditve povprečno stane tisoč evrov, v kar pa niso všteta zdravila za stimulacijo ženske.

Nazaj v srednji vek?

Čeprav vlada na Hrvaškem po sprejemu zakona zagotavlja nespremenjeno kakovost zdravljenja neplodnosti, naj bi se hrvaški pari množično odločali za zdravljenje v tujini.
Čeprav vlada na Hrvaškem po sprejemu zakona zagotavlja nespremenjeno kakovost zdravljenja neplodnosti, naj bi se hrvaški pari množično odločali za zdravljenje v tujini. FOTO: iStockphoto

Hrvaški zakon dovoljuje umetno oploditev tudi za zunajzakonske partnerje, ki pa morajo dokazati, da so skupaj živeli najmanj tri leta. Obenem dovoljuje le zamrzovanje jajčne celice in prepoveduje zamrzovanje zarodkov. Opozicijski poslanci, ki so se protestno vzdržali glasovanja, so ocenili, da je zakon zelo konservativen in diskriminatoren ter da "vrača Hrvaško v srednji vek". Natisnili so si tudi majice z napisi "Srce pravi otrok, vlada pravi ne".

Vlada je zavrnila obtožbe. Koalicijski poslanci so izpostavili, da bo zakon preprečil malverzacije z jajčnimi celicami. Dodali so, da so prepoved zamrzovanja zarodkov poleg Italije pred kratkim uvedle še Irska, Poljska, Nemčija in Švica. Poudarili so tudi, da je bilo treba zakon o umetni oploditvi sprejeti čim prej, da bi Hrvaška lahko izpolnila eno izmed meril v pogajanjih z Evropsko unijo. Večernji list pa piše, da je ''izkušnja Italije, kjer je leta 2004 začel veljati zakon, podoben hrvaškemu, štirikratni porast pacientk iz Italije na zdravljenju v tujini''. Tudi zato so italijanski zakon spremenili.

Spremembe se morda obetajo tudi na Hrvaškem. Konec julija sta hrvaški predsednik Stipe Mesić in Ženska mreža Hrvaške vložila predloga za oceno ustavnosti zakona o zunajtelesni oploditvi. Predsednik meni, da zakon krši ustavna določila o enakopravnosti zakonske in zunajzakonske skupnosti ter da je prizadeta pravica ženske, ki ni v zakonski ali zunajzakonski skupnosti, do otroka, čeprav država ščiti materinstvo tako z ustavo kot z zakoni.

Tudi v Sloveniji je Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo po mnenju nekaterih dokaj rigorozen, saj ne dovoljuje umetne oploditve samskim ženskam. Ne prepoveduje pa odvzema in shranjevanja semenskih celic moškega ali jajčnih celic ženske.

Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

cosmoss
22. 09. 2009 00.55
-1
Ni mi jasno zakaj sploh hodijo v Slovenijo na oploditev ko pa Slovenci tako in tako porivajo že vse hrvatice razen seveda tistih katere niso za nobeno rabo.
Buena Vita
21. 09. 2009 22.40
ZATO PA SO DOHTARJI SPRAVILI BOLNIŠKO BLAGAJNO NA KANT KSIRALI SO V SVOJE ŽEPE,MI PA PLAČEVALI
deadea
21. 09. 2009 20.35
v casu ko je svet prenaseljen bi oni se umetno oplojevali. absurd! potrebno bi bilo prepovedati klone in obdavciti pare kateri imajo vec kot enega otroka.
tigrica2008
21. 09. 2009 18.25
...po drugi strani pa drkajo dr. Vlaisavljevića zaradi podjemnih pogodb. Narobe svet.
bre11
21. 09. 2009 18.22
jaz jih zastojn
Roxy79
21. 09. 2009 16.39
če hodjo Slovenci v Romunijo k zobarju,potlej ne vem zakaj neb hodil Hrvatje v Slovenijo na umetno oploditev.
nash.fido
21. 09. 2009 15.18
agnus Take kot si ti pa bi morali izgnat nekam!
hakihak
21. 09. 2009 11.49
podarim spermo, vgradnja brezplačna
Alenka Pobirk
21. 09. 2009 11.47
Otrok je plod (oz. vsaj naj bi bil) ljubečega in predanega partnerskega odnosa...in če slednjega ni, se mi zdi zelo neodgovorno imeti otroka le zato, ker bi ga pač imeli (tako kot npr. nov avto). Ne želim biti žaljiva do tisih samskih žensk, ki si želijo umetne oploditve (tudi sama sem samska), ampak se mi tak način priti do otroka` enostavno `ne zdi pravi...ker če ženska čuti, da bo njeno življenje izpolnjeno/dobilo smisel le, če bo imela otroka, potem to sigurno ne bo dobro za otroka, ker bo preveč navezana nanj, ga ne bo znala `izpustiti`...otroci niso naša last, so nam le zaupani v varstvo...nekje sem prebrala, da naj bi starši dali otrokom dvoje-korenine in krila :-).
TRN V PETI
21. 09. 2009 11.18
Kaj pa je s srednjim vekom narobe?
agnus
21. 09. 2009 10.35
RIMSKOKATOLIŠKO CERKEV Z ZAKONOM PREPOVEDATI!!!
hint
21. 09. 2009 10.08
Hrvaška vlada je mačehovska do lastnih državlanov in državljank