Neurje z močnim vetrom je svoj uničevalski pohod začelo že v sredo, ko je po vseh državi bilo zabeleženih kar 90 dogodkov. Najhuje pa je bilo v četrtek, ko so toča, veter, deževje povzročili toliko škode, da je bilo več kot 1700 intervencij, na terenu pa okoli 340 prostovoljnih in 13 poklicnih gasilskih enot, na pomoč pa so prišle tudi druge reševalne enote in službe.
V petek pa je bilo intervencij nekoliko manj. Je pa bilo, ko je bilo najhuje, torej v četrtek, največ intervencij na območju Maribora, Murske Sobote, Slovenj Gradca. Od 212 občin pa je prizadetih več kot polovica.
Kje je bilo najhuje, je zaenkrat težko povedati, zagotovo pa tudi v občini Krško, kjer je bilo več kot 200 klicev na pomoč. V najbolj prizadetih delih občine je, poleg razbitih streh in avtomobilov, izpad pridelka skoraj 100-odstoten. Podobno je bilo tudi v Brežicah, kjer je po ocenah župana uničenih 150 hektarjev vinogradov, 30 hektarjev sadovnjakov in 300 hektarjev polj. Škoda bo najverjetneje več kot dvomilijonska.
Tudi občini Apače se ni dobro pisalo, tam sanacije namreč še vedno potekajo. Kar 75 odstotkov poljščin je uničenih – koruze, buč – tega ni več, pripovedujejo vaščani. Tudi tam naj bi se škoda štela v milijonih. Približno dvesto hišam je veter deloma odkril streho, štiri hiše pa so popolnoma uničene, za eno družino občina še vedno išče nastanitev. Do nekaterih uničenih predelov še vedno težko pridejo, neurje je uničilo tudi 15-kilometrsko kolesarsko pot ob Muri od Gornje Radgone do Apač.
Po nekaterih prvih ocenah bodo stroški intervencij po občinah stali nekaj milijonov, škode pa naj bi bilo več kot pet milijonov, morda tudi deset milijonov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.