Čeprav so v Bruslju želeli, da bi se slovenski del zgodbe z novo komisarko ali komisarjem zaključil že danes, se to ne bo zgodilo. Na potezi je sedaj vlada Mira Cerarja, ki na dopisni seji, ki se je že začela in bo trajala predvidoma do 8.30 ure jutri, odloča o novem imenu. Po informacijah 24UR je to ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijsko politiko Violeto Bulc. Cerar naj bi pri tem imenu vztrajal, tudi, če bi ministri zahtevali redno sejo, saj bi jih tam lahko preglasoval. SMC ima namreč 9 od 16 ministrov.
Če bo Cerar res vztrajal s svojim kandidatom in preglasovanjem, naj bi Karl Erjavec zagrozil s svojim izstopom iz vlade. A to po poročanju 24UR ne pomeni padca vlade, saj bi DeSUS ostal v vladi, le Erjavec bi se poslovil.
Dejan Židan iz SD je izrazil upanje, da na vladi pri potrjevanju novega kandidata ne bo prišlo do preglasovanja. V SD po besedah Židana pri izbiri kandidata ne bodo postavljali ultimatov.
Cerar jezen, ker mu iz Bruslja vsiljujejo 'naravno kandidatko' Fajonovo
Cerar je že dejal, da je presenečen nad današnjo izjavo gospoda Giannija Pittelle, vodjo socialistične skupine v Evropskem parlamentu, v kateri ta Sloveniji vsiljuje gospo Tanjo Fajon kot "naravno kandidatko" za mesto članice Evropske komisije in grozi, da bi vsaka druga opcija ogrozila pravočasni začetek dela Evropske komisije in bi bila "nerazumna".
Tudi Cerar opozarja, da so takšni "nasveti" v nasprotju z Lizbonsko pogodbo. "V Sloveniji je od 18. septembra 2014 nova vlada in morebitnega novega komisarja oziroma komisarko – namesto gospe Bratušek – lahko predlaga le nova Vlada RS. Vsekakor te pristojnosti nimajo politične skupine v Evropskem parlamentu," je jasen Cerar.
Cerar tudi opaža, da je skupina Evropske ljudske stranke izrazila javno podporo Tanji Fajon, čeprav je ni predlagal ne Juncker ne nova slovenska vlada.
Cerar od evropskih političnih skupin pričakuje, da mu ne bodo odrekale odločilne besede pri izbiri novega kandidata, glede na to, da je bila njegova stranka prepričljiva zmagovalka volitev.
Različne izjave iz Evropskega parlamenta
Še preden je Alenka Bratušek odstopila kot komisarska kandidatka, je Jean Claude Juncker po poročanjih virov iz Bruslja vztrajal, da iz Slovenije želi liberalko in žensko, ki pa bi naj dobila nek drug resor. Podpredsedniško mesto, ki se je Sloveniji obetalo, ker je bila kandidatka Bratuškova tudi nekdanja predsednica vlade, pa bi šlo kakšni drugi državi.
Svoje imajo o našem novem kandidatu za povedati tudi v Evropskem parlamentu. Od tam že ves dan prihajajo različne izjave.
Evropski poslanec Karl-Heinz Florenz iz vrst nemške CDU, sicer pa član odbora ENVI, ki je med drugim zavrnil Bratuškovo, pravi, da ne bi smeli eksperimentirati s kandidati. "Potrebujemo izkušenega komisarja in aktualni komisar Janez Potočnik bi bil idealna izbira. Evropa potrebuje najboljše predstavnike posameznih držav, saj se soočamo z veliki izzivi kot so trenutne razmere v Ukrajini in zapleten odnos z Rusijo. To zahteva izkušenega in sposobnega politika, saj naj bi bil slovenski komisar pristojen za energetsko unijo," pravi poslanec, ki je sicer tudi nekdanji predsednik odbora ENVI.
Skupina Socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu je odločena, da je najboljša kandidatka za komisarko evropska poslanka in njihova podpredsednica Tanja Fajon, zato so že sporočili, da "druge alternative za njih ne bodo sprejemljive". Za Fajonovo tudi pospešeno nabirajo podporo, pri čemer naj bi bili uspešni.
Fajonovi je podporo izrazila tudi Stranka evropskih socialistov (PES). Predsednik Sergei Stanishev je v izjavi zapisal, da "je Fajonova odlična kandidatka, izkušena, dinamična, v Evropsko komisijo pa bi prinesla pozitivno energijo in širok spekter izkušenj."
Fajonovo seveda še naprej podpirajo tudi v njeni stranki SD. Fajonova je danes odločno zavrnila očitke Bratuškove in njenega tesnega sodelavca Romana Jakiča, da je v Evropskem parlamentu "rušila" Bratuškovo kot kandidatko za podpredsednico Evropske komisije, pristojno za energetsko unijo.
"Rušenje ljudi ni bila, ni in nikoli ne bo raven mojega delovanja, kot tudi izvažanje domačih zgodb na evropski parket ni moj način dela. Slednje sem že večkrat javno povedala," je poudarila Fajonova. Dodala je, da se je ves čas "komisarske zgodbe" odzivala zelo zmerno tako v medijih kot med svojimi poslanskimi kolegi. "Še več, v zadnjih tednih sem se zavestno distancirala in ogradila od kakršne koli situacije, zaradi katere bi mi lahko očitali, da škodujem slovenski kandidatki," je še zapisala Fajonova.
Obstajajo kandidatke s katerimi bi lahko obdržali energetski resor
Če bi mesto res pripadlo Fajonovi in bi Slovenija ostala brez resorja za energetiko, bi energetski stolček najbrž zasedel Nemec Günther Oettinger, ki je resor vodil že zdaj, piše nemški portal Wirtschafts Nachrichten. Na zaslišanjih se je sicer izkazalo, da na področju informacijske tehnologije, s katerim naj bi se ukvarjal poslej, ni preveč doma. Če bi presedlal na energetiko, bi s tem še nekoliko utrdil položaj Nemčije v komisiji.
Da bi Slovenija obdržala pomemben položaj v komisiji, ki ga prinaša energetski resor, pa naj bi iz Bruslja Cerarju predlagali, da za komisarko imenuje Mary Veronico Tovšak Pleterski, so potrdili zanesljivi viri, saj bi tako Slovenija ne zadostila le politični pripadnosti kandidata, ampak predlagala dovolj kompetentno osebo, ki lahko obdrži energetski resor.
Tovšak-Pleterskijeva je direktorica za mednarodne karbonske trge na evropskem direktoratu za podnebne spremembe, ki se je v času slovenskega predsedovanja EU pogajala o 3. energetskem paketu, med drugim pa se je tudi močno angažirala tudi glede postavitve sedeža ACER v Ljubljani.
Da bo podporo za Tovšak-Pleterskijevo izredno težko zbrati, se zavedajo tudi predlagatelji, saj v politični igri osnovna prednost pogosto niso strokovne kompetence, ampak politična všečnost, pravijo. Prvi kritiki pa kandidatki že očitajo, da je bližje desni kot levi politiki.
Pri čemer pa je zanimivo, da je predsednik poslanske skupine EPP Manfred Weber danes v sporočilu za javnost dejal, da bo EPP "podprla le močno žensko kandidatko z izkušnjami" in kot primer takšne kandidatke navedel Tanjo Fajon.
Na današnje izjave političnih skupin Evropskega parlamenta se je precej jezno odzval evropski poslanec Ivo Vajgl, ki pravi, da "te skupine nadlegujejo slovensko vlado in napadajo suverenost Slovenije". "Lizbonska pogodba je kristalno jasna, namreč, da članice in člane Komisije predlagajo države članice same in na Evropskem parlamentu je, da presodi njihovo primernost," pravi Vajgl.
KOMENTARJI (530)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.