Slovenija

'Po ogledu nama je najemodajalec rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'

Ljubljana, 02. 12. 2024 12.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min

Mlad par, ki išče prvi skupen dom. Na oglede stanovanj hodita že slabo leto, v tem času pa sta se srečala z grozljivimi, čez čas že naravnost absurdnimi situacijami. Ko sta morala denimo na ogledu stanovanja izpolniti vprašalnik o delovnih mestih, najemodajalec pa ju je neposredno vprašal po višini plače. "Saj ni treba odgovoriti, ampak vsi ostali so mi povedali," jima je rekel. Še bolj jima bo v spominu ostal primer, ko je najemodajalec po koncu ogleda mimogrede omenil, da v stanovanju sicer živi še ena oseba, "ampak je zelo tih, sploh ga ne bosta opazila".

"Najemniki smo v Sloveniji prepuščeni sami sebi, saj država trga ne regulira. Cene so previsoke, stanovanja pogosto nekakovostna ali povsem neprimerna, bivanje pa negotovo in nepredvidljivo," pravijo v Inštitutu za študije stanovanj in prostora, ki vodijo tudi spletno stran Najemniški SOS, kjer opozarjajo na neznosno negotovost in nedostopnost bivanja. 

Tam posamezniki lahko opišejo svoje zgodbe, ob branju pa bo marsikoga stisnilo. Sicer pa večini, ki nima lastniškega stanovanja, njihove spletne strani sploh ne bi bilo treba odpreti, saj se z grozljivim in zaskrbljujočim stanjem na najemniškem trgu (tudi nepremičninskem trgu) soočajo bodisi sami bodisi pa poznajo vsaj koga, ki ima kakšno neprijetno ali čudno izkušnjo. 

Govorili smo z mladim parom, ki je prav zaradi skrbi, da zaradi tega, ker sta delila zgodbe, tudi v prihodnje ne bi dobila stanovanja, želel ostati anonimen. Povedala sta, da si želita začeti skupno življenje, zaradi bližine dela pa želita najeti stanovanje v Ljubljani. "Cene v Ljubljani so se nama zdele nore – majhna, pogosto tudi stara in ne ravno najbolje ohranjena stanovanja stanejo med 700 in 1000 evri na mesec, plus stroški. Zato sva skušala najti kaj v okolici, ampak je razlika v ceni minimalna, hkrati bi pa več denarja zapravila za bencin in porabila veliko več časa, da bi prišla na delo," sta povedala in dodala, da bi se v Ljubljani na delovno mesto lahko vozila s kolesi. 

Ljubljana
Ljubljana FOTO: Shutterstock

Čeprav sta mislila, da bosta stanovanje gotovo našla v roku nekaj mesecev, sta po dobrih 9 mesecih in več kot 15 ogledih še vedno brez strehe nad glavo. "Najprej sva mislila, da bova lahko še izbirala, kakšno stanovanje nama je všeč, pa sva hitro ugotovila, da sva pravzaprav midva tista, ki se morava na nek način izkazati, da bova izbrana," je povedala partnerka. Na srečo lahko v času iskanja bivata pri starših, čeprav si tega ne želita, vendar pa si ne predstavljata, kako je tistim, ki v času iskanja nimajo kam iti. 

Večkrat se jima je zgodilo, da so bili ogledi razpisani za več dni. "Končno sva našla stanovanje, ki je bilo vsaj enosobno, več kot 35 kvadratov veliko in cena se nama je zdela sprejemljiva, zato sva se takoj prijavila," je povedala, a na žalost se ni izšlo, kot sta želela. Ker so bili vsi četrtkovi termini za ogled že polni, bi morala na vrsto priti v petek. "V četrtek zvečer sva dobila odgovor, da je stanovanje že oddano," sta povedala. 

"Potem naju je vedno skrbelo, če bova sploh prišla na vrsto za ogled," je povedal partner, partnerka pa je dodala, da jo je kar stiskalo, ko je na družbenih omrežjih pod oglasom videla število komentarjev. "Včasih se nabere po 30, 40, celo 50 komentarjev ljudi, ki bi radi prišli na ogled. No, nekateri pišejo, da je cena nora ali previsoka. Čeprav se strinjam, streho nad glavo vseeno potrebujeva," je potožila. 

'Ob koncu ogleda nama je rekel, da sicer v stanovanju še nekdo živi'

Ena bolj norih izkušenj se jima je zgodila poleti, ko sta šla na ogled dvosobnega stanovanja v bližini ljubljanskega BTC-ja. "Zdelo se nama je, da sva zadela na jackpotu. Cena je bila odlična, mislim, da 700 evrov plus stroški, torej med cenejšimi. Stanovanje je imelo dolg hodnik, na desni strani je bila spalnica z velikim balkonom, še ena vrata naprej je bila manjša kuhinja s sedežno, na koncu hodnika pa je bila kopalnica," razlaga partner in pove, da sta se z lastnikoma takoj ujela, saj so delali v podobni industriji. 

"Jedilne mize sicer ni bilo, je bil samo pult z dvema stoloma, ampak se nama je zdelo to za ta denar dobro. Sva se spogledala in si namignila, da je to to. No, potem pa je lastnik rekel, da ima to stanovanje še eno manjšo posebnost," razlaga partner. Partnerka je zmajala z glavo in dodala: "Manjšo posebnost, ja". 

Najemna pogodba
Najemna pogodba FOTO: 24ur.com

 

Lastnik stanovanja ju je spomnil, da so bila na levi strani hodnika še ena vrata. "No, tam je še ena soba. In tam še nekdo živi. Ampak je zelo redko v stanovanju, pride bolj pozno zvečer, skoraj neopazen je," jima je rekel. "Jaz sem mislila, da imamo pač skupen hodnik, ampak da ima on svojo kuhinjo in kopalnico," pove partnerka, najemodajalec pa jima je rekel, da bi si z njim delila kuhinjo in kopalnico. 

"Ko zdaj pomislim, se mi zdi to res noro, ampak takrat sva bila tudi že na nekaj ogledih in sva se na poti iz stanovanja, ko sva hodila do avta, prav spraševala, če bi naju to res sploh motilo. Seveda bi naju," pravi partner in dodaja, da če bi prej vedela, da v stanovanju še nekdo živi, na ogled sploh ne bi šla. "V bistvu je bila to res potrata časa, hkrati pa naju je spravilo v še večjo stisko," nam je zaupala partnerka in dodala, da sta še imela upanje. 

Anketni vprašalniki z osebnimi vprašanji, tudi o višini plače

V spominu jima bo večno najbrž ostal tudi ogled na območju Šiške. "Prišla sva v stanovanje, najemodajalec pa nama je rekel, da ima res veliko povpraševanja in naju posedel," pravi partnerka in pojasnjuje, da je moški v roke vzel vprašalnik in ju začel "anketirati". Med drugim ju je vprašal po zaposlitvi, nato pa ju vprašal še, kakšni plači imata. Rekel jima je, da jima sicer ni treba povedati, a jima dal jasno vedeti, da ostali so povedali in da bo odločitev glede tega, kdo bo dobil ključe, odvisna tudi od tega odgovora. 

"Še en nama je rekel, da je nekdo drug že ponudil višjo najemnino in naju skušal prepričati, da bi kot na dražbi tudi midva ponudila več, še en je rekel, da bo dal stanovanje tistemu, ki se je pripravljen vseliti takoj in plačati najemnino že za tekoči mesec, čeprav smo bili že desetega v mesecu. Skratka, res je noro," nam je še zaupala sogovornica. "Saj slišiva tudi pozitivne zgodbe, ampak te gredo večinoma prek poznanstev. Če nekdo nekoga pozna, ki ravno oddaja, potem se da dogovoriti za dobro ceno, ker so tudi najemodajalci pomirjeni, ker vedo, kdo bo bival v njihovem stanovanju. Če pa ne poznaš nikogar, potem pa si prepuščen tem, bi rekla, zanimivim izkušnjam," je še povedala. 

"V trenutnem stanovanju imaš trimesečni odpovedni rok, v novem stanovanju pa želijo, da začneš plačevati takoj. Tako da tri mesece dvojno najemnino plačuješ. Kako je to normalno?" je anonimna ženska zapisala na portal Najemniški SOS.

Par, s katerim smo govorili, še zdaleč ni edini, ki se sooča s takšnimi situacijami. Svojo zgodbo je na portalu najemniški SOS delilo še več parov, eden od njih je zapisal, da v "rodnih letih" doživlja močno stisko. "Pogodbe se večinoma pišejo do enega leta, midva pa bi si želela ustvariti družino, a si je ne, saj bi to potencialno pomenilo, da bi se morala v visoki nosečnosti izseliti iz najemniškega stanovanja in poiskati nekaj novega. Po možnosti z novorojenčkom. To se nama kot bodočima staršema zdi zelo neodgovorno," sta zapisala.

Kot pravita, že nekaj let čakata, nabirata denar in upata, da cene padejo. "K staršem ne moreva. Stanovanjski sklad je tudi gluh za take zadeve. Najemodajalci na ogledih sprašujejo, ali načrtujeva družino, ali sem noseča, kdaj bom noseča, komentirajo, da trisobno stanovanje ni primerno za otroke," je naštela. Opomnila sta še, da imata trimesečni odpovedni rok, pri novem najemu pa želijo, da začneš plačevati takoj. "Tako da tri mesece dvojno najemnino plačuješ. Kako je to normalno?" sta se vprašala. 

Katere so najbolj pogosto kršene pravice najemnikov?

Ne le z iskanjem stanovanja, številni imajo nato velike težave tudi med najemom. Maša Hawlina z Inštututa za študije stanovanj in prostora pravi, da je kar nekaj pogostih kršitev pravic najemnikov. "Pogosto ljudje stanovanja najemajo brez pogodbe," pravi Hawlinova in dodaja, da so tako veliko bolj ranljivi, saj ni nič natančno določeno na papirju. Pojasnila je, da prav zaradi stanja na trgu veliko ljudi pristane na najem brez pogodbe, saj ne vidijo druge rešitve in bi sicer morda ostali brez strehe nad glavo. 

Kot pravi, pogosto najemodajalci v pogodbo zapišejo tudi drugačen znesek najemnine, kot ga najemniki potem dejansko plačujejo. "Na ta način želijo najemodajalci prihraniti denar na davkih," je pojasnila, a dodala, da na ta način najemnine ostajajo visoke in da je pogosto višje, kot je videti na papirju. Po njenih besedah se veliko najemnikov tudi ne zaveda, kateri stroški padejo nanje in kaj bi morali pokrivati najemodajalci, kot primer je navedla rezervni sklad. 

Priročnik za najemnike, ki ga je izdal Inštitut za študije stanovanj in prostora.
Priročnik za najemnike, ki ga je izdal Inštitut za študije stanovanj in prostora. FOTO: Inštitut za študije stanovanj in prostora

"Velikokrat se zgodi, da najemodajalci zadržijo varščino in pri pregledu stanovanja ne upoštevajo obrabe stanovanja, ki nastane zaradi dejanske uporabe," je povedala in razložila, da se to lahko razreši na sodišču, a da gre za zasebno tožbo in da čeprav na koncu dobiš povrnjene stroške, morajo najemniki denar vseeno založiti, številni pa ga nimajo dovolj in zadevo raje "požrejo". 

Kot pravi, številni najemniki živijo v slaboh pogojih. "Govorimo o vlagi in plesni. Nekateri pogoji so povsem nevzdržni, najemodjalaci, ki so dolžni za stanje poskrbeti, pa so neodzivni," je pojasnila in brez dlake na jeziku pripomnila, da inšpekcija zelo slabo deluje oziroma ni učinkovita. "Po eni strani zato, ker nimajo dovolj pooblastil, po drugi strani pa zato, ker so tudi kadrovsko podhranjeni," je povedala. 

Kako bi stanje lahko izboljšali?

V Inštitutu za študije stanovanj in prostora pravijo, da ozaveščanja o naših pravicah tako rekoč ni, situacija pa da je iz leta v leto slabša. Ključno se jim zdi torej v prvi vrsti obveščanje najemnikov o njihovih pravicah. V ta namen so pripravili tudi Priročnik za najemnike/-ce, v katerega so priložili primer najemne pogodbe. 

V priročniku odgovorijo na vprašanja, kot so:

Kakšna naj bo najemna pogodba?
Ali lahko nepremičninska agentka zahteva plačilo provizije za posredovanje?
Kaj moram storiti, če ugotovim, da ima stanovanje napako?
Ali lahko najemodajalec kadarkoli dvigne najemnino?
Kako prodaja stanovanja vpliva na moje najemno razmerje?

Ali mi lastnik lahko prepove prijavo začasnega ali stalnega prebivališča?
Ali lahko lastniki brez najave in pogosto vstopajo v stanovanje?

Celoten priročnik je brezplačno na voljo na njihovi spletni strani, nudijo pa tudi brezplačno svetovanje najemnikom. Na spletni strani je naveden tudi seznam kontaktov institucij, na katere se še lahko po pomoč obrnejo najemniki. Na podlagi analize spletnih oglasov, individualnih svetovanj, pridobljenih pričevanj iskalcev stanovanj in najemnikov ter analize dostopnosti stanovanjskega trga so pripravili tudi poročilo o kršenju pravice dostopa do primernega doma.

V Inštitutu verjamejo, da je dostop do primernega stanovanja temeljna pravica, ki predstavlja osnovo za dostojno življenje ter omogoča uveljavljanje vseh drugih temeljnih pravic. Hawlinova je navedla nekaj predlogov, ki bi pomagali rešiti trenutno stanje na najemniškem trgu. Izpostavila je, da trenutno sploh nimamo pregleda nad tem, koliko stanovanj se oddaja dolgoročno, koliko stanovanj je namenjenih turističnemu oddajanju in koliko stanovanj je morda praznih."Pa tudi pregled cen najema. Lahko bi se uvedlo kapico na dvig najemnin, denimo, da se lahko najemnina v desetih letih dvigne za največ 20 odstotkov, ali kaj podobnega, kar lahko vidimo v tujini," je povedala. 

Priročnik za najemnike
Priročnik za najemnike FOTO: Inštitut za študije stanovanj in prostora

"Nujen bi bil nadzor," je poudarila kot še eno ključno rešitev. Kot že omenjeno, inšpektorat namreč ne deluje učinkovito. "Odlično bi bilo, če ne bi inšpektorji stanja preverjali samo, kadar so poklicani, ampak da bi se recimo odzvali na kakšen oglas in šli na ogled stanovanja, še preden se to odda," je predlagala. 

Pozdravila je tudi progresivni davek na drugo in tretjo nepremičnino, ki ga obljublja premier Robert Golob. Na ta način bi morda več ljudi razmislilo o podaji stanovanja namesto o oddajanju. Prav tako bi želeli več neprofitnih najemnih stanovanj. Hkrati se jim na Inštitutu zdi smiselna uvedba omejitev oddajanja stanovanj v turistične namene. 

Izjemno pomembna pa se jim zdi tudi vzpostavitev standarda. "Da bi točno določili, kakšno mora biti stanovanje, da je primerno za bivanje oziroma za oddajanje, ne pa da se lahko odda vsako luknjo in klet," je še povedala. 

Po mnenju Inštituta slovenski stanovanjski trg odločno zaznamuje pasivna stanovanjska politika, "ki premožnim omogoča izkoriščanje stanovanj za kovanje dobičkov, vsem ostalim pa izredno otežuje dostop do primernega doma". V okviru poročila so osvetlili tudi problem diskriminacije najbolj ranljivih skupin na najemnem trgu – priseljenci, mlade družine, LGBTQ+ osebe, osebe z oviranostmi. 

Poročilo bodo predali pristojnim ter od odgovornih zahtevali odgovore in ukrepanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (465)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vselepo
03. 12. 2024 14.22
+5
A mogoce se Golob z Tino zivi v tem stanovanju, nekam tiho je zadnje tedne, kot da so novinarji dobili prepoved pisanja, kot v času kumunizma, enopartijski socialisticni sistem...............
sosed5
03. 12. 2024 12.36
+5
Lastnina je ustavno varovana kategorija. Torej, ce zelim oddajat stanovanje, bom postavil svoje pogoje. Lahko jih sprejmes, ali ne!. Zakaj je tako? Ker, ko zacne najemnik nagajat (ne placuje stroskov, najemnine, ne skrbi za inventar, in še in še je varovan kot kocevski medved. Torej je treba stvari poenostavit. V pogodbi, ki mora biti overjena, mora biti vse jasno in razumljivo napisano (obveznosti in pravice OBEH strani). In bomo z veseljem, brez strahu za svojo lastnino, oddajali stanovanja, kako in pod kakimi pogoji pa naj doloca trg. In drzava naj krsitelje lastnike kaznuje, (predvsem furs naj odigra svojo vlogo) s kaznimi, ki bodo bolele in bodo vzgojne za vse najemodajalce. In bomo posteni najemodajalci in najemniki nedvomno zadovoljni.
Biba leze biba gre
03. 12. 2024 10.37
+14
Jaz sem se pred 21 leti morala odseliti od doma, ko sem bila stara 19 let. Nisem imela možnosti, da bi ostala doma. Zato sem morala najemati stanovanja naslednjih 11 let. V tem času sem naletela na čudne najemodajalce, ki so preveč vstopali v polje zasebnosti najemnika. To je mišljeno, da je lastnica vstopila v nepremičnino in začela prestavljati po hladilniku kozarce za vlaganje, do tega da je prinesla lavor in ga položila v lijak in zahtevala, da pomivam posodo v tem lavorju, do premeščanja mokrih oblačil po sušilu iz enega konca sušila na drugi konec sušila. Drugi lastnik ni dovolil obiskov, brskal po osebnih predmetih v nepremičnini, ko mene ni bilo doma. To so nesprejemljive stvari in tukaj bi morali zakonsko kaznovati lastnike, ki vstopajo v nepremičnino brez dovoljenja ali vednosti najemnika. Danes 20 let kasneje kot nepremičninski strokovnjak kot cenilec za nepremičnine in nepremičninska agentka. Vidim pri svojem delu razne mlade, ki bi zahtevali luksuz za katerega mislijo, da ta spada pod osnovne pravice. Nimajo osnovnih manir. Zato mislim, da bi morali uvesti zakonodajo, ki bi na določenem področju omejila najemodajalce pri poseganju v zasebnost najemnika in omejila najemnike, ki bi posegala v pravice najemodajalca. Na primer prepovedala bi kajenje v nepremičnini, ki bi jo najemnik najel. Prav tako bi bilo smiselno, da lahko lastnik nepremičnine odjavil stalno prebivališče najemniku, če tam več ne živi. Ne da ima lastnik zvezane roke pri tem, da ne more odjaviti stalnega prebivališča osebi, ki je ni več v stanovanju.
JohannDoe
03. 12. 2024 10.51
+6
Jap. Dokler pa bomo imeli v politiki populiste, ki bi namenoma samo drek mešali in "kurili" te ali one, bo tako. Sedanja vlada je lep primer populizma, ki v tretje leto samo "kuri" in podžiga folk, počne sploh in stori pa bore malo (kar je na koncu še dobro).
Japa Jade
03. 12. 2024 11.12
+8
Biba : o vstopu v stanovanje govori 94. člen Stanovanjskega zakonika (SZ-1). Kar se kajenja tiče, najemnika ne moreš omejiti. Bo pa stanovanje potrebno prebeliti ali pa še kaj, ker bo smrdelo po cigaretnem dimu, za kar pa varščina ne bo zadostovala. Enostavno se kadilca pač ne vzame za najemnika.
Zanzibar1
03. 12. 2024 13.36
+2
Biba, škoda, da si nepremicninska agentka, če ne veš, da te lahko lastnik takoj objavi iz naslova, ko ti poteče najemna pogodba. Preverjeno. In tudi prijavi lahko sam koga hoče na naslov svojega stanovanja. Sem bil najemnik v stanovanju in se prijavil, pa sta bila prijavljene še dve osebi, ki nista živeli v stanovanju in sta bile neke sorodnice od lastnika. Ti kot najemnik se pa lahko za stalno prijaviš na naslov najemnega stanovanja na podlagi najemne pogodbe. Ko ti pogodba poteče pa te lahko vsak lastnik objavi brez tebe.
Duh8
03. 12. 2024 10.27
+2
Z nerealnimi zahtevami in pogoji onemogočate najem mladim. Priselili se vam bodo pa taki sposobni,da se jih cel lajf ne boste naveličali. Isto kot službe. Službo danes dobi tisti, ki je tiho,dela 15 ur na dan in ima vizo. Kaj bo čez 30,40 let pa itak noben ne razmišlja
Duh8
03. 12. 2024 10.24
+3
Pa boste potem komentirali kako so mladi nesposobni priti do stanovanja, ki na m2 stane 6000 e
Duh8
03. 12. 2024 10.23
+1
Smeh bo čez par let,ko boste lastniki stanovanj,ki ste jih itak dobili po neki čudni poti,imeli za sosede same albratose. Še prosili in želeli si boste,da se pojavi kak mlad par,ki bi najel nepremičnino.
JohannDoe
03. 12. 2024 10.28
+5
Ti ne boš imel zaradi tega nič bolj stanovanja. Albatrosti že sedaj kupujejo in najemajo stanovanja. In mladi pari jih že sedaj imajo za sosede ali pa ne dobijo zaradi njih. Torej čemu se priželjivo veseliš tega? Iz gole fovšije?
JohannDoe
03. 12. 2024 10.23
+3
@carpe Če imaš malo morje migrantov (zakonitih), ki iščejo stanovanja v mestu. Če imaš tudi domačine, ki iščejo stanovanja v mestu. Če stanovanj ni... bodo cene visoke in šle v nebo. Me zanima kako boš ti "z ustavo" ali "zakonom" predpisal najvišjo najemnino in kako s tem rešil pomanjkanje. Država ima druge mehanizme, recimo da sama gradi stanovanja in zadosti potrebam, da ustvari pogoje da jih drugi gradijo, da ustvarja pogoje na periferiji, da postane ta bolj zanimiva za bivanje in se povpraševanje bolj razporedi, da omeji in bolj regulira priseljevanje, če je to v njenem interesu, in podobno.
carpe_diem41
03. 12. 2024 10.10
+9
Očitno mnogi niste brali Ustave, ali pa ta ne velja več. Streha nad glavo bi naj bila ena izmed osnovnih človekovih pravic. Država bi morala poskrbeti za to in urediti trg nepremičnin. Nepravično je, da se neprofitna stanovanja dodelijo tistim, ki prejemajo več kot zadostne dohodke in bi si lahko nepremičnino kupili sami. Mnogi si slednjega ne morejo privoščiti, zato bi morala država poskrbeti in preveriti dejansko stanje, ker mnogi trenutno izkoriščajo sistem, ki jim to omogoča. Kar se pa tiče višin najemnin. Plače imamo balkanske, infrastrukturo balkansko, mentaliteto balkansko, najemnine pa bi kasirali, kot da gre za območje ob Central Parku v New Yorku. Država bi morala absolutno omejiti višino najemnin. Ni pa logike prav nobene, da nekdo plačuje za najem stanovanja po 800,00 EUR, medtem ko je pri Banki Slovenije ocenjen kot kreditno nesposoben. Tu bi bilo treba marsikaj spremeniti. Tudi bančno politiko, a kaj, ko vemo, da so banke podaljšana roka globalistov in popolnoma v njihovih rokah, ti pa za "malega človeka" nikoli ne bodo naredili nič dobrega. Najem je metanje denarja skozi okno. Vem, nekje moraš živeti, a če nimaš druge izbire, je boljše, da ostaneš še pri starših, kolikor se da dolgo, varčuješ in potem kupiš nekaj svojega. Če plačuješ tako visoko najemnino, tako nimaš v nobenem primeru nekega življenja, ker ti ne ostane nič, če si sam, pa tudi če si v dvoje, gagaš na polno, brez najemnine pa vsaj nekaj privarčuješ.
NotMe
03. 12. 2024 10.44
+4
Da, v ustavi je pravica do strehe, se pravi, imaš pravico, da si jo kupiš. Tako, kot je zapisana pravica do lastnine, imaš pravico nekaj zaslužiti in imeti. Po tvojem imam torej pravico do lastnine slike Ivane Kobilce?
majmun11223344
03. 12. 2024 09.58
+8
Zanimivi komentarji,sploh od tistih ki so tocili solze ko je Titej umrl,pol pa so po jazbinskovem zakonu za 15.000 mark kupovali stanovanja.
Slovenec81
03. 12. 2024 09.38
+6
Moja nepremičnine, moja odločitev kdo bo notri živel in koliko bo plačeval. Nihče nima pravice mi diktirati o čem, pa naj se postavijo na trepalnice. Ni pa denarja na svetu, da bi vanj namestil migrante....raje ostane prazno
JohannDoe
03. 12. 2024 10.12
-4
Tvoja odločitev, vsekakor. Se moraš pa pri tem držati zakonov kot vsi ostali. Razen, če si anarhist. Potem mogoče šenkaj umetnikom pa pojdi živet v komuno.
Uškakola
03. 12. 2024 09.26
+13
Levaki, Komunisti, socialisti vedno razmišljajo o tujem denarju, tujih žuljih, tujih dosežkih in tuji lastnini kako bi delili upravljali sami pa ne ustvarijo ničesar samo jezik otresajo, to je problem družbe ..Ta primitivni del družbe len ko star fuks..je večni problem Slovenskega okolja..
Japa Jade
03. 12. 2024 09.34
-8
Spet eden, ki se ima za nekaj več, dej pojdi na NORO24, tam te bodo zelo veseli.
totnhem
03. 12. 2024 09.38
+3
Boljše že na novo 24 kot pa tebe pa s Jankom pa TVOJO LJUBEZNIJO Kučanom.
ares1976
03. 12. 2024 09.12
-1
Uff koliko nekih najemodajalec je tu.. Haha.. Vsi proti avstrijskem sistemu.. Zakaj že? Pa toliko hvalimo vse drugo to pa grajamo.. Treba bo res uvesti davek na nepremičnine.. Tako kot imajo v EU in Švici.. Pa bo hitro rešeno vse..
felixkp
03. 12. 2024 09.59
+8
ares1976...davek se že plačuje, če ne veš.
Zanzibar1
03. 12. 2024 13.51
+0
Felix, ta davek je premajhen. Pejd na Floridi ali švico pa boš videl kakšen je ta davek. Pa ti lastniki tam niso prišli do stanovanj z jazbinškovim zakonom.
a.kralj1994
03. 12. 2024 09.01
+7
Verjamem, da so opisani primeri ekstremi in takšnih skorajda ni na trgu oddajanja nepremičnin...seveda pa so danes ljudje v skrbeh za svoje nepremičnine, saj po svetu hodi vse več čudnih ljudi...vam pa povem, kako je npr.Nizozemska posegla v svet nepremičnin...kot prvo - vsaka nepremičnina, ki se oddaja ali prodaja, mora biti vidno označena navzven, da je oddaja ali prodaja in mora biti dobro, vidno označeno, da se že na daleč vidi, kaj je z prazno nepremičnino...drugo - trg so prevzele agencije za posredovanja pri nepremičninah in ti, kot fizična oseba ne moreš kontaktirati direkt lastnika, temveč agencijo, ki jo seveda nekaj malega plačaš, da ti poiščejo želeno nepremičnino, da te potem lahko pošljejo na ogled in če si izbran med vsemi ogledniki za najem, potem spoznaš lastnika, pa še to ni nujno...je pa res, da ti agencije poberejo vse potrebne podatke o tebi (višina plače, kje imaš službo, si samski ali družina, si tujec ali domačin, itd) in oni na osnovi tega tudi vidijo, kakšno (velikost in za koliko denarja) nepremičnino sploh lahko najameš...in tisti, ki ima dosti denarja in urejen status, bo seveda lažje dobil nepremičnino...torej iskanje nepremičnine se lahko kar precej zavleče in jo ni možno pridobiti na hitro...zdej se je pa treba vprašati, kateri sistem je boljši - naš je precej liberalen, preprost in zelo dostpen, saj lahko komuniciraš z lastnikom nepremičnine in se kaj hitro lahko tudi dogovoriš, medtem, ko je sistem na Nizozemskem reguliran in težje dostopen...
Kmječki Poba
03. 12. 2024 09.00
+5
Spet žrtve jamrajo, js bi tut lahko jamral, da si ne morem kupit nov avto na lizing, trojček tv internet, smučarske karte, čikov... imam raje 2 stanovanji 😎
Qork
03. 12. 2024 08.48
+7
Pa sja te noben ne sili da gres v najem. Odreci se kaksnemu dopustu malo slabsi avto, pa si naredi sam. Vzemi malo kredit. Pa seveda bi zivel v Ljubljani, pa ne rabis avtomobila ne rabis nic. Ja samo to pa nekaj stane. Ja smao ce si v kreditu pac ne mores vsega drugega met pa po svetu potovat. Ce si pa se odlocil za svobodno zivljenje kvazi intelektualca, pa sprejmi tudi vse minuse. Seveda so izjeme k tem pravilom tistih ne naslavljam.
luksi123
03. 12. 2024 08.44
+11
V Ljubljani je čisto dovolj ponudbe, da bi si lahko našla spodobno stanovanje, res pa je, da to ni zastonj. Zdaj se skuša na vsak način očrniti sobodajalce, kot da so glavni krivci za vse probleme. Ti isti, ki se tukaj prikazujejo kot žrtve objavljajo na instagramu fotografije super hitrib avtomobilov, luksuznih potovanj in kosil v prestižnih restavracijah, za stanovanje jim pa zmanjka🤣 In najlažje je protestirati in zahtevati pravice, hkrati pa ne vložiti popolnoma nič. Treba je vedeti, da so sobodajalci ta stanovanja kupili, jih opremili in jih tudi vzdržujejo, od tega pa seveda pričakujejo določen zaslužek. To je približno tako, kot da bi se neka skupina odločila, da je zastonj elektrika ustavna pravica in začela za to protestirati. Pa dajmo potem lastnikom sončnih panelov omejiti prodajo elektrike na 2 meseca, vse ostalo bodo pa zastonj razdelili med narod. Me prav zanima, kako bi elektrooligarh reagiral na tak predlog...
Kmječki Poba
03. 12. 2024 09.02
+9
Pravico do stanovanja si eni malo drugače predstavljajo. To za njih ne pomeni, da si lahko sami kupijo ali zgradijo (kar si lahko). Za njih to pomeni da jim morajo drugi zgradit in da jim stanovanje pripada zgolj ker obstajajo.
NotMe
03. 12. 2024 09.03
+10
Povsem res. Poznam dva taka, skoz jamrata kako drag najem, a najemata trisobno stanovanje 500 m od velike hiše staršev, pa Maldivčki, pa smučkanje. Da bi pa ostala na podstrešju, deset let dajala jurja na mesec od najemnine na stran in imela za polog za krasno stanovanje ali celo hišo, ter vzela še 15 let krede, to pa ne. Le grdi stanodajalec, ki dela CELEEEE 3% roi letno.
Slovenec81
03. 12. 2024 09.43
+8
Enako, kakor z vsemi, ki so gradili na poplavnih parcelah ( tudi brez dovoljenja ), ali pod plazovi in sedaj pa jokajo in čakajo, da jim država/ družba podari nove.....drzava žrtev
Slinsson
03. 12. 2024 08.41
+6
vsi rinejo v Ljubljano
Samo.Jst
03. 12. 2024 08.26
+8
Kot vsaka stvar ima tudi najemništvo dve plati. Na splošno velja, da če sta tako najemodajalec kot tudi najemnik uredu in pošteni osebi, zadeve tečejo brez problemov, ampak je to prevečkrat bolj izjema kot pravilo... zato je takšnih in drugačin zgodb od enega in drugega pola malo morje.
extradeluxe
03. 12. 2024 08.07
+12
kdaj bo pa članek ko se naredi pogodba o najemu in navede kdo lahko koristi stanovanje, kasneje pa se v stanovanje priselijo še dodatne osebe??!! Dejte še to raziskat.
Japa Jade
03. 12. 2024 08.22
+6
94. člen stanovanjskega zakona : Najemnik stanovanja mora: pridobiti soglasje lastnika, če stanovanje več kot 60 dni v obdobju treh mesecev uporablja poleg najemnika oseba, ki ni navedena v najemni pogodbi. Tule je takoj luknja, ven gre za par dni in spet pride nazaj.
Slovenec81
03. 12. 2024 09.46
+6
Še posebaj pri oddaji študentom....po 2 mesecih ti pa pripeljejo še na črno partnerja. Mi smo to rešili z pravilnikom v blok, kontrolo in takojšno prekinitvijo pogodbe o najemu in odvzemu are...
Omas1313
03. 12. 2024 08.01
+4
Hmmm toliko oglodov in toliko časa sta iskala in z vsemi je nekaj narobe🤭. Mislim , da sta prej onadva težava vsak Jugovičč , ki pride v slo. si najde stanovanje in v nekaj letih tudi našpara ali se zakreditera in si ga kupi. Je pa res da nima mamice v slo. , ki bi mu potuho dajala. Je res da znajo biti najemo dajalci čudaki z čudnimi vprašanji in čudno ponudbo. Samo vi ste tisti , ki se odločate kaj boste izbrali. V škodo gre lahko samo najemo dajalec , ker on ima probleme , ko vi uničite stanovanje ali ne plačujete in nočete ven. Me zanima kaka uprašanja bi vi postavljali , ki živite pri mamici , ko bi šparali 30 let ali plačevali kredit , ko bi odajali…..
NotMe
03. 12. 2024 08.30
+2