Slovenija

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'

Ljubljana, 02. 12. 2024 12.26 | Posodobljeno pred 1 uro

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

"Najemniki smo v Sloveniji prepuščeni sami sebi, saj država trga ne regulira. Cene so previsoke, stanovanja pogosto nekakovostna ali povsem neprimerna, bivanje pa negotovo in nepredvidljivo," pravijo v Inštitutu za študije stanovanj in prostora, ki vodijo tudi spletno stran Najemniški SOS, kjer opozarjajo na neznosno negotovost in nedostopnost bivanja. 

Tam posamezniki lahko opišejo svoje zgodbe, ob branju pa bo marsikoga stisnilo. Sicer pa večini, ki nima lastniškega stanovanja, njihove spletne strani sploh ne bi bilo treba odpreti, saj se z grozljivim in zaskrbljujočim stanjem na najemniškem trgu (tudi nepremičninskem trgu) soočajo bodisi sami bodisi pa poznajo vsaj koga, ki ima kakšno neprijetno ali čudno izkušnjo. 

Govorili smo z mladim parom, ki je prav zaradi skrbi, da zaradi tega, ker sta delila zgodbe, tudi v prihodnje ne bi dobila stanovanja, želel ostati anonimen. Povedala sta, da si želita začeti skupno življenje, zaradi bližine dela pa želita najeti stanovanje v Ljubljani. "Cene v Ljubljani so se nama zdele nore – majhna, pogosto tudi stara in ne ravno najbolje ohranjena stanovanja stanejo med 700 in 1000 evri na mesec, plus stroški. Zato sva skušala najti kaj v okolici, ampak je razlika v ceni minimalna, hkrati bi pa več denarja zapravila za bencin in porabila veliko več časa, da bi prišla na delo," sta povedala in dodala, da bi se v Ljubljani na delovno mesto lahko vozila s kolesi. 

Ljubljana
Ljubljana FOTO: Shutterstock

Čeprav sta mislila, da bosta stanovanje gotovo našla v roku nekaj mesecev, sta po dobrih 9 mesecih in več kot 15 ogledih še vedno brez strehe nad glavo. "Najprej sva mislila, da bova lahko še izbirala, kakšno stanovanje nama je všeč, pa sva hitro ugotovila, da sva pravzaprav midva tista, ki se morava na nek način izkazati, da bova izbrana," je povedala partnerka. Na srečo lahko v času iskanja bivata pri starših, čeprav si tega ne želita, vendar pa si ne predstavljata, kako je tistim, ki v času iskanja nimajo kam iti. 

Večkrat se jima je zgodilo, da so bili ogledi razpisani za več dni. "Končno sva našla stanovanje, ki je bilo vsaj enosobno, več kot 35 kvadratov veliko in cena se nama je zdela sprejemljiva, zato sva se takoj prijavila," je povedala, a na žalost se ni izšlo, kot sta želela. Ker so bili vsi četrtkovi termini za ogled že polni, bi morala na vrsto priti v petek. "V četrtek zvečer sva dobila odgovor, da je stanovanje že oddano," sta povedala. 

"Potem naju je vedno skrbelo, če bova sploh prišla na vrsto za ogled," je povedal partner, partnerka pa je dodala, da jo je kar stiskalo, ko je na družbenih omrežjih pod oglasom videla število komentarjev. "Včasih se nabere po 30, 40, celo 50 komentarjev ljudi, ki bi radi prišli na ogled. No, nekateri pišejo, da je cena nora ali previsoka. Čeprav se strinjam, streho nad glavo vseeno potrebujeva," je potožila. 

'Ob koncu ogleda nama je rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'

Ena bolj norih izkušenj se jima je zgodila poleti, ko sta šla na ogled dvosobnega stanovanja v bližini ljubljanskega BTC-ja. "Zdelo se nama je, da sva zadela na jackpotu. Cena je bila odlična, mislim, da 700 evrov plus stroški, torej med cenejšimi. Stanovanje je imelo dolg hodnik, na desni strani je bila spalnica z velikim balkonom, še ena vrata naprej je bila manjša kuhinja s sedežno, na koncu hodnika pa je bila kopalnica," razlaga partner in pove, da sta se z lastnikoma takoj ujela, saj so delali v podobni industriji. 

"Jedilne mize sicer ni bilo, je bil samo pult z dvema stoloma, ampak se nama je zdelo to za ta denar dobro. Sva se spogledala in si namignila, da je to to. No, potem pa je lastnik rekel, da ima to stanovanje še eno manjšo posebnost," razlaga partner. Partnerka je zmajala z glavo in dodala: "Manjšo posebnost, ja". 

Najemna pogodba
Najemna pogodba FOTO: 24ur.com

 

Lastnik stanovanja ju je spomnil, da so bila na levi strani hodnika še ena vrata. "No, tam je še ena soba. In tam še nekdo živi. Ampak je zelo redko v stanovanju, pride bolj pozno zvečer, skoraj neopazen je," jima je rekel. "Jaz sem mislila, da imamo pač skupen hodnik, ampak da ima on svojo kuhinjo in kopalnico," pove partnerka, najemodajalec pa jima je rekel, da bi si z njim delila kuhinjo in kopalnico. 

"Ko zdaj pomislim, se mi zdi to res noro, ampak takrat sva bila tudi že na nekaj ogledih in sva se na poti iz stanovanja, ko sva hodila do avta, prav spraševala, če bi naju to res sploh motilo. Seveda bi naju," pravi partner in dodaja, da če bi prej vedela, da v stanovanju še nekdo živi, na ogled sploh ne bi šla. "V bistvu je bila to res potrata časa, hkrati pa naju je spravilo v še večjo stisko," nam je zaupala partnerka in dodala, da sta še imela upanje. 

Anketni vprašalniki z osebnimi vprašanji, tudi o višini plače

V spominu jima bo večno najbrž ostal tudi ogled na območju Šiške. "Prišla sva v stanovanje, najemodajalec pa nama je rekel, da ima res veliko povpraševanja in naju posedel," pravi partnerka in pojasnjuje, da je moški v roke vzel vprašalnik in ju začel "anketirati". Med drugim ju je vprašal po zaposlitvi, nato pa ju vprašal še, kakšni plači imata. Rekel jima je, da jima sicer ni treba povedati, a jima dal jasno vedeti, da ostali so povedali in da bo odločitev glede tega, kdo bo dobil ključe, odvisna tudi od tega odgovora. 

"Še en nama je rekel, da je nekdo drug že ponudil višjo najemnino in naju skušal prepričati, da bi kot na dražbi tudi midva ponudila več, še en je rekel, da bo dal stanovanje tistemu, ki se je pripravljen vseliti takoj in plačati najemnino že za tekoči mesec, čeprav smo bili že desetega v mesecu. Skratka, res je noro," nam je še zaupala sogovornica. "Saj slišiva tudi pozitivne zgodbe, ampak te gredo večinoma prek poznanstev. Če nekdo nekoga pozna, ki ravno oddaja, potem se da dogovoriti za dobro ceno, ker so tudi najemodajalci pomirjeni, ker vedo, kdo bo bival v njihovem stanovanju. Če pa ne poznaš nikogar, potem pa si prepuščen tem, bi rekla, zanimivim izkušnjam," je še povedala. 

"V trenutnem stanovanju imaš trimesečni odpovedni rok, v novem stanovanju pa želijo, da začneš plačevati takoj. Tako da tri mesece dvojno najemnino plačuješ. Kako je to normalno?" je anonimna ženska zapisala na portal Najemniški SOS.

Par, s katerim smo govorili, še zdaleč ni edini, ki se sooča s takšnimi situacijami. Svojo zgodbo je na portalu najemniški SOS delilo še več parov, eden od njih je zapisal, da v "rodnih letih" doživlja močno stisko. "Pogodbe se večinoma pišejo do enega leta, midva pa bi si želela ustvariti družino, a si je ne, saj bi to potencialno pomenilo, da bi se morala v visoki nosečnosti izseliti iz najemniškega stanovanja in poiskati nekaj novega. Po možnosti z novorojenčkom. To se nama kot bodočima staršema zdi zelo neodgovorno," sta zapisala.

Kot pravita, že nekaj let čakata, nabirata denar in upata, da cene padejo. "K staršem ne moreva. Stanovanjski sklad je tudi gluh za take zadeve. Najemodajalci na ogledih sprašujejo, ali načrtujeva družino, ali sem noseča, kdaj bom noseča, komentirajo, da trisobno stanovanje ni primerno za otroke," je naštela. Opomnila sta še, da imata trimesečni odpovedni rok, pri novem najemu pa želijo, da začneš plačevati takoj. "Tako da tri mesece dvojno najemnino plačuješ. Kako je to normalno?" sta se vprašala. 

Katere so najbolj pogosto kršene pravice najemnikov?

Ne le z iskanjem stanovanja, številni imajo nato velike težave tudi med najemom. Maša Hawlina z Inštututa za študije stanovanj in prostora pravi, da je kar nekaj pogostih kršitev pravic najemnikov. "Pogosto ljudje stanovanja najemajo brez pogodbe," pravi Hawlinova in dodaja, da so tako veliko bolj ranljivi, saj ni nič natančno določeno na papirju. Pojasnila je, da prav zaradi stanja na trgu veliko ljudi pristane na najem brez pogodbe, saj ne vidijo druge rešitve in bi sicer morda ostali brez strehe nad glavo. 

Kot pravi, pogosto najemodajalci v pogodbo zapišejo tudi drugačen znesek najemnine, kot ga najemniki potem dejansko plačujejo. "Na ta način želijo najemodajalci prihraniti denar na davkih," je pojasnila, a dodala, da na ta način najemnine ostajajo visoke in da je pogosto višje, kot je videti na papirju. Po njenih besedah se veliko najemnikov tudi ne zaveda, kateri stroški padejo nanje in kaj bi morali pokrivati najemodajalci, kot primer je navedla rezervni sklad. 

Priročnik za najemnike, ki ga je izdal Inštitut za študije stanovanj in prostora.
Priročnik za najemnike, ki ga je izdal Inštitut za študije stanovanj in prostora. FOTO: Inštitut za študije stanovanj in prostora

"Velikokrat se zgodi, da najemodajalci zadržijo varščino in pri pregledu stanovanja ne upoštevajo obrabe stanovanja, ki nastane zaradi dejanske uporabe," je povedala in razložila, da se to lahko razreši na sodišču, a da gre za zasebno tožbo in da čeprav na koncu dobiš povrnjene stroške, morajo najemniki denar vseeno založiti, številni pa ga nimajo dovolj in zadevo raje "požrejo". 

Kot pravi, številni najemniki živijo v slaboh pogojih. "Govorimo o vlagi in plesni. Nekateri pogoji so povsem nevzdržni, najemodjalaci, ki so dolžni za stanje poskrbeti, pa so neodzivni," je pojasnila in brez dlake na jeziku pripomnila, da inšpekcija zelo slabo deluje oziroma ni učinkovita. "Po eni strani zato, ker nimajo dovolj pooblastil, po drugi strani pa zato, ker so tudi kadrovsko podhranjeni," je povedala. 

Kako bi stanje lahko izboljšali?

V Inštitutu za študije stanovanj in prostora pravijo, da ozaveščanja o naših pravicah tako rekoč ni, situacija pa da je iz leta v leto slabša. Ključno se jim zdi torej v prvi vrsti obveščanje najemnikov o njihovih pravicah. V ta namen so pripravili tudi Priročnik za najemnike/-ce, v katerega so priložili primer najemne pogodbe. 

V priročniku odgovorijo na vprašanja, kot so:

Kakšna naj bo najemna pogodba?
Ali lahko nepremičninska agentka zahteva plačilo provizije za posredovanje?
Kaj moram storiti, če ugotovim, da ima stanovanje napako?
Ali lahko najemodajalec kadarkoli dvigne najemnino?
Kako prodaja stanovanja vpliva na moje najemno razmerje?

Ali mi lastnik lahko prepove prijavo začasnega ali stalnega prebivališča?
Ali lahko lastniki brez najave in pogosto vstopajo v stanovanje?

Celoten priročnik je brezplačno na voljo na njihovi spletni strani, nudijo pa tudi brezplačno svetovanje najemnikom. Na spletni strani je naveden tudi seznam kontaktov institucij, na katere se še lahko po pomoč obrnejo najemniki. Na podlagi analize spletnih oglasov, individualnih svetovanj, pridobljenih pričevanj iskalcev stanovanj in najemnikov ter analize dostopnosti stanovanjskega trga so pripravili tudi poročilo o kršenju pravice dostopa do primernega doma.

V Inštitutu verjamejo, da je dostop do primernega stanovanja temeljna pravica, ki predstavlja osnovo za dostojno življenje ter omogoča uveljavljanje vseh drugih temeljnih pravic. Hawlinova je navedla nekaj predlogov, ki bi pomagali rešiti trenutno stanje na najemniškem trgu. Izpostavila je, da trenutno sploh nimamo pregleda nad tem, koliko stanovanj se oddaja dolgoročno, koliko stanovanj je namenjenih turističnemu oddajanju in koliko stanovanj je morda praznih."Pa tudi pregled cen najema. Lahko bi se uvedlo kapico na dvig najemnin, denimo, da se lahko najemnina v desetih letih dvigne za največ 20 odstotkov, ali kaj podobnega, kar lahko vidimo v tujini," je povedala. 

Priročnik za najemnike
Priročnik za najemnike FOTO: Inštitut za študije stanovanj in prostora

"Nujen bi bil nadzor," je poudarila kot še eno ključno rešitev. Kot že omenjeno, inšpektorat namreč ne deluje učinkovito. "Odlično bi bilo, če ne bi inšpektorji stanja preverjali samo, kadar so poklicani, ampak da bi se recimo odzvali na kakšen oglas in šli na ogled stanovanja, še preden se to odda," je predlagala. 

Pozdravila je tudi progresivni davek na drugo in tretjo nepremičnino, ki ga obljublja premier Robert Golob. Na ta način bi morda več ljudi razmislilo o podaji stanovanja namesto o oddajanju. Prav tako bi želeli več neprofitnih najemnih stanovanj. Hkrati se jim na Inštitutu zdi smiselna uvedba omejitev oddajanja stanovanj v turistične namene. 

Izjemno pomembna pa se jim zdi tudi vzpostavitev standarda. "Da bi točno določili, kakšno mora biti stanovanje, da je primerno za bivanje oziroma za oddajanje, ne pa da se lahko odda vsako luknjo in klet," je še povedala. 

Po mnenju Inštituta slovenski stanovanjski trg odločno zaznamuje pasivna stanovanjska politika, "ki premožnim omogoča izkoriščanje stanovanj za kovanje dobičkov, vsem ostalim pa izredno otežuje dostop do primernega doma". V okviru poročila so osvetlili tudi problem diskriminacije najbolj ranljivih skupin na najemnem trgu – priseljenci, mlade družine, LGBTQ+ osebe, osebe z oviranostmi. 

Poročilo bodo predali pristojnim ter od odgovornih zahtevali odgovore in ukrepanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (129)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SlobodaNE
02. 12. 2024 14.10
Vsega je kriva mestna oblast, pa te razni anderliči kdo jim daje sploh dovoljenje rušit tok neprecenljive stavbe.
fverdi
02. 12. 2024 14.09
Ok folk je nor, prvič najet stanovanje za 700 EUR dalje v LJ + stroški je po mojem norost, a ni bolje najet stanovanje zunaj Lj za ca 500 EUR in se vsak dan vozit v LJ, ker tudi po LJ ti transfer iz enega konca na drugega včasih z avtobusom vzame tudi po 1 uro. Drugič folk je nor, ker voli levičarje, ker ti nimajo pojma o delovanju stanovanske politike in od tiste obljube vlade 20.000 stanovanj na leto ni ne duha ne sluha. Kljub ustanavljanju cele horde nevladnih inštitutov, za ta inštitut za študije stanovanja in prostora celo prvič slišim, pa recimo Inštituta za urbanizem pa recimo Mreža za prostor, ... rezultatov ni in jih pod levičarji ne bo.
ptuj.si
02. 12. 2024 14.08
+1
Brez teh inštitutov pa ne gre,ha?
Trapon
02. 12. 2024 14.06
+3
Stanovanja se kupujejo kot naložba zaradi tega ker ni obresti....stanovanj pa manjka in posledično jim raste cena--- to pa je naložba!!! Lahko ima tudi praznega
SlobodaNE
02. 12. 2024 14.05
+2
Glede stanovanj bi morali vprašati tudi najboljšega župana na svetu. Ljudem bo počasi prekipelo
bananos
02. 12. 2024 14.05
+5
Kot najemodajalec se pa srečujem seveda s povsem drugačnimi problem oz. problematičnimi najemmiki. Kako pa nas najemodajalce država ščiti? Aja, samo z davki... ups...to je obveznost, ne zaščita...
aljoteam
02. 12. 2024 14.04
+1
Tale članek je potrebno brati z rezervo.
bananos
02. 12. 2024 14.04
+3
To je zopet ena umetnica, ki čaka, da ji bo vse zastonj z neba padlo. Če jaz kupim stanovanje za svoj denar, lahko jaz zahtevam kakršnekoli podatke od najemnika. Če mi jih ne nudi...čao. Saj je očitno dovolj najemnikov...
SAMO JEZNI
02. 12. 2024 14.06
RevenKapitalist
02. 12. 2024 14.07
Ce ti jaz prinesem denar ti nimas kaj sprasevat in se brigaj zase, pa davke placuj.
Darko32
02. 12. 2024 14.00
+3
Tukaj vidimo, da si nekdo predstavlja po domače kaj lahko vzame v najem ali na kredit. Kdor se pogovarja z ostalimi po Eu vidi nekaj drugega in to je, da vsepovsod preveri lastnik stanovanja kaj oseba dela in ali lahko plača najemnino. Tudi bančno garancijo mora dobiti. Bodimo pošteni in realni, da to, kar si posamezniki predstavljajo pri nas je presegl ovse mere dobrega okusa. Videl sem primer pri nas, kjer je tip vzel stanovanje v najem in prvi mesec je res plačal najemnino in potem pa ni hotel več plačevati in je nakladal kako ima dovolj dohodka. Bil je navaden mutibatič. So tudi primeri, kjer podnajemniki so nabili stroškov v nebo in niso hoteli plačati, čeprav je dokazano, da so jih sami povzročili. Potem pa ko je potrebno plačati še najemnine niso hoteli plačati. Zato je potrebno biti izredno previden pri tem in tukaj vidimo, da na tej točki delajo vsi po Europi, da preverijo finančno stanje podnajemnika z ciljem, da nebo slučajno kakšen mutibarič. Žal ljudje več ne zaupajo nikomur.
Mr Nobady
02. 12. 2024 13.58
+0
Jaz se približujem 30 in živim pri starših, plačujem položnice, za hrano.. Saj če bi bile najemnine cenejše, bi z veseljem šel drugam, ker je grozno živeti pri starših, senilnih starih hudičeh. Včasih razmišljam, če bi šel živet v kakšno malo najemniško sobico, pa čeprav z skupno kopalnico in kuhinjo.
fljfo
02. 12. 2024 14.00
+1
S punco delita pol pol, pa se mogoče še da...Pa ni nujno, da morata biti glih v Ljubljani
METKA102
02. 12. 2024 14.00
+3
Kaj pa ce te senilni hu....postavijo pred vrata?
Trapon
02. 12. 2024 14.02
+2
jazpatipažidanamarela
02. 12. 2024 14.06
Mogoče je čas, da začneš delati na tem, da boste postali najboljši prijatelji. :)
jazpatipažidanamarela
02. 12. 2024 13.58
+2
Če bi država zaščitila najemodajalce , bi se med njimi na tržišču pojavilo veliko takšnih, ki so normalni. Tako pa stanovanja oddajajo takšni, ki vedo kako težavnega ali poštenega najemnika spraviti iz stanovanja kadar se mu zahoče. Normalni najemodajalci se bojijo neplačevanja najemnine in namernega povzročanja škode na stanovanju.
jazpatipažidanamarela
02. 12. 2024 14.03
+1
Sicer je treba dandanes tako kot pri iskanju zaposlitve tudi pri oskanju najemniškega stanovanja poiskati veze in poznanstva. Drugi nasvet je, da imata čimveč otrok, da bosta čimvišje na listi za neprofitno stanovanje in se obesita na socialno. saj za prejenje socialne, če imaš otroke, ni pogoj iskanje zaposlitve. Odločiti se morata samo kaj prevaga: kariera ali potomci.
jazpatipažidanamarela
02. 12. 2024 14.07
Verus
02. 12. 2024 13.58
+3
To je "novica" v stilu, kako ima 90% slovencev kao 30 000 € Prihrankov na banki, potem si pa ti revež, ki to bereš misliš "stari jaz pa komaj mesec skozi spravim". RESNICA JE, da si ti večina, samo mediji NON-STOP rišejo podobo sveta, ki ne obstaja. Kar čudi je to, da v teh istih medijih delajo ljudje kot jaz in ti, in ti ljudje pišejo take nebuloze, da ne moreš nikakor ujet "njihov svet" s svojim. No, za tolažbo, tudi paznik v taborišču je bil običajno povsem preprost človek, celo iz istega kraja kot tisti, ki so bili zaprti. Mediji so rak-rana družbe.
user0274732
02. 12. 2024 14.01
+1
Sepravi večina mladih v resnici IMA svoje stanovanje?
Trapon
02. 12. 2024 13.57
+4
Vsak ki išče stanovanje je predrago,vsak ki ga oddaja je prepoceni!!!! To je to in davek na nepremičnine bo samo dvignil najemnino!!! Vzemi ali pusti je to.
Perrun
02. 12. 2024 14.02
+1
Ampak na dolgi rok bo edino davek preprečil, da ljudje kupujejo stanovanja kot naložbo.
Perrun
02. 12. 2024 13.57
+4
Mah dokler bodo špekulantje in zdravniki pokupili vsa stanovanja, bo tako kot je. Nujno uvesti nepremičniski davek, ki mora biti grozno visok za vsako ne-prvo nepremičnino.
Mala Dana
02. 12. 2024 13.56
+4
Slovenija ne poskrbi za mlade slovenske družine, za kogarkoli drugega rajši kot za njih. Kako je možno, da nimajo pri prošnjah za neprofitna in socialna stanovanja absolutne prednosti Slovenci?
13klu?
02. 12. 2024 13.54
+6
Res žalostno. Po osamosvojitvi smo večino stanovanj po mestih po jazbinskovem zakonu za drobiž prodali priseljencem iz juga. Zdaj so gospodarji teh stanovanj in mastno služijo z imovino ki smo jim zgradili in podarili Slovenci.
Victoria13
02. 12. 2024 13.52
+7
Torej najemnika ne smeš vprašat nič in oddat stanovanje vredno 300000 na lepe oči! A vam, da banka kredit na lepe oči? Verjetno jim morate posredovat podatke o plači, statusu, zaposlitvi pa ne gre o kreditu v vrednosti 300000 ampak o veliko, veliko manjših vsotah!
Morgoth
02. 12. 2024 13.52
+0
Glede vsega tega kar se trenutno gradi me zanima ali se je kdo vprašal ali bodo spet vse pokupili bogataši kot investicije in bodo prazna ali pa jih bodo v najboljšem primeru oddajali po oderuških cenah? Tisto kar bodo oddajali, bodo oddajali slovenskim družinam ali prišlekom?
SAME KLOBASE
02. 12. 2024 13.52
+2
Poter no bi bilo malo uredit ta pravila kaj je pravica in dolžnost najemodajalca in kaj je prepovedano. Seveda pa tudi kaj je dolžnost in kaj je pravica najemnika. V vsakem PRIMIRU ima najemodajalec pravico vedeti kje dela najemnik in kakšen je njegov dohodek da se lahko opredeli če je sposoben plačevati. Vsak najemnik pa bi bil dolžan podpisati bančno gerancijo za najemnine. Vse bi bilo lažje če so pravila zakonsko postavljena za obe strani.... Ker vsi vemo zelo veliko je pokvarjenih najemodajalecov in tudi zelo veliko pokvarjenih najemnikov. Po mojem mnenju bi moralo biti vsako stanovanje pregledano od primerne ustanove ki bi izdala potrdilo o kvaliteti in sposobnosti za bivanje in ob pozitivnem izidu tudi posredovat fursu da je stanovanje v najemu s tem bi tudi preprečili črno oddajanje in tudi fiktivne pogodbe o malem nanemu
Verus
02. 12. 2024 13.54
+1
PRIJAVLJAJTE LJUDI, pa bo vsak lahko plačal, ker bo lahko uveljavljal subvencijo. Nehajte krast eni od drugih, nehajte bit sovražnik ljudem, pa bo za vse dost!
Verus
02. 12. 2024 13.50
+11
Kdaj bomo uzakonili prepoved objavljanja GOLIH LAŽI v medijih? V tej novici se dobesedno zmišljujejo in zavajajo javnost. In spin je tako kompleksen, da želi vsiliti misel, kako je najem za 1000 € ugoden. V medijih delajo ljudje, ki niti za trenutek ne pomislijo "kaj če bo enkrat laž, ki jo pišem prišla za menoj"? Enako velja za politike. In potem se govori o medijski svobodi? Sreča, da sem nihče, ker bi tenko piskali. Jaz bi prvo uvedel zakon odgovornosti, novinarji bi morali ob vsaki odkriti laži javna opravičila pisat oz. glede na medij delovanja tudi opravičilo. Če lažeš na TV, se opravičiš na TV, če lažeš v časopisu, se opravičiš v časopisu. KAKO VAS NI SRAM TOLIKO LAŽI V JAVNOST PLASIRAT in toliko spinov delat.
Verus
02. 12. 2024 13.52
+1
Napletejo vam zgodbo, vi se fokusirate na neumnosti, vmes se pa vsili ideja o tem, da je 1000 € najem "svetovno ugoden". Naivnosti ljudstva ni meja.